Ortahisar Belediye Meclisinin Ekim ayı ilk oturumu yoğun bir gündemle Başkan Ahmet Metin Genç'in yönetiminde başladı. Mecliste 2023 yılı gelir tarifesi, 2023 yılı performans raporu ile ilgili müzakere, 2023-2025 yılı tahmini bütçe ile ilgili müzakere gibi önemli gündem maddeleri yer aldı. 

Toplantıya AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, MHP İlçe Başkanı Murat Gedikli ile birlikte geldi. Toplantıyı takip için CHP İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman da Belediye Meclisine geldi. Başkan Gedikli ve Başkan Çebi, Başkan Oyman ile selamlaşarak Toplantıyı takip edecekleri alana yöneldi. 

ORTAHİSAR'A TESLİM EDİLEN 422 SOKAKTAN 299 SOKAĞIN ÜSTYAPI TAMAMLANDI

Ekim ayı toplantısı Eylül ayında yapılan çalışmaların paylaşılmasıyla başladı. Başkan Genç, şunları kaydetti: "İçişleri Bakanımızın şehrimize teşrifleri oldu. 3 çalışmaya destek sağladı. Kıymetli Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz üzere altyapı çalışmalarınındevam ettiriyoruz. Üstyapı için bize devredilen 422 sokağının 299 adedini tamamlayarak hizmete aldık. Bize teslim edilmiş 173 sokağımızda çalışmalar sürüyor. Pelitli'de teslim edilen sokakların bir kısmı tamamlandı. 35 sokağımızda çalışmalar sürüyor. Gençlerle temizlik faaliyeti yaptı. Asıl gayemiz çevre temizliği aşılamak. Kıbrıs'taki Ortahisar rüzgarı esti. Gazi Mustafq Kemal Atatürk şehre 3 kez teşrif ettiler. İlk ziyaretinin yıldönümü için kutlama düzenlendi. Çocuk şehri etkinliği gerçekleştirdik Ortahisar Kaymakamımızla birlikte. 

DİJİTAL KÜTÜPHANE YAKINDA AÇILACAK

Yine belediyemizin bitişik alanında belediyeye ait binamızın restore etmiştik. Kütüphane fikri hakim çıktı. Yakın zamanda açılışını gerçekleştirdik. Diyalogla yönünü gündeme çıkardık.


SEYİR TERASI ARALIK AYINDA TAMAMLANIYOR


Boztepe seyir terasını yakın zamanda teslim alacağız. Aralık ayında bitiyor. 1 lometrelik ahşap yürüyüş yolu veki adet cam terasında teşekkül ettiği yapı olacak. Maddi desteğini eksik etmeyen Çevre Bakanımız, İçişleri Bakanımıza teşekkür ederim. İnşallah DOKAP da destek verecek. Finans sorunu yaşanmadan hizmete alacağız. Roket takımımız büyük bir başarı elde etti. Doğu Karadeniz Belediyeler Birliğinin encümen üyesiyim. Ev sahipliği yaptık.  Meslek edindirme kursları başvuruları başladı. Talep eden herkesin meslek edinmesine yardımcı oluyoruz. Üniversite kursuna 604 kişi müracaat etti.
817 kişi de diğer kurslara müracaat etti." bilgilerini verdi. 

Eski Vekilimiz Haluk Pekşen'i rahmeti Rahman'a uğurladık. Mekanı cennet olsun. Başsağlığı diliyorum." dedi.

Trabzon'da Atıksu Arıtma tesisi için DEVA Partili başkan prensipleri tek tek sıraladı! Trabzon'da Atıksu Arıtma tesisi için DEVA Partili başkan prensipleri tek tek sıraladı!

