Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği üniversite sınavının tarihi Türkiye'nin gündemine oturdu. Çünkü ÖSYM öyle bir takvim yaptı ki, üniversite sınavı seçim ile aynı güne denk geliyordu.

ÖSYM, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacağını duyurdu. MKYK toplantısının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'e yöneltilen soru, sınav takviminin seyrini değiştirdi.

CHP'li Ekrem İmamoğlu için flaş iddia! Parti kuruyor CHP'li Ekrem İmamoğlu için flaş iddia! Parti kuruyor

"Seçim ile sınav takvimi üst üste gelemez"

Ömer Çelik, "Seçim takvimi değişecek mi?" sorusuna, "Seçim takviminin değişmesi ile ilgili bir değerlendirmemiz yok. Prensip olarak seçim takvimi ile sınav takvimi üst üste gelemez. Bununla ilgili açıklama yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

ÖSYM sınav takvimini geri çekti

Bu gelişmenin ardından ÖSYM, sınav ve seçim tarihine denk gelmemesi için konuyu dikkate almıştır. Bu nedenle sınav takvimi ÖSYM internet sitesinden çekilmiştir. Merakla beklenen üniversite sınav tarihinin değişip değişmeyeceği bu çalışmadan sonra belli olacaktır. Kuliste tartışılan bilgilere göre, Lise Geçiş Sistemi (LGS) sınavının Haziran ayının ilk haftasında yapılması planlanıyor. Kurban Bayramı 29 Haziran'a denk geliyor.