Öz-Sağlık İş Sendikası Trabzon şubesi 1.  Olağan Genel Kurulu toplantısı bugün gerçekleşti. Öz-Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Sert, " Trabzon şubemizin bu güzel gününde, sizlerle bu birlikteliği paylaşmak, bir genel başkan olarak aranızda olmaktan, bu atmosferi paylaşmaktan onur duyuyorum, Kuruluşundan bugüne diye başladığımız tüm sözlerin, tüm cümlelerin sonu tek bir yere çıkıyor.  Göğsümüzü kabartan, bizleri duygulandıran, heyecanımızı yenileyen bu yer aslında bir çatı, bizim çatımız, konfederasyonumuz Hak-İş’in çatısı, sendikamız Öz Sağlık-İş’in çatısı. 200 bin üyeye sahip bir sendika’nın hissettirdikleri vardır. Ağır sorumluluk, vebal, kul hakkı, vicdani hesaplaşma ve daha niceleri. Bunları ben bir genel başkan olarak, arkadaşlarım genel merkez yöneticisi olarak, siz değerli şube başkanlarım, yönetim kurulu üyeleri ve tüm teşkilat mensupları da hissetmekte, hissetmeli. İşkolunun lideri sıfatımız var bizim. Türkiye’nin en büyük 3. Sendikası sıfatımız da var. Bir nevi kendimizi zirvede tanımlıyoruz değil mi? Zirveye ulaşmak mücadele, azim, çok çalışma, çok mücadele etme ile mümkündür ve daha kolaydır. Üye sayısı olarak ulaştığımız bu büyüklüğün sağladığı imkânları teşkilatlarımızla paylaşmaya ve üyemize hizmet etmek için kullanmaya büyük bir çaba sarf ediyoruz. Bizler sendikacılığı işçiye hizmet için yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’dan Trabzon’a acı haber! İstanbul’dan Trabzon’a acı haber!

Eski değil yeni nesil sendikacılık

WhatsApp Image 2022-10-12 at 10.16.24

Yeni nesil sendikacılığı savunduklarını belirten Başkan Sert, “Geçtiğimiz mart ayından bu yana Türkiye genelinde bir takvime bağlı olarak başlattığımız temsilci eğitimlerimiz var. Akademisyenlerden, sendikamızın uzmanlarından, eğitimcilerinden oluşan ekiplerimiz sürecin sonunda Türkiye genelinde bulunan 3500’e yakın temsilcimizin tamamına bu eğitim vermiş olacak. Katıldığımız eğitimlerde daha eğitim yaptığımız otelleri terk etmeden gördüğümüz tutum-davranış değişikliği, yükselen özgüven bu konuda gerçekleştirmiş olduğumuz eğitimlerin ne kadar kıymetli ve sonuç verici olduğunu göz önüne koydu. Hepinizin yakından bildiği üzere özsam adında bir stratejik araştırma merkezimiz var.   Alanında uzman akademisyenlerden, hocalardan, uzmanlardan kurulu bir araştırma merkezi. Sağlık ve sosyal hizmet ile ilgili konularda hem sendikamıza, hem de idare erkine politika oluşturma, oluşturulan politikaları önerme ve uygulama aşamalarındaki sıkıntıları raporlama vb.  Görevleri bulunuyor. Biz eski sendikal anlayışları çok geride bırakmış bir sendikayız. Yeni nesil sendikacılık anlayışımız biraz da üyemizin yapısının bizler üzerindeki etkisinden kaynaklanıyor. Daha genç, daha donanımlı, dünya ile daha entegre bir üye profilimiz var.  Sadece ücret sendikacılığı vb. Eski alışkanlıklar yeni üye profilimizi de bizleri de tatmin etmez, etmiyor da.  O yüzden akademik sendikacılık anlayışını çok önemsiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Pandemi parasını her üye aldı