OTOBÜS VE  ALTYAPI ÇİLESİNİ ANLATTI


CHP'li Meclis Üyesi Ömer Dayı, "Otobüs konusu çok ciddi bir yara. Büyükşehir olmadan önce sıkıntıların daha asgari olduğunu söylüyorlar.   Aygören vadisi çok büyük sıkıntı yaşadığını söylüyor. Bunu vatandaş muhtarlar söylüyor. Gözalan Mahallesi'ne hiç otobüs gitmiyor. Karlık Geçit Sayvan gibi birçok mahalle mağdur. Rize Belediyesi buraya ulaşım sağlıyor. Neden bizim böyle bir uygulamamız yok? Altyapıya değinmeden geçeceğim. Yalıncak tarafına geçtim. Son birkaç yıldsn beri orada yoğunlaşma var. TİSKİ bir çalışma yapmış. Karayolları ile ihtilafa düşmüş. Anayolun sağ tarafı dükkanların önü perişan. Bu mağduriyet keyif mi veriyor? TİSKİ'DE teknik personel mi yok. Adama ihale verilmiş. Adam istediği gibi kırıyor döküyor yapıyor yapmıyor. Ben bir anlam veremiyorum. Çalıştırdığı adamı kontrolsüz bırakamazsın. Maz inşaata bu işi verdik ama Beşirli'de her gün sıkıntı yaşıyoruz. Yeter artık diyoruz. Ben bu konuda çok rahatsızız. Bu konu bence çok önemli bir konu. Niye bu işler takip edilmiyor, denetlenmiyor? Açıklama istiyorum." 

Konunun toparlanmanın isteyen Başkan Genç "Ben ipe un sermiyorum.  Saygıyla karşılıyorum. Merakınız anladım. Farklı Meramınız varsa dile getirelim." Dedi. CHP'li Dayı, "Bunaldık yorulduk. Ben sizi anlıyorum ama siz de beni anlayın. Bu Ortahisar'ın sorunu ben buna nasıl duyarsız kalayım. Yolun ortasına haftiyat dökülür mü? Basın haber yaptıktan sonra kaldırıldı. Bunlar dünya görmemiş mi?" serzenişte bulundu. 


SOSYAL KONUT PROJESİNE ELEŞTİRİ


Sosyal konut projesi için eleştirilerde bulunan CHP'li Cüneyt Zorlu, "480 tanesi Ortahisar'daydı. Hak sahibi olan iki varandaş. Geçen 3 yılda ihaleler ertelendi. Hiç bilgi alamıyoruz. Annem hak sahibi olmuştu. Ne bir haber var ne bilgi alabiliyoruz. Bu dururken yenisi başlıyor. Önce bunların tamamlanması gerekmez mi. Yomra'da Tonya'da yapılıp tamamlanmamış konut var. 2300 konut yapılacağı söyleniyor. Yapılacağından kuşku duymaya başladım. Mrtekare fiyatı 8 liraya denk geliyor. Arsa fiyatı hariç. Borç hiç azalmayacak. Yıllarca artacak. Biz bu konutların yapıldıktan sonra satılmasını isyorum. Az önce bahsettiğim 480 konut için ne yaptınız? Kimlerle irtibata geçtiniz?" diye sordu.


MÜLK SATIŞLARINA TEPKİ


Arsaların satılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Zorlu,"Satılan ve karşılığında Ortahisar'a yapılanların yetersiz görüyorum. Otopark satıldı. Terminal alanı satılıyor. 715 milyon lira ediyor. İki mülk Ortahisar'da. Yatırımlara kaynak başka türlü yapılabilirdi. Mülk satılmayabilir. 400 milyon yatırım yapılırken,  bizim mülklerimiz satılıyor. İller Bankasından gelir geliyor. Tiski en pahalı suyu satıyor. Ortahisar Büyükşehiri finanse etmek zorunda kalıyor."  eleştirilerine bulundu.

HAMAMİZADE'DEN NİKAHLARIN KALDIRILMASINI 10 YENİ NİKAH SALONU YAPILMASINI ÖNERDİ


MHP Grubu Başkanvekili Süleyman Tomaç, "Bilişim ve kodlama okulu in görüşmeleri sürdürüyoruz. Devletimize ve milletimize katkı sağlamaktan kıvanç duyuyoruz. Trafik yükünü azaltmak belediyenin görevidir. Hamamizade'de nikah yapılmadın. Kültür Merkezi 
600-800 kapasiteli 10 dükkan yapabiliriz. Kendilerini kısa sürede amorti edeceklerdir. Toptancı Halini kent merkezinin dışında bir yere alırsak düğün salonlarını nikah salonlarını buraya koyabilir. Toptancı halini olmadı gerektiği gibi şehrin dışına almış oluruz." ifadelerini kullandı. 

