Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin terminal alanını satışa çıkarması için, “Bu satışı, herkes unutsa - affetse bile tarih affetmez!” dedi

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin terminal alanını satışa çıkarmasının ardından sert eleştirilerde bulundu. Terminal arazisinin 50 yıl önce belediyeye kazandırıldığını ve Başkan Murat Zorluoğlu göreve gelene kadar hiçbir belediye başkanının araziyi satmayı düşünmediğini ifade eden CHP’li Söğüt, finansman gerekçesine de tepki gösterdi.

Trabzon'dan Koronavirüs uyarısı! Hala içimizde Trabzon'dan Koronavirüs uyarısı! Hala içimizde

YAŞANAN TARİHSEL SÜRECİ ANLATTI

Yaşanan tarihsel süreci anlatan CHP’li Söğüt, şunları kaydetti: “1963 ile 1973 yılları arasında Trabzon Belediye Başkanlığı yapmış olan Suat Oyman, 1973 yılı yerel seçimleri öncesi ‘Trabzon Belediye Başkanı Suat Oyman Diyor ki’ isimli seçim broşüründe, bugün satışı ile gündeme gelen Trabzon şehirlerarası otobüs terminali arazisinin belediyeye nasıl kazandırıldığını bakın nasıl anlatmış: ‘Değirmendere’de hazineye ait olan 18 bin 670 metrekarelik arazide, Cezaevi yapılmak üzere inşaat ruhsatı talep edilmiş, bölgenin sanayi bölgesi olması sebebiyle inşaata izin verilmemiştir. Bilahare Bahçecik Mahallesi’nde mübayaa olunan (satın alınan) 18 bin 920 metrekare arazi ile Değirmendere’deki hazineye ait arazi trampa edilerek, Bahçecik Mahallesi’nde Adalet Bakanlığınca kapalı cezaevi inşaatına başlanmıştır. Hazineden belediyemize intikal eden arazide, belediye vasıtalarının yıkama, yağlama ve bakımının temini maksadı ile ikisi kapalı biri açık olmak üzere üç kanallı yıkama yağlama istasyonu ve bir kahvehane ve ayrıca iki katlı üç odadan ibaret bina inşa olunmuştur. Halen şehirler arası otobüs terminalinin inşaatına başlanmış, inşaatın kaba kısmı, çelik doğraması ikmal edilerek sıvasına başlanmıştır. Otobüs terminalinin iki ay içinde ikmal edilerek hizmete gireceği tahmin edilmektedir…’ Dönemin Belediye Başkanı Suat Oyman’ın kendi ifadelerinden anlaşılacağı üzere, önce bugünkü terminalin arazisi belediyeye kazandırılmış, sonra da bir yılda hizmete girecek olan terminalin 1972 yılında temeli atılmıştır.”

BAŞKAN ZORLUOĞLU’NUN BAŞLADIĞI BÜYÜK PROJELERİ NELER BİLMİYORUZ

Terminal alanının 565 milyon TL bedelle satılacağını dile getiren CHP’li Söğüt, “O günden bu güne, tam 50 sene geçti. Başkan Oyman sonrası 50 yılda, Trabzon Belediye Başkanlığı koltuğuna dokuz belediye başkanı oturdu. Bunların sekiz tanesi bu araziyi satmadı, satmayı ağızına almadı. Fakat bu 50 yılın dokuzuncu ve sonuncusu olan Murat Zorluoğlu’nun başkanlık koltuğunda oturduğu Trabzon Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait bu en değerli mülkü, önümüzdeki hafta Çarşamba günü, 565 milyon lira bedelle ihale usulü ile satacak. Peki belediyeye ait en değerli bu mülk neden satılıyor? Başkan Zorluoğlu bu satışı, ‘Başladığım büyük projelerin finansmanı ciddi sorun’ şeklinde izah ediyor. Başkan Zorluoğlu’nun başladığı büyük projeleri neler bilmiyoruz. Velev ki büyük projeleri olsun. Bir projeyi hayata geçirmek için, bir başka değeri satmak mı gerekir sorusuna ne cevap verilir bilmem ama benim bildiğim; yeni proje için kaynak, değerli mülkleri satmak -asla ve kat’a- değildir.” eleştirilerinde bulundu.

ZORLUOĞLU’NUN BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI ELEŞTİRDİ

Başkan Zorluoğlu’nun belediyecilik anlayışını eleştiren CHP’li Söğüt, “Başkan Zorluoğlu’ndan önce görev yapan sekiz belediye başkanı da az - çok bu şehre yeni proje kazandırdı. Ama hiç birisi bu ölçekte bir satış yapmadı. Plansızlık ve programsızlık, şehrin ve şehir insanın öncelikli beklentilerini bilmemek, içinden geçtiğimiz sıkıntılı ekonomik dönemi yok saymak, hesap kitap yapamamak gibi bir belediyecilik anlayışı iş başında olunca; bütçe açık vermeye, borç artmaya, satışlar sıraya girecektir. Fakat Trabzon halkının ödediği bu bedeli herkes unutsa, herkes affetse bile tarih affetmeyecektir.” ifadelerini kullandı.