Trabzon’da bu yıl patlayan turist sayısı, şehrin tarihi mekanlarına yansıdı.

Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik

Geçen senenin ilk 9 ayında yaklaşık 240 bin kişi Çal Mağarası, Atatürk Yalısı ve Trabzon Müzesi'ni ziyaret ederken, bu yılın Ağustos ayı itibariyle tadilatı devam eden Kızlar Manastırı'nın Mayıs ayında açılmasıyla bu rakam 400 bine ulaştı.

atatürk köşkü trabzon

Atatürk Köşkü en çok ziyaret edilen yerlerin başında

Atatürk Köşkü Trabzon'un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olurken, ziyaretçi sayısı bu yılın Ağustos ayı itibarıyla 228 bin 100 kişi oldu. Atatürk Köşkü'nü, dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen Düzköy ilçesinin Çal Mahallesi'nde denize 100 metre yükseklikte bulunan Çal Mağarası takip ediyor ve ziyaretçi sayısı bu yılın Ağustos ayı itibarıyla 143 bin 490 oldu.

kızlar-manastırı-trabzon-1.jpg

Bu yılın Ağustos ayı itibariyle Trabzon Kent Müzesi'ne gelen ziyaretçi sayısı 14 bin 970 olurken, Trabzon'a bakan Boztepe sırtları üzerinde 14. yüzyılda inşa edilen ve zamanla ilgisizlik nedeniyle harabeye dönen Kızlar Manastırı, 4 yıllık restorasyon çalışmaları ile yaklaşık 3 yıl önce tamamlanmış, manastır ise bu yılın Mayıs ayında ziyarete açılmıştır. Kızlar Manastırı'nı 4 ayda ziyaret edenlerin sayısı ise 12 bin 800 oldu.