Ortahisar’da Faaliyet Raporu görüşmelerinde CHP’li Zorlu Orkent için “Duyumlarım var” diyerek ayrıntılı nizam istedi, Başkan Genç “Meclis’e helal getiriyorsunuz” diyerek tepki gösterdi.

Ortahisar Belediye Meclisinin Nisan ayı son oturumu Ahmet Metin Genç’in başkanlığında yapıldı. Meclis’te 2021 yılı Faaliyet Raporu müzakere edildi. Ancak önce gündem dışı maddeler gündeme alınarak karara bağlandı. Gazipaşa Mahallesi Mektep Sokak’ta yer alan bir alanın engelsiz yaşam merkezi için tahsisi yapılması gündeme geldi. Meclis Üyesi Ufuk Hoş, “Hazineye ait bir alanın tahsisini talep ettik. Kültür Varlıkları Koruma Kurumunun onayı istendi. Bazı kurumların onayı istendi. Projeyi ilgili kurullara göndereceğiz. Alana çok fazla müdahale etmedik. Parkımızın bir adı yok. Engelsiz Park dedik.” dedi.

WhatsApp Image 2022-04-07 at 15.16.50

Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu Engelsiz Yaşam Alanı için, “Plastik taban yapılıyor. Ağaçlara zarar verir mi? Ayrıca Parka Sağlıkçılar Parkı adının verilmesini öneriyorum.” şeklinde konuştu. Meclis Üyesi Ufuk Hoş ise, “Ağaçların koruma alanına kesinlikle girmeyeceğiz.” diye konuştu. Başkan Genç, “İsim konusunda düşencem şu. Erdoğdu’ya sağlıkçılar parkı adını verelim.” diye konuştu. Gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Faaliyet raporu görüşmelerinden önce Başkan Genç koltuğunu yasa gereği Başkan Vekili Nusret Onur’a devretti.

Faaliyet raporu hakkında birimlere göre isteğe Özel kalem müdürlüğü için söz alan Cüneyt Zorlu, “Orbelden bahsetmek istiyorum. Bilanço ve nizamlarına bakınca faiz gelirleri olduğunu görüyorum. Borç ve faiz geliri var. Bankada para varsa niye borç var. Orbel niye işçi alıyor. 25 kişi niye aldı? Hiçbir ilan açılmadan neden işçi alındı? Orkent ile ilgili de sorularım var. Birçok projeleri var. Kime ne kadar fatura kestiklerini öğrenmek istiyorum. Bazı duyumlarım var. Ayrıntılı nizam istiyorum.” diye konuştu. 

MECLİSİ TÖHMET ALTINDA BIRAKIYORSUNUZ

Başkan Genç, “Belgeleri getirin. Teyit etmeden itham edici şeklinde konuşmayın. Meclis üyesi sorumluluğuna helal getiriyorsunuz. Şirketlerimiz denetime tabi şirketlere. Sayıştay da İçişleri Bakanlığı da belediyemiz de denetliyor. Meclis Üyeleri de denetlenebilir.  Meclis’i töhmet altında bırakamazsınız.” diye konuştu.  CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, “Hiç konuşmayalım gidelim o zaman.” şeklinde tepki gösterdi.Başkan Genç, “Doğrulayın getirin ben gereğini yapmazsam istediğinizi söyleyin.” dedi. 

Orkent için konuşan Ufuk Hoş da, “Ben çıkacağım binadan istediğiniz belgeyi alın çıkın.” dedi.

Orkent için konuşan Ufuk Hoş da, “Ben çıkacağım binadan istediğiniz belgeyi alın çıkın.” dedi.

KADIN -ERKEK PERSONEL ARASINDAKİ FARKA DİKKAT ÇEKTİ

İnsan Kaynakları hakkında söz alan Zorlu, “3 kez arabuluculuğa gidilmiş. Anlaşma sağlandı mı? Neden arabuluculuk başladı? Ayrıca kadın ve erkek personel arasında eşitsizlik var. Yüzde 17 kadın yüzde 83 erkek. Bu niye böyle? İşe alınanların maaşı ne kadar? Kadrolu ile sözleşmeli personel maaşları arasında iki kat fark var” dedi. 

EĞİTİMLER İÇİN ÜCRET ÖDENMİYOR

Başkan Çebi’den Bakan Karaismailoğlu’na yatırım teşekkürü Başkan Çebi’den Bakan Karaismailoğlu’na yatırım teşekkürü

Belediye avukatı yaptığı bilgilendirmede, “İş kanununda yakın zamanda değişiklik oldu. Dava açılması için arabuluculuk gerekiyor. Bundan dolayı arabuluculuk toplantısı yapılıyor.” şeklinde konuştu. 

İYİ Partili Meclis Üyesi Burhan Bekar,

personele verilen eğitimlerin ücretsiz olup olmadığını sordu. Yanıt olarak, “Eğitimler ücretsiz. Kurum içinde veriliyor. Eğitimcilere ücret ödemiyoruz.” şeklinde bilgilendirme yapıldı. 

