Bakan Soylu, Trabzon’a geliyor! Bakan Soylu, Trabzon’a geliyor!

TOBB’un bağlı kuruluşu TEPAV, Perakende Güven Endeksini (TEPE) açıkladı. Perakendede fiyat artış beklentisi yüzde 83’ten yüzde 93,2’ye yükselirken, Doğu Karadeniz önümüzdeki süreçten umutlu

TOBB’un bağlı kuruluşu TEPAV, Perakende Güven Endeksini (TEPE) açıkladı. Perakendede fiyat artış beklentisi yüzde 83’ten yüzde 93,2’ye yükseldi. TEPE, Haziran 2022’de bir önceki aya göre 2,7 puanlık, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 1,6 puanlık azalışla -20,4 puan değerini aldı. TEPE anketine katılan perakendecilerden geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumunun kötüleştiğini belirtenlerin oranı Haziran 2022’de yüzde 69,4 iken, önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 5,2 oldu. Önümüzdeki 3 ayda satış fiyatında artış bekleyen perakendecilerin oranı ise yüzde 93,2’ye yükseldi.

PERAKENDE GÜVENİ EN ÇOK KUZEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NDE ARTTI

Perakende güveni en çok Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde arttı Perakende güvenine bölgeler itibarıyla bakıldığında, Haziran 2022’de, geçen yılın aynı dönemine göre Kuzeydoğu Anadolu, İstanbul, Doğu Karadeniz, Orta Anadolu, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken, Batı Anadolu, Doğu Marmara, Batı Marmara, Akdeniz ve Ortadoğu Anadolu bölgelerinde ise ortalamanın altında gerçekleşti. En fazla azalış -27,7 puan ile Ortadoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşandı.