Başkan Çebi’den Bakan Karaismailoğlu’na yatırım teşekkürü Başkan Çebi’den Bakan Karaismailoğlu’na yatırım teşekkürü

Ortahisar Belediyesi'nin CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, domatesin fiyatının 40 liraya ulaştığı bir dönemde Türkiye’nin stratejik ürünü fındığın 36 TL olmasına tepki gösterdi. Fındık üreticisinin bir kilo fındık satarak evine bir kilo domates bile götüremediğine dikkati çeken Söğüt, “Bir ihraç ürünü olmasına karşın, fındık fiyatı beklenen rakama ulaşamazken, gıda fiyatları katlanarak artıyor. Bugün salkım domatesin kilosu 40 lira. Fındık üreticisi bir kilo fındık satıp, evine bir kilo domates götüremiyor. Sadece domatesi mi, hayır. Fındık üreticisi bir kilo fındık satıp, ne bir kilo taze fasulye, ne bir kilo biber, ne de bir kilo patlıcan alabiliyor.” eleştirilerinde bulundu.

FİYAT KAYBI YAŞANIYOR

Fındık üreticisinin büyük bir hayal kırıklığı içinde olduğunu da kaydeden Söğüt, “TMO, 12 Ağustos 2021 tarihinde fındık taban fiyatını 26,50 lira olarak açıklamıştı. O gün itibari ile bir kilo fındık fiyatı 3,1 dolara tekabül ediyordu. Bugün ise serbest piyasada fındık 35 - 36 lira, bir başka deyişle 2,6 dolar. Neden dolar fiyatı ile açıklıyorum, çünkü üretimimizin yüzde 70’ini ihraç ediyoruz, ihraç ettiğimiz için de stratejik ürün diyoruz. Fakat stratejik ürün fındıkta kilo başına yaşanan fiyat kaybı yaşanmaya devam ediyor. Bugün itibari ile kayıp miktarı; kilo başına yarım dolar. Fındık üreticisi, beklediği fiyatı bir türlü göremediği için hayal kırıklığı yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSELİŞTE!..

Üreticinin sorunlarının her geçen gün arttığına da işaret eden Söğüt, “Üstüne bir de, başta yüzde 300’ün üzerinde yaşanan gübre fiyatlarındaki artışlar, girdi maliyetlerinde inanılmaz yükselişlere sebep olduğundan, üretici ne yapacağını bilemez hale geldi. Yeşil altın, yerli – milli ve stratejik ürün dediğimiz fındığın bir kilosunun, domates, fasulye, patlıcan kadar etmemesi üzücü, üzücü olduğu kadar da düşündürücüdür.” şeklinde konuştu.