KİRALIK 45 ADET BİNEK ARAÇ BULUNUYOR

CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, “Destek hizmetleri için kaç araca ne kadar ödeme yapılıyor?” diye konuştu. Verilen cevapta ise, “Binek 45 adet. İhale 1 milyon 900 bin lira civarında. Bir aracın ortalama 300 bin masrafı” bilgileri paylaşıldı.

KAMU ZARARI OLUŞMAMASI İÇİN İHALE İPTAL EDİLDİ

Makine İkmal Müdürlüğü için konuşan CHP’li Cüneyt Zorlu, “İş makinesi sayısı düşmüş. İş makineleri satılmış. Yaş ortalaması artmış. Satılan araçlar ne kadarsa satıldı? Zarar var mı?” diye sordu.  Verilen bilgide, “Söz konusu araçlar eski araçlardır. Köy Hizmetlerinden kalan araçlar satıldı. Düşük fiyat gelince ihale iptal edildi. Yeniden ihale yapılarak satıldı.” diye konuştu. 

BELEDİYE MECLİSİ İÇİN CANLI YAYIN İSTEDİ

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü için konuşan Cüneyt Zorlu, “Belediye Meclisi toplantısı için canlı yayın yapılmasını istiyorum. Halkın şeffaf bilgi alması için önemsiyorum.” dedi. 

AKVARYUM PROJESİNİ HER KİTAPÇIĞA KOYMAK DOĞRU MU?

Etüd ve Proje Müdürlüğü için de söz alan CHP’li Zorlu, “Etüd Proje de vizyon projesi olarak Akvaryum gösterilmiş. Geçen sene de vardı. Her kitapçığa bunu koymak doğru mudur?” şeklinde konuştu. 
Verilen cevapta, “Tünel Akvaryum yollara sari bir işlem. O yüzden kitapçıkta yer alıyor. Proje ihalelerimizde de belli istekliler arasında yer alan bakanlığın listesinde yer alan firmalardan davet ediyoruz. Gayet şeffafız.” şeklinde konuştu. Zorlu, “Davetiye usulü okuyor. Herkesin haberi olmuyor.” şeklinde tepki gösterdi.

ARAÇ KİRALAMASINI ELEŞTİRDİ

Temizlik İşleri Müdürlüğü için konuşan Zorlu, “Araç kiralaması yapmayalım. Çok pahalı olacak. 3 yılda 47 milyon lira ödedik. 40 tane araç alırdık. Yanlış yapıldı.” şeklinde konuştu. 

Konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, “Sadece araca ödediğimiz para değil. Yakıt ve masrafları da bu paranın içinde. Bize göre kiralama daha avantajlı” denildi. 

BAKAN TURHAL’IN RUHSATSIZ BİNASINA CEZA KESİLDİ Mİ?

Yapı Kontrol Müdürlüğü için de söz alan Zorlu, eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın ruhsatsız binasını sorarak, “Ceza kesildi mi?” diye sordu?
Yapılan açıklamada, “Bina Ruhsat aşamasında. Ruhsat aşamasında olduğu için bir işlem yapmadık. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzle görüşme yapıyoruz.” şeklinde açıklama yapıldı. 

MHP Grubu Başkanvekili Süleyman Tomaç, “2021 yılına ait faaliyet raporunu hazırlayan arkadaşlara teşekkür ederiz. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

İYi Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, “Hedeflerin gerçekleştiğini ve hedef üstü başarı görüşüyor ama sokağa indiğimizde böyle gözükmüyor. Hepimiz her gün Trabzon’dayız. Köstebek yuvası haline gelen yollar çile. Yol ve cadde tadilatları daha hızlı bitmeli. Atölye iş yeri için yatırım yapılmasını beklerdim. Sosyal belediyelik sosyal yardım değil sosyal kalkınmadır. Sürdürülebilir ne faaliyet orataya koyuldu sormak isterim. Yüzde 83’lük erkek istihdamı kadınların engellendiğini ortaya koymuyor mu? Hedefiniz olan mutlu Ortahisar’ı görebiliyor muyuz? Yapılan tüm faaliyetleri önemsiyorum ama yeterli bulmuyorum.” şeklinde konuştu. 

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, “Şahsım ve grubum adına herkesi selamlıyorum. Faaliyet raporunu hazırlayanlara teşekkür ederim. Personel giderleri yüzde 40’ı aştı. 11 milyon açık verilmiş. Gelirlerin 69 milyonu toplanamamıştı. Vatandaş emlak vergisini ödeyemiyor. Ben bile geçen ki ayı cezalı ödedim. Düşünün. Ayağımızı yorgana göre uzatmamız lazım. Ben demiyorum Cumhurbaşkanı diyor. 45 araç kiralamayacağız. Büyükşehirde bir saltanattır gidiyor. Gerekiyorsa etkinlik festival yapamayacağız. Azami tasarruf yapacağız.” şeklinde konuştu.

AK Parti Grubu adına konuşan Hüseyin Canım, “Gönül belediyeciliği çalışmalarının takdirle karşılandığını biliyoruz. İnanıyoruz ki bu yıl ve gelecek yollarda başarımızı daha da attıracağız.”  şeklinde konuştu. 

Songül MAZLUM