61medya haber servisi // Ortahisar Belediyesinin Kasım ayı üçüncü oturumu Başkanvekili Nusret Onur'un başkanlığında yapıldı. Mecliste 5 yıllık imar planı gündemeydi. Toplantı öncesinde 
1 Nolu Bostancı Mahallesi'nde bulunan çocuk parkının Jandarma Er Ercan Aydın olarak değiştirilmesi gündeme alındı. Kültür Çevre Komisyonuna gönderildi. 

5 yıllık imar programı için İmar Komisyonu adına Faruk Kanca sunum yaptı. 1 Nolu Beşirli, Toklu'nun Batısı, 2 Nolu Beşirli Akyazı, Gürbolak, Karşıyaka, Toplu ve Yeşilova  mahallelerini içeren 1890 hektarlık revizyon artı imar planı hazırlandığını açıkladı.

Konu hakkında bilgi veren İmar ve Şehircilik Müdür Şenay Karakaş, "İmar uygulama bölgelerini tespit ettik. 80 tane imar uygulama bölgesi tespit ettik. Çalışmaları etap etap yapıyoruz. 5 yıla dayanarak çalışma yapacağız. Ne kazanacağız? Yaklaşık 6 milyon 338 bin metrekarede uygulama yapacağız.  13 milyon maliyeti var. 701 bin metrekare Ortahisar yol kazandıracağız. 1 milyon 600 metrekare bu çalışmalar sonucunda kamunun eline kazandırılacak. Yaklaşık 290 milyon liralık kamulaştırma yapılacak yollardan 6 milyonluk kamulaştırma resmi kurumlardan 6 milyon istimlak bedeli çıkıyor." dedi.

Trabzon'da hakemlere yönelik şiddete böyle tepki gösterdiler Trabzon'da hakemlere yönelik şiddete böyle tepki gösterdiler

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "Bizim 3 etabımız var. Neden hepsini bitirmeden bu işe başladık. Her etap için mecbur muyuz? Ortahisar'ın imar planının tamamladıktan sonra bunu yapsak olur muydu? 6 milyon 300 bin metrekare alanda çalışma yapıyorsunuz. 700 bin metrekare Ortahisar Belediyesi vatandaşın yerinden hak kazanıyor. Sıkıntı had safhada olacak. İzinle alamadığınız yerlerin haricinde bir kamulaştırma söz konusu olacak. Kamulaştırmaların 3 yıl içinde gerçekleştirilmesi gerekir. Gerçekleşmezse yer vatandaşa iade mi olacak? 18 uygulamaları resen yapacaksınız. Bu mahkemelere konu olacak. ÇED raporlarında olduğu gibi o bölgedeki vatandaşlarla görüşmeniz beklerdim. Rızalarınızı almalarını beklerdim.

300 milyon üzerinde kamulaştırma bedeli var. Bunu nasıl karşılayacak? Bu nasıl gerçekleşecek. Biz imar planının hazırladık. Vatandaş yapılaşmaya giderken terklerini yapacak yer kazanacağız düşüncesi mi var? İmar planında terkleri yaptırmak daha mı yararımıza olur?" sorularını yöneltti. 

Müdür Karakaş, "Planların onaylanma tarihi farklı olduğu için 3 etap halinde çalışma yaptık. Vatandaşın bilgilendirmesi gerekmiyor. Pilot bölgede vatandaş katılımı için çalışıyoruz. İnternet duyuru yaptık. 5 yıl içinde tamamlanmazsa tapuya şerh koymayacağız dava süreceğini bekleyeceğiz. Bütçeye ben cevap veremiyorum." Şeklinde konuştu.