Son dönemde en çok eleştiri aldıklarını konunun 500 liralık pandemi ödemeleri olduğunu söyleyen Başkan Sert şu değerlendirmelerde bulundu: “Defalarca anlattık, anlamak isteyen zaten anladı, istemeyene ne kadar anlatırsanız anlatın farklı niyet içinde oldukları için anlamayacaklardır.  Konumuz onlar değil. Pandeminin kahramanı kim, sağlık ve sosyal hizmet emekçisi… Peki pandemide emeğin karlılığı olan ek ücret kime verildi, memur sağlık çalışanlarına. Peki işçinin emeği…. Ne yazık ki görülmedi. İşte o yüzden iş bu hale gelince biz de sendika olarak pandemide gecesini gündüzüne katan sağlık ve sosyal hizmet emekçisi kardeşlerimize karınca kararınca, asla emeklerinin karşılığı olmayan 500 lirayı pandemi ödemesi olarak verme kararı aldık ve verdik.   Şu an bu parayı almayan üyemiz kalmadı.  Sendika olarak üyemin hakkını korumak, böyle bir haktan üyemi faydalandırmak zorundayım. Üye olmayana bu parayı verebilir miyiz? Veremeyiz. İşte bu yüzden bize pandemi ödemesi bahane edilerek getirilen eleştirileri çok dikkate almadık.  Çünkü as olan üyenin kazancı, sendikanın üyeye sağladığı kazanımdır.”

“Kendimizi tanıtmayı biliriz”

Bu ülkenin bir ferdi olduklarını vurgulayan Başkan Sert, “Sendikayız, sendikacıyız, sivil toplum örgütü kimliğimizle bu milletin bu devletin birer ferdiyiz. Hem ülkemizde hem Müslüman mağdur coğrafyalarda hem de dünya genelinde yaşanan hadiselere uzak kalamayız. Bize ne diyemeyiz. Sendika olarak önceliğimiz; inancımız, bağımsızlığımız, bayrağımız, vatanımız, devletimiz, birliğimiz beraberliğimiz. Söz konusu olan inancımız olduğunda, izimiz belli, sancağımız belli, kutsallarımız bellidir. Söz konusu vatan olduğunda bizler vatansever oluruz, başka bir duruşumuz olmaz. Birlik ve beraberliğimize yönelik herhangi bir iç ya da dış tehditte, bizler devletimizin yanında, millet iradesinin arkasında oluruz. Söz konusu olan bağımsızlığımız, bayrağımız olur ve buna kastetmek isteyenler olursa da işte o zaman şah damarını kesen oluruz. Öz Sağlık-İş’ten, Hak-İş’ten başka türlü tavır göstermesini beklemek bizi tanımayanların işidir.  Ama kendimizi tanıtmayı da biliriz.” dedi.

“Varlığı da yokluğu da paylaşmanın tek şartı adil olmaktır”

Ülke olarak ekonomik sıkıntılar yaşandığını söyleyen Başkan Sert sözlerini şu ifadelerle bitirdi: “Ekonomik olarak ülkemizde, dünyada sıkıntılı bir süreçten geçiyor, alınan tedbirleri önemsiyoruz ama yeterli olmadığını da görüyoruz.  Eşit paylaşım, dengeli gelir dağılımı, hukukun üstünlüğü, güven gibi konularda birbirimize inanırsak, güvenirsek her türlü darlığın altından kalkarız, birlik oluruz.  Bunu baltalayacak tek şey 9 pul hesabıdır.  Yani bir kişiye tam 9, 9 kişiye 1 pul verilmesi hesabıdır. Adalet duygumuz örselenirse, millet olarak birlik ve beraberlik duygumuz da örselenir.  Varlığı da yokluğu da paylaşmanın tek şartı adil olmak, adaletle hükmetmektir.  İşte o zaman yönetim erki sorunların üstesinden daha kolay gelecektir, bizlerde her türlü desteği sağlayarak ülkemizin iyi gününde de kötü gününde de millet olarak kenetlenip sorunlarımızın üstesinden gelebiliriz.”

WhatsApp Image 2022-10-12 at 12.34.37