Ramazan ayı ruhen ve bedenen arınma ayıdır. Hepimizin de bildiği gibi tan yeri ağarmaya başlamasından güneş batıncaya kadarki zaman dilimde yemek yenmez ve açlık hali söz konusudur. Orucun, açlık halinin bedenimiz üzerine pek çok faydası olmakla birlikte ilk akla gelen obeziteyle de ilişkili olarak kilo verme durumudur. Ramazan’da istenen ve beklenen vücudun dinlenmesi ve kilo kaybı sağlanmasıdır. Kilo kaybı beraberinde kan şekeri regülasyonunun düzenlenmesi, kan lipit profilinin iyileşmesi gibi pek çok sağlık üzerine olumlu etkilere yol açar. Ancak bu etkileri görebilmek için gün boyu oruç tutarken gösterdiğimiz iradeyi iftarda da göstermek gerekir. İftar sofralarında ölçülü ve gereksinim doğrultusunda yeterli ve dengeli beslenmek, sağlıklı tercihlerde bulunmak oldukça önemli. Aksi durumda Ramazan’da oruçtan fayda görmek pek mümkün olmaz.

1200x627-ramazan-ayi-5-gunu-pratik-iftar-menusu-iftar-icin-ne-pisirsem-diyenler-icin-ramazan-iftar-menusu-1618639264473

Ramazan ayında oruç tutulurken kişinin beslenme tarzına göre, iftar, sahur ve aradaki zaman dilimindeki enerji alımıyla da paralel olarak kilo alınabilir ya da verilebilir. Aslında Ramazan’da kısıtlanmış enerji alımı söz konusudur. Enerji kısıtlamasında kilo kaybının gerçekleşmesi en temel beklentidir. Ancak uyku, uyanıklık döngüsünün değişmesi, beslenme zamanının gündüzden geceye kayması gibi önemli değişiklikler vücudun biyolojik ritmi dediğimiz sirkadiyen ritmini değiştirmektedir.

624ab3424e3fe02f0c51a822

Ramazan orucunun sağlık üzerine faydaları her geçen gün, yapılan bilimsel çalışmalarla daha da aydınlatılmaktadır. Orucun vücut kompozisyonu, kan lipit profili parametrelerinde önemli iyileşme sağladığı bilinmektedir. Ayrıca oksidatif hasarı ve inflamasyonu azaltmakta, enerji metabolizmasını optimize etmekte, mikrobiyotayı düzenlemektedir. Bu etkileri başlıca obezite, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık gelişim riskini azaltmaktadır. Özellikle lipit profilindeki iyileşme ile ilişkili olarak karaciğer yağlanmasına da faydalı olduğu gösterilmiştir.

0_nORCPviHgEJguhuW

Ancak bazı hastalık durumlarında oruç tutmak hastalık seyrini kötü yönde etkileyebilir. Oruç tutulduğunda gündüz hipoglisemiyi akşam hiperglisemiyi önlemek için diyabetik hastalarda enerji alımı ve antidiyabetik tedavinin düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak hipoglisemi ya da hiperglisemi riski olan diyabetik hastaların oruç tutmaları hekimler tarafından tavsiye edilmemektedir.  Bunun yanı sıra hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalıkları gibi bazı kronik hastalıklarda, gebelik gibi gereksinimlerin arttığı durumlarda oruç tutmak, kişinin sağlığını etkileyebileceği için bu kişilerin oruç tutmadan önce bir hekime danışmaları gerekliliği unutulmamalıdır.

Kaynaklar

Beshyah S, Fathalla W, Saleh A, et al. Ramadan fasting and the med-ical patient: an overview for clinicians. Ibnosina  J  Med  Biomed  Sci. 2010;2:240-257.

Santos HO, Macedo RCO. Impact of intermittent fasting on the lipid profile: Assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN. 2018 Apr;24:14-21.