Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yapımına devam eden projeler için meclis ek kredi yetkisi verdi.  Otogar ve Ganita-Faroz Sahil Düzenleme projeleri için İller Bankası’ndan toplamda 195 milyon TL ek kredi kullanılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na yetki verilmesi maddesi mecliste onaylandı. Otogar projesi için 150 milyon, Ganita-Faroz için ise 45 milyon kredi kullanılacak. Yaklaşık 100 milyon 626 bin TL’ye yapım maliyeti ile Trabzon Şehirlerarası Otobüs Terminalinin ihalesini, 88 Milyon 750 bin TL ile en düşük teklifi veren Fen Mühendislik ve İnşaat Taahhüt Ticaret Ltd. Şti kazanmıştı. Otogarın iptal edilen ilk ihalesi ise 56 milyon TL idi. Otogarın yapım maliyeti iki katının üzerine çıktığı görülüyor.


ANAHTAR TESLİM İŞLERDİR


CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “İnşaat maliyetleri artmışsa da bunlar anahtar teslim işlerdir. Fiyat farkı verilmez. 4734 sayılı ihale kanuna göre yapılıyor. Müteahhit aldığı fiyata bir de artı KDV’si vardır. Başkan otogarı kendi imkânlarıyla yaptığını söylemişti.

Trabzon'da apart ve pansiyona fuhuş baskını! Trabzon'da apart ve pansiyona fuhuş baskını!


SORULARA CEVAP ALAMADIK?


Bu maddeyi buraya getiren yetkilisi bir daire başkanı niye mecliste takip etmiyor? Sorduğumuz sorulara cevap verip bizi aydınlatmıyor? Böyle başıboşluk olur mu? Trabzon’da başka bir tane Turgay mı var?


RAKAM ÇOK ANORMAL


Sürekli bir kredi talebi geliyor. Oraya buraya.. Buradaki rakam çok anormal. 30 milyon lira tamamlama kredisi alırsın. Bu seviyeye gelene kadar yapımcıya bir hak ediş de ödedi. Büyük bir kriz bu. 88 milyon liraya ihale edilen inşaat belli bir aşamaya kadar geldi. 30-50 milyon kredi istense anlarım. Tamamlama kredisi. Yüzde 60-70 seviyesine gelmiş bir proje için muhammen bedelinin üstünde ek kredi talep etmek nedir? Krediyi kullanacak diye bir kural da yok. İller Bankası proje bazlı kredi verdiği için alınan kredi farklı yelerde de kullanabilir. 


ATATÜRK’ÜN ARKASINA SIĞINDILAR


Atatürk Köşkü’ne verecekleri 20 milyon krediyi öne çıkarıp arkasına da hem otogarı hem de Ganita-Faroz’u eklediler. Ganita-Faroz’a kredi bir daha vermiştik. Ganita-Faroz’un iyi gitmediğini söylemiştim. Demek ki ödenek yetersizliği var."