Başkan Danışmanı Metin Güneş'ten Trabzon Arsin OSB'ye Ziyaret Başkan Danışmanı Metin Güneş'ten Trabzon Arsin OSB'ye Ziyaret

HAK-İŞ’e bağlı ÖZ-SAĞLIK İŞ SENDİKASI kurucusu Devlet Sert, sendikanın kuruluştan bugüne hangi seviyeye geldiklerini anlattı. Ayrıca yaptıkları projelerden ve işçiler için neler yaptıkları konusunda bilgiler verdi. Biz ağa olmaya değil, sendika ağalığını yıkmaya geldik diyen Devlet Sert’in açıklamaları şu şekilde:

7 YILDA 200 BİN ÜYE

ÖZ-SAĞLIK İŞ sendikası kurulduğunda 2 bin küsür üyesi vardı. Toplu sözleşme yapma yetkisi elde edilmişti. 2015 yılından bu yana 200 bine yakın üyemiz oldu. Türkiye’nin 3. Büyük sendikası, HAK-İŞ’in ikinci büyük sendikası, kendi kolumuzda ise lider sendikayız. Türkiye genelinde her ilde müteşebbis şube başkanlığını oluşturan tek sendikayız. Sendikacılık zor bir iş. Ancak çalışanlarımız mutluluğu yorgunluğumuzu alıyor.

BİZ SENDİKA AĞALIĞINI YIKMAK İÇİN GELDİK

Biz sendika ağalığını yıkmak için geldik. Bizim değerlerimiz, misyonumuz, ilkelerimiz var. Sendika aracının içindeki suyu çoluk çocuğumuza içirmiyoruz. Bu bir vicdan ve kul hakkı meselesi. Yaklaşık 1 milyona yakın insanın beklentisi olan bir sendikanın yükünü omuzlarımızda taşıyoruz. Birleri gibi özel hayatımızda istediğimiz gibi yaşamıyoruz. Buna fırsat vermiyoruz. Tüysüz yetimin hakkını bilerek mücadelemizi yapıyoruz. ÖZ-SAĞLIK İŞ Sendikasında zerre aidatın haram yere gitmeyeceğini bütün teşkilat bilir. Sendikamız üyelerimize yalan konuşmayacağımızı bilir.

KTÜ’DE BAŞARDIK

Geçenlerde KTÜ’de bir örgütlenme mücadelesi yaptık ve başardık. Oradaki kardeşlerimiz mücadele eden ekibimize teşekkür ediyoruz. Gece gündüz mücadele verildi ve hiçbir olay yaşanmadı. Oradaki kardeşlerimiz ÖZ-SAĞLIK İŞ Sendikasını geçiş yaptı. Bunlar durup dururken olmuyor. Biz ulaşamadığımız her insanın bizde hakkı olduğunu biliyoruz. Bu konuda bize düşen görevin farkındayız. Biz çalışma hayatına yön veren büyük bir sendikayız. Türkiye’nin çalışma hayatının sorunlarını masaya yatıracak ve çözüm üretecek bir sendikayız. Bu yüzden bizim yükümüz daha ağır. İnşallah önümüzdeki süreçte 900’e yakın arkadaşımızın toplu sözleşme müzakerelerini bizzat yapacağım. Buradaki ekibimizle mücadele edeceğiz. Sadece sözleşmeleri için arkadaşlarımızın yanına gitmeyeceğiz, bütün sorunları ile ilgileneceğiz.

ÇOK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTIK

Doktorların muhatabı biz değiliz ancak sağlık çalışanlarına bütün olarak baktığımız zaman yardımcı hizmetleri yapanlar bizim üyelerimiz. Geçenlerde bir anket çalışması yaptık. 8001 çalışan üzerine uyguladık bunu. 400’e yakın doktor ve hemşirelerden oluştu. Bu araştırma raporu hem ulusal ve uluslararası boyutta büyük yankı buldu. Akademik çalışmalara yön verecek, kanuni düzenleme yapacak bir ortam oluşturduk. Gerçekten çok önemli doneler oluştu. Çalışanların maruz kaldığı her şey kalem kalem işlendi. Bu kaynak, doktorları, memurlar ve işçi arkadaşlarımızı ilgilendiriyor.