Trabzon Büyükşehir Belediyesinin su zammını enflasyon oranında artırılması için otomatiğe bağlaması Ortahisar Belediye Meclisinde değişik bir şekilde gündeme geldi. Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, “Her ay açıklanan enflasyon oranında Fen İşleri kendi tarifesini yapabilir mi?” sorusunu yöneltti. Başkan Genç ise, “O zaman hiç gelir tarifesi yapmayalım. Otomasyona bağlayalım. Toplumumuzun alanını ilgilendiren konularda Meclis bir irade ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Türkler haberlerden ne kadar kaçıyor! İşte rakamlar Türkler haberlerden ne kadar kaçıyor! İşte rakamlar

Songül MAZLUM

Ortahisar Belediyesi Meclisinin Ekim ayı 6. oturumunda Gelir Tarifesi gündeme geldi. Tarife oy birliği ile kabul edilirken Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu yetki devrini gündeme getirdi. Mecliste söz alan Meclis Üyesi Çakıroğlu, "Birlikte yaptığımız 8. tarife bu. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. Siz Trabzon’un en büyük ilçesinin belediyeye başkanısın hem de hukukçusunuz. Bir sorum olacak. Aslında bu soru burayı çok fazla bağlamıyor ama entelektüel anlamda hepimizin hukuki altlığının ne olduğunu bilmesi gereken fikrimiz olması gereken bir konu. Fen İşlerine ait gelir tarifesi belediyemizi en fazla ilgilendiren bölüm. Çünkü dışardan hizmet alımlarının, mal alımlarının en fazla olduğu, hemşehrilerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken beton yoldan asfalt yola kadar aklınıza ne gelirse bütün elementlerin kullanıldığı alan. Bu bir öneri soru değil. Ülkenin içinde bulunduğu şartlar lehte veya aleyhte olabilir vatandaş açısından. Duruma göre her ay açıklanan enflasyon oranında Fen İşleri kendi tarifesini yapabilir mi? Meclis olarak daire başkanına ya da başkan yardımcısına böyle bir yetki verebilir miyiz?  Eğer oluyorsa o zaman öyle yapalım. Zarar görmeyelim. Meclise kutluyorum. Teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN GENÇ MECLİSİN İRADE ORTAYA KOYMASINI SAVUNDU

Başkan Ahmet Metin Genç, “Trabzon Büyükşehir Belediyesinde su tarifesi ile ilgili aynı mahiyette karar alındı. Biz maliyet hesabı yaparak yıllık gelir tarifemizi oluşturuyoruz. Şuna da sebebiyet vermemek lazım: Sanki sürekli bu tür enflasyonist güncellemeler olacakmış gibi bunu peşinen mütalaa altına alıp da o şekilde bir uygulamaya girmemek lazım diye düşünüyorum. Ola ki olağanüstü bir değişiklik oldu tıpkı eylül ayında yaptığımız gibi gelir tarifemizde güncelleme yaparız. Şu andaki fikrim bu. Fen İşlerini koyduk o zaman hiç gelir tarifesi yapmayalım. Otomasyona bağlayalım. Burada müzakere yapıyoruz. Toplumumuzun alanını ilgilendiren konularda Meclis bir irade ortaya koyuyor. Ben bu şekilde daha doğru olacağını düşünüyorum.” yanıtını verdi. Bunun üzerine Çakıroğlu, “Teşekkür ederim Başkanım. Biz de böyle düşünüyoruz. Bu soruyu özellikle sordum.” diye konuştu.

MECLİS ÜYELERİ YETKİSİNİ DEVRETMEK İSTEMİYOR

Çakıroğlu’nun açıklaması üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesinin CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, “Meclis yetkisini verip gelir tarifesi de yağmayabilir. İrade gelsin onaylasın diyebilir. Burada tartışılsın diye kanun koyucu bu maddeyi koymuş.” şeklinde konuştu.  Şahin’in ardından da Çakıroğlu, "Ben çok yanlış anlaşıldım herhalde. Kesinlikle öyle bir düşüncem yok. Sizin ne düşündüğünüzü merak ettim. Büyükşehirde de su zammı için otomatik zam yapılmasına itirazım vardı. Bu benim yetkimde olan bir şey devretmek istemiyorum diye. Aynı şeyin bugün burada birebir uyguluyoruz. Tarifeyi biz onaylıyoruz. Başkanım ne düşünüyor bunu buradaki tüm arkadaşlarımız duysun. Fen İşlerine yetki verelim diye düşünmedim. Fen İşlerine yetkimizi verelim diye bir şey yok. O zaman biz Meclise hiç gelmeyelim. Bir seçilelim, ilk toplantımızı yapalım. Yetkilerimizi devredelim işimize gücümüze bakalım. Öyle bir şey yok.” şeklinde konuştu.