CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık alım fiyatını 54 lira olarak açıklamasının ardından açıklanan fiyatının beklentiyi karşılamadığını söyledi.

Başkan Oyman açıklanan fiyata şarkılı bir gönderme yaparak, “Zaten hep yeşildi fındık dalları, şaşırtmadı yine AKP’nin algıları” dedi.

FINDIK FİYATI 54 LİRA

Karayolları Genel Müdürlüğü Trabzon'da çalışmalarına son sürat devam ediyor Karayolları Genel Müdürlüğü Trabzon'da çalışmalarına son sürat devam ediyor

Başkan Oyman dolar kuru üzerinden fındık fiyatının aslında düştüğünü söyleyerek şu ifadelere yer verdi; “Fındık için müjdeli haber, muhteşem fiyat diyen çevreleri takip ediyorum. Asgari ücrete de zam yaptıklarında ‘tarihi zam’ diye müjde diye sunanlar, ücrete 6 ay sonra yeniden zam yapmak zorunda kaldı; çünkü yüksek enflasyon karşısında eriyip gitti. Fındık fiyatının da aynı algıyla yönetilerek; geçtiğimiz sene 27 TL olarak açıklanan fiyat %100 bir artışla 54 TL açıklandı, kulağa bu şekilde hoş geliyor. Detay olarak kaçırılmaması gerekir; geçtiğimiz senelerde destek fiyatları olmadan açıklanan alım fiyatı bu sene alan bazlı ödeme, mazot ve gübre destekleriyle birlikte 54 TL olarak açıklandı.”

VERİLERE GÖRE ZAM, MÜJDE FALAN YOK!

 “Yani destek fiyatları 2 TL dersek kg başı en yüksek 52 TL olacak... Hiç yorum yapmadan verilerle birlikte; Dünya’ya satışını gerçekleştirdiğimiz fındık için 2020’de 22.5 TL alım fiyatıyla açıklandığı tarihte 3,29 dolar, 2021’de 27 TL karşılığı 3,14 dolar, 2022’de ise 52 TL karşılığı 2,90 dolar, olmaktadır, yani dövizden aldılar bir kere. Altın değerinde demişler ona da bakalım; geçtiğimiz sene 100 kg fındık ile 5,55 birim gram altın alabilirken bu sene 5,11 birim gram altın alabiliyorsunuz, yani altınınızdan da aldılar. Özetle elimizdeki verilere göre zam, müjde falan yok! Kıymetli hemşehrim bütün işlemler bittikten sonra elde bir şey kalmadığı zaman üzülmenin faydası yok. Üretim miktarı olarak dünyada önemli bir yer aldığımız pazarda üreticinin mutlu olması ve hakkaniyetli bir düzen sağlanması için atılmayan adımların takdiri siz milletimizindir.”