ABD Savunma Bakanlığı tarafından dikkat çeken bir rapor yayımlandı

Türkiye'nin terör örgütlerine yönelik sınır ötesi operasyonları devam ederken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından dikkat çeken bir rapor yayımlandı.

ABD askeri istihbarat birimlerinin hazırladığı raporda, Türkiye'nin askeri operasyonları ile birlikte PKK'nın İran destekli militanlarla işbirliği yapmaya başladığı belirtildi.

"PKK VE İRAN DESTEKLİ MİLİSLER TÜRK GÜÇLERİNE SALDIRDI"

Al-Monitor'de yer alan habere göre ABD askeri istihbarat birimleri; İran destekli militanların terör örgütü PKK ile Türkiye'ye karşı koordineli saldırılar düzenlediğine dair bulgularını ve görüşlerini paylaştı.

Gözden kaçırmayın

ABD, 5 örgütü terör listesinden çıkardı ABD, 5 örgütü terör listesinden çıkardı

ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) tarafından hazırlanan raporda; İran destekli militanların son aylarda Irak ve Suriye'deki Türk güçlerine saldırılar düzenlediği belirtilirken, "Irak'taki bu saldırıların bazıları PKK ile işbirliği içinde gerçekleşti" denildi.

Kapsamlı raporda, "Türkiye'nin Şubat ayında kuzey Irak'ta PKK'yı hedef aldığı saldırıların ardından İran destekli militan bir grup, Musul'un kuzeyindeki Türkiye'nin askeri üssüne roket saldırısı düzenledi" denildi.

"İŞBİRLİĞİ YAPMAYA DEVAM EDECEKLER"

Yayımlanan raporda, "DIA, Türkiye'nin İHA ile PKK'yı vurmasına tepki olarak bu militan grubun PKK ile koordineli çalışmaya devam edeceğini öngörüyor" denildi.

İRAN DESTEKLİ MİLİTANLARIN AMACI NE?

DIA'nin hazırladığı raporda ayrıca; terör örgütü PKK ile işbirliği yapan militanların amacına dair yorumlarda da bulunuldu:

"Militanlar muhtemelen Türkiye'nin operasyonu sonrasında Türk güçlerine saldırarak Irak'ın bağımsızlığının koruyucuları olarak görülmelerini amaçlıyor."