Öz Sağlık İş Genel Başkanı Sert, vaka sayılarının yükselmesinin sağlıkçıları endişelendirdiğini söyledi.

Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Sert, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ve sürekli tırmanış gösteren Covid 19 vakalarındaki yeni artış hastanelerde getirdiği iş yükü nedeniyle, bu kurumlarda görev yapan sağlık işçilerini de yeniden büyük bir yoğunluğun girmesinin ardından sağlık çalışanlarının üzerine binen yük ile ilgili açıklamada bulundu. Sert, “Sağlık çalışanlarının 2-3 aylık dönemde almış olduğu bir nebzecik nefes yeni bir mücadelenin içine girmeleri için yeterli değildir. Yeni bir yoğunluk için gücümüz kalmadı. Herkesi kendi tedbirini almaya ve sağduyulu davranmaya davet ediyoruz” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ENDİŞESİ ARTTI

Öz Sağlık İş Genel Başkanı Devlet Sert, sonbaharda beklenen vaka artışının yaz aylarına gerilemesinden ve artış oranının hızlı bir ivme ile devam etmesinden endişe duyduklarını belirtirken, “Kabus dolu günlere geri dönmemek için yetkililerden geç kalınmadan tedbir alınmasını, halkımızdan da sağduyulu hareket etmelerini bekliyoruz” dedi. Sert açıklamasında şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı’nın haftalık olarak açıkladığı Covid 19 vaka sayılarındaki hızlı tırmanış biz sağlık işçilerini endişeli bir bekleyişe sevk etti. Türkiye geneli hastanelerde görev yapan sağlık işçileri ve üyelerimizden almış olduğumuz geri bildirimler, yeterli tedbir alınmaması halinde kabus dolu günlerin yakın olduğunu göstermektedir. Yeniden açılan Covid servisleri ve yoğun bakımlarda hasta oranının artması tüm sağlık çalışanlarını olduğu gibi sağlık işçilerini de endişelendirmektedir. 2 yılı aşkın bir süredir pandemi ile mücadele eden sağlık işçilerimiz, son derece bulaşıcı olan ve sürekli varyant değiştiren salgın karşısında büyük zorluklar yaşamış, bir kısmı hayatını kaybederek görev şehidi olmuştur. Covidli hastanın bakımını, temizliğini, yemeğini üstlenen işçilerimiz, diğer sağlık çalışanlarının yanı sıra hasta ile doğrudan ve ilk teması sağlayanlardır.”

SAĞDUYULU DAVRANILSIN

Trabzon'da tırın lastikleri alev aldı! Trabzon'da tırın lastikleri alev aldı!

“Pandeminin bize öğrettikleri ve kendimizi nasıl koruyacağımıza ilişkin tedbirler ortada iken, vaka sayısındaki bu hızlı tırmanış kabus dolu günlere geri dönüşün habercisi olarak ortada durmaktadır. Sağlık çalışanları olarak halkımıza yönelik sağduyu çağrısını yineliyoruz. Kendi tedbirimizi kendimiz almaz isek, pandeminin en ağır koşullarına geri dönmemiz ve sağlık sistemini kilit haline getirmemiz işten bile değildir. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkililerden, geç olmadan yeni tedbirleri gündeme getirmelerini bekliyoruz. Sağlık çalışanlarının 2-3 aylık dönemde almış olduğu bir nebzecik nefes yeni bir mücadelenin içine girmeleri için yeterli değildir. Yeni bir yoğunluk için gücümüz kalmadı. Herkesi kendi tedbirini almaya ve sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.”