Ortahisar Belediye Meclisinin Aralık ayı ikinci oturumu Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç başkanlığında yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 3, İmar Komisyonundan gelen 4 madde görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda tahsisi CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ve Ortahisar Belediye Meclisinin CHP’li Üyesi Oktay Söğüt’ün tepkilerine yol açan Pazarkapı’daki taşınmaz da gündeme geldi. Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğine yapılan tahsis,  oy çokluğuyla sağlandı.

SATILMASINI DOĞRU BULMUYORUM

CHP’li Oktay Söğüt, “Bahsi geçen bina Aşhane Projesi kapsamında restore edildi. Yöresel tatlar Aşhane’de yapılacaktır diye açıklamalar yapıldı. İlk itirazım Aşhane’den vazgeçilip DKBB’ne burayı ofis büro sekreterya olarak kullanılması doğru değil.  basın binası için kiralama yapılacak. Bu bina basın binası için de uygunken satılmasını doğru bulmuyorum. Takdir yüce Meclisindir.” dedi.

NASIL BİR KAMU FAYDASI SAĞLANACAK RESMEN PEŞKEŞ ÇEKİLECEK

CHP’li Cüneyt Zorlu, “ 2 bin lira mal olmuştu. 1 milyon DOKA’dan alınmıştı. DOKA’ya sorulması gerekmez mi? Bu tahsisten nasıl bir kamu faydası sağlanacak? Burada bir amir 5 personel görünüyor. Personeli olmayan bir yapıya bu kadar büyük bir bina vermenizi anlamıyorum.
Büyükşehir Kent Konseyine kendi binasını verdi. Biz BÜYÜKŞEHİRE bina veriyoruz. Resmen peşkeş çekiliyor. Biz miyiz akıllı, onlar mı akıllı anlayamadım.” diye konuştu.

DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin de önce Pazarkapı’daki altyapıya tepki gösterdi. Tahsis için de eleştirilerde bulunan Şahin, “burada eleştiride bulunmak hem hakkım hem de haddime. Pazarkapı için gelin burayı kütüphane yapalım dedim. Siz müze olacak dediniz. Sonra Aşhane denildi. Şimdi DKBB’ne tahsis verildi. Büyükşehir’in 5 tane binası var, derneklere vakıflara verdi. Kamuya ait yerleri vakıflara derneklere veriyoruz. Bu doğru bir yaklaşım değil. Meydanda taş belediye binası var. Ayda bir orada toplantı yapsınlar. Niye bu binayı elimizden çıkaralım? Trabzon bir eğitim kenti. 3 tane üniversitesi var. Meydanda ders çalışırdık kimse bir şey demezdi. Şimdi orayı işletmelere verdik. Özelliği de kalmadı.” serzenişte bulundu.

BEKAR: TARİHİ BİNALAR ELDE TUTULMALI

İYİ Partili Burhan Bekar, “Tarihi binalar elde tutulmalı. Eğer belirli zamanlarda kullanılacaksa ben de tahsisten taraf değilim. Toplantılar için çok salon söz konusu. Toplantılar için verirsek yazık olur.” ifadelerini kullandı.

PEŞKEŞ İFADESİNİ REDDEDİYORUM

Eleştirilerin ardından açıklama yapan Başkan Genç ise “Peşkeş ifadesini reddediliyorum. Bedelli veriyoruz.” Dedi.

LAFIMIN ARKADINSAYIM

Zorlu, “Lafımın arkasındayım.” Yanıtını verdi.

KÜLTÜREL TANITIM AMAÇLI KONSEPTLE DEVİR

Genç, “Vali Bey bize Hasan Paşa Hamamını da verdi. O konsepti orada da verebiliriz diye düşündük. Ticari konutların arasında kalsın istemedik müze. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu inceleme yaptı. Belediye Birliğine toplantı yeri yapmaktan ziyade. DOKA’dan izin almak gerekiyor. Kültürel tanıtım amaçlı konseptle bu devri sağlıyoruz.” dedi.

İYİ PARTİ VE CHP’DEN RED

İYİ Partili ve CHP’li üyelerin resmî oyuna rağmen Oy çokluğuyla kabul edildi.