Nurullah Cabri - Akçaabat Büyükoba Yaylası’nda 3. Akpınar Geleneksel Yayla Şenliği yapıldı. Şenliğin açılışına Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Adnan Günnar, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ve çok sayıda yaylacı katıldı. Pandeminin sonrası gerçekleştiren şenliğe yağmura rağmen yoğun ilgi olduğu gözlendi. Yağan yağmurun altında yaylacılar doyasıya eğlenerek, eski gelenekleri yaşattı. Bizim de şenlikteki izlenimlerimiz şu şekilde:

WhatsApp Image 2022-06-26 at 14.27.05

Karadeniz ve Trabzon deyince akla ilk gelen şeylerden birisi yeşile bürünmüş yaylalar oluyor. Bu yayların da vazgeçilmezi şenlikler. Küresel yaşanan pandemi ile birlikte 2 yıldır şenlikler yapılamıyordu. Ancak pandeminin etkilerinin neredeyse bittiği şu günlerde şenlikler de yapılmaya başladı. Bunlardan birisi Akçaabat Büyükoba’da 3. Akpınar Yayla şenliği oldu.

Pandemi Sonrası Şenlikler Başladı (2)

Bizler de sizler için bu şenliğe konuk olduk. Sabahın erken saatlerinde çıktığımız yolda, Akçaabat'a vardık ve buradan devam ettiğimiz yolda Dörtyol’dan Büyükoba yoluna döndük. Karadeniz’in vazgeçilmezi olan sis ve yağmur yol boyunca eşlik etti bize. Yağmurun etkisiyle yeşilin tonları tamamen kendini gösterdi. Bir saatlik yolculuğun ardından şenlik alanına vardığımızda, yaylacılar yavaş yavaş alana toplanmaya başladılar. Birçok yaylacı eski günlerin hasreti ile yaşananları anlatırken birbirine, sırtında beşiklerle, yayıklarla gelenleri gördük.

WhatsApp Image 2022-06-26 at 14.26.59

Eski günleri yeni nesillere aktarmak için böyle bir yola başvurmuş Akpınarlılar. Yaşlılar gençler, yöresel kıyafetlerini giymişler, inekleri süslemişler yol boyu dizilmişlerdi. Tek kemençeci vardı o da birden belirdi zaten. Kemençe eşliğinde horonla yürüdük hep beraber alana. Önümüzde inekler, arkasında yaylacılar. Yağan yağmur hiçbir şeye engel değildi. Yaşlılar zaten buna alışkındı özlem giderdiler. Gençler ise eğlenceli yağmurda ıslanmanın tadına vardılar. Alana varıldığında ise davul, zurna ve kemençe eşliğinde doyasıya eğlenildi. 

Pandemi Sonrası Şenlikler Başladı (14)

Sümela’da ayine itiraz ediliyor! Sümela’da ayine itiraz ediliyor!

Yapılan göçlere şahit olamayan ama yaşatılmasını destekleyen Murat Bıyıklı, “Bu göçler önceden yapılırdı ama ben tam hatırlamıyorum. Ancak bu geleneğin yaşatılmasını çok güzel buluyorum. İnşallah devam da edecek. Büyüklerimizin anlattıkları bizi çoğu zaman üzüyor. Çektikleri zorlukları görünce çok acı diyoruz. Ama her şeye rağmen geleneğin sürdürülmesine çok önem veriyoruz.” dedi.

Pandemi Sonrası Şenlikler Başladı (10)

Eskinin özlemini yaşayan ve o günleri anlata Gülfe Bıyıklı ise, “Önceden takardık sığırlara süsleri köyden yaylaya yürüme giderdik. Arkamızda yal küleği, yal kazanı, yataklar, beşikler olurdu. O zamanlar rahat değildi ama mutluluk huzur çok güzeldi. Şimdi hastalık var. Zorluk olsaydı da eski zamanlarda olsaydık. Rahatlık var hastayız. Un çuvalları sırtımızda gelirdik, her şeyi sırtımızda taşırdık.” ifadelerini kullandı.

Pandemi Sonrası Şenlikler Başladı (13)

Yine eskiye özlem duyan Hamdiye Bıyıklı ise, “Eskiden araba yolu yoktu, hep patika yoldan giderdik. Zordu ama o zamanlar daha güzeldi. Sabah yola vururduk. Öğle vakti yaylada olurduk. Çocuklarımız sırtımızdaki beşiklerde giderdik.” dedi.

WhatsApp Image 2022-06-26 at 14.27.05