Trabzon Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, Pazarkapı Mahallesi'nde yapılan kazı çalışmasıyla ilgili açıklama yaptı. Hacıfettahoğlu, “Trabzon tarihine ışık tutabilecek ve aynı zamanda kültür turizm gelirlerine önemli derecede katkı sağlayabilecek bu hazine alanda titizlikle çalışmalara devam edilmesi ve bu alanın, kazılar sonrasında arkeolojik gösterimin ön planda olduğu bir kent parkına dönüştürülerek turizme açılmasını şube yönetim kurulu olarak talep etmekteyiz.” dedi.

WhatsApp Image 2022-06-24 at 18.10.08

ÖNEMLİ GELİR TURİZMDEN SAĞLANIYOR

Hacıfettahoğlu,  yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Tarihi alanlar ve yapılar, yapı tekniklerini günümüze ulaştırmaları, bölge tarihine ışık tutabilecek ipuçları sunmaları, farklı kültürlerin, geleneklerin, ritüellerin gelecek nesillere aktarılmalarını sağlamaları vb. özellikleri ile zaten korunmayı hak etmelerinin dışında, doğru yöntemler kullanılarak kültür turizmine kazandırılmaları halinde, ekonomik getirilerinin çok yüksek olması sebebiyle korunmaları için gerekli harcamaları da fazlasıyla finanse edecek potansiyele sahiptirler.

WhatsApp Image 2022-06-24 at 18.10.09

Ülkemizin gelirlerinde çok önemli bir yeri bulunan turizm gelirlerinin önemli bir kısmı doğa turizmi gelirlerinden sağlanmaktadır. Ancak kültür turizmi için gelen ziyaretçilerin gelir, kültür ve bilinç seviyeleri daha yüksek olduğundan ülkeye kazandırdıkları daha fazla, verdikleri zararlar ise daha azdır.

Sümela’da ayine itiraz ediliyor! Sümela’da ayine itiraz ediliyor!

KÜLTÜR TURİZMİNİ GELİŞTİREMEDİK

Almanya ve ülkemizde ağırlanan turist sayılarının neredeyse eşit olmasına rağmen Almanya 2019 yılında turizmden 39.8 milyar dolar gelir elde ederken, ülkemiz 22.4 milyar dolar gelir elde etmiştir. Bunun sebebi kültür turizminin Almanya'da gelişmiş olması ülkemizde ise henüz istenen seviyeye getirilememiş olmasıdır. Bu gerekçelerden ötürü ülkemizde kültür turizminin geliştirilmesi için küçük, büyük demeden herkes elini taşın altına koymalıdır.

TRABZON’DA ROMA DÖNEMİNE AİT KALINTILAR

Trabzon ili, Ortahisar ilçesi, Pazarkapı Mahallesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kadınlar Pazarı İnşaat Sahası çalışmaları esnasında, tarihçi  ve arkeologlar  tarafından 6 devre ayrılan Trabzon’un 6 bin yıllık tarihinin  üçüncü devri olan Roma Dönemi ve öncesine ait olduğu tahmin edilen, Roma  Hadriyanus Limanına ekleşik , antik çağda koy özelliğine sahip  olan Kuzgundere  dere yatağı  içinde bulunan antik  su yolu ve rıhtım kalıntılarına ve  sur koruma hendek duvarına ulaşılmıştı.

WhatsApp Image 2022-06-24 at 18.10.10

KENT PARKINA DÖNÜŞSÜN 

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Yönetim Kurulu olarak ilgili kamu kurumlarına Trabzon'un tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılabilmesi ve ülkemizin bu tarihi kazanımdan istifade edebilmesi için bu alanın titizlikle araştırılması gerektiği ile ilgili çağrıda bulunulmuştu. Kısa bir zaman sonrasında ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç tarafından kazı çalışmalarının başlatıldığı bilgisini almıştık.
Trabzon tarihine ışık tutabilecek ve aynı zamanda kültür turizm gelirlerine önemli derecede katkı sağlayabilecek bu hazine alanda titizlikle çalışmalara devam edilmesi ve bu alanın, kazılar sonrasında arkeolojik gösterimin ön planda olduğu bir kent parkına dönüştürülerek turizme açılmasını şube yönetim kurulu olarak talep etmekteyiz.”