Ortahisar Belediyesinin Eylül ayı üçüncü oturumu Ahmet Metin Genç'i başkanlığında yapıldı Gündeme gelen ilk madde Ortahisar'ın Güneş Enerji Santrali kurmasaydı. Güneş Enerjisi santrali için Belediye Başkanına yetki verilmesi gündeme geldi. Gündem maddesi hakkında bilgilendirme yapan Ortahisar Belediyesi Etüd Proje Müdürü Mustafa Karslı, "Bir fizibilite raporumuz var. Santral bir yılda yaklaşık 4 milyon 250 bin kilovat saat enerji üretebilir. Belediyemiz yıllık tüketimi 1 milyon 300 bin Kw saat. Tüketimimizi mahsuplaşacağız, fazlasını satacağız. 3 milyon kW saat satacağız. Bunun iş ve işlemleri için Belediye Başkanımıza Meclisten yetki istiyoruz." dedi.

WhatsApp Image 2022-09-07 at 14.31.57

TÜKETTİĞİMİZİN ÜÇ KATI ÜRETİM YAPACAĞIZ

Başkan Genç’in “Tükettiğimizin üç katı kadar üretim yapacağız, tüketim fazlası ne olacak?” sorusu üzerine Karslı, “Tükettiğimizin üç katı kadar görünüyor. Ama bizim her yıl parklarımız, projelerimiz artıyor. Aydınlatma giderlerimiz artıyor. Havuzumuz, akvaryumumuz var. Bunların enerji tüketimi artıyor. Dolayısıyla tüketimimiz her geçen gün arttığı için opsiyonel yaklaştık.” yanıtını verdi.

BELEDİYENİN KURUMSAL ANLAMDA LEHİNE OLAN BİR PROJE

Meclis üyelerinden delen "Maliyeti ne?" sorusu üzerine Başkan Genç, " Tonya Belediyesinin yaptığı yatırım 6-7 yılda kendimi amorti edecek gibi. Verimli bir yatırım.  İlbank’ın bu konuda hibeleri var, düşük kredi ile de destekliyor. Biz de enerji maliyetlerimizi düşündük. Gerek akvaryumu, gerek havuzu, gerekse kendi kurumumuzu, gerekse sokak aydınlatmalarını düşündük. Belediyemizin kurumsal anlamda lehine olan bir proje. Maliyet finansmanı ile ilgili İlbank’tan bir kısım hibe desteği alacağız. Bir kısım da düşük kredi alacağız.” açıklamalarında bulundu.

WhatsApp Image 2022-09-07 at 14.32.04

Meclis üyelerinin maliyet sorusu üzerine yeniden söz alan Karslı, “Yaklaşık bugün itibariyle 72 milyon civarında maliyeti var. Projemizin 7,2 yılda kendini amorti edeceğini düşünüyoruz. Böyle hesapladık. Belediyemizin kullandığı enerji anlamında bunu hesapladık. Ancak buna akvaryumumuz, havuzumuz dahil değil. Onları da eklediğimizde yaklaşık geri dönüşümü 3,5-4 yıla kadar düşüyor. Baya da fizibıl proje olmuş oluyor. Mağmat’ta kendi arazimizde bunu yapacağız. Bu konuda İlbank teknik ekibi çalıştı. En verimli şekilde Mağmat’ta çalışacağı sonucu çıktı. Çatıya da hiç bulaşmayacağız. Hem yapılabilirlik maliyeti anlamında, hem de enerjiye ihtiyaç anlamında orası yeterli oldu. Belediyemizin çatısı üretim kapasitesi açısından verimli bulunmadı.” açıklamasında bulundu.

WhatsApp Image 2022-09-07 at 14.31.59

Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan! Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan!

Mağmat'ta kurulması planlanan santral için MHP Grubu Başkanvekili Süleyman Tomaç, "Mağmat genellikle sisli oluyor" uyarısı yaptı. Başkan Genç, "Gün ışığı enerjiyi teslim ediyor." şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2022-09-07 at 14.32.02

İYİ Partili Derviş Köz ise, "İki dönemdir duyduğumuz en güzel proje. İşi gücü bırakalım bunun için çalışalım. Hatta biz de çalışalım." dedi. Başkan Genç'e yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.