OTOBÜS SAATLERİNE VE TİSKİ'NİN OTOMATİK SU ZAMMINA DÜZENLEME İSTEDİ


CHP'li Oktay Söğüt, "Toplu taşıma hizmetleri erken saatlerde bitiyor. Beşirliye en son otobüs 19.15'te. Yoğun nüfusun olduğu mahallelere yarım saatte bir otobüs istiyor.Vatandaşımızın maaşımıza zam gelmiyor ama suya her ay zam geliyor serzenişte var. Bunlara yeni bir düzenleme yoluna gidilirse teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

 
EVDE SAĞLIK HİZMETİ SOKAK HAYVANLARI VE TARIM İÇİN SESLENDİ


İYİ Partili Burhan Bekar, "Zannediyorum ödenek yetersizliğinden dolayı evde fizik tedavi hizmeti kaldırılmış. Belediyemiz bu konuya el atarsa iyi bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum." diye konuştu. Hayvanlarla ilgili de konuşan Bekar, "Belediyelerimiz hayvanları kırsal kesimlere bırakıyor. Küpeli hayvanlar. Köylerin birçoğunda kulağı küpeli hayvanlar var. Bu hayvanların doğal ortamda kendi ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını düşünüyorum. Vatandaş bu hayvanlara yetme gücüm yok diyor. Şöyle bir teklifim var. Ya mama dağıtılsın ya da belediyemiz gıda atıklarını toplayarak kedi köpek mama yapma tesisi kurarsa bu sorunu çözmüş oluruz. Kırsal kalkınma ile ilgili teklifte bulunmuştur. Çalışma grubu kuruldu ve rapor sunuldu. O günden bugüne kadar ciddi anlamda adım atamadık. Tarımsal hizmetler Müdürlüğünün kurulması ve ihtisas kurulu kurulmasını yapamadık." şeklinde konuştu.

İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, sokak hayvanları gününe dikkat çekti. Erkuloğlu, her mahallede muhtarlara farkındalık eğitimi verilmesini istedi. Erkuloğlu, "Mama ve su kapları yetersiz ve işlevsiz. Kullanışlı mama kapları üretilebilir. Hayvanların yoğunlaştığı noktalara mama ve su kapı konulabilir. Sessiz dostlarımıza basit çözümlerle iyilik yapmış oluruz. Ortahisar Minik Dostlar kliniği takdirlik çalışıyor. Diğer ilçelere örnek olamadık. Mevcut rehabilitasyon hizmetinin 18 ilçeye hizmet verebilmesini beklemek hayalcilik oluyor. Şehrin Batı ve Doğu bölümünde iki klinik oluşturulmalı." şeklinde konuştu. 

CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "Ben burada konuştuklarımı Büyükşehirde de konuşuyorum. Tamam diyorlar bildiklerini okuyorlar. Eski yerdeki balıkçıların şikayetleri olmuştu. Zorluoğlu ike konuşmuştum. 28 kiracıya satışta kolaylık yapıldı. Satılan dükkanlarda balıkçılık faaliyeti yapılmıyor. Helvacı, konfeksiyoncu, çiğ köfteci açtı. El değişmesine müsaade edilmemeli. Yoksa orası balıkhane hürriyetinden çıkacak. Satmayıp kiraya verseydiniz de balıkhane hürriyetinden kalsaydı. Mumhane'de taksi durağı kuruldu. İkili ilişkiler de konuştuk. Yapılacak denildi ama yapılmadı. Ben isterim Trabzon'a güzel işler yapılsın. Hiç kimse sorumluluk almak istemiyor. Oy kaygısı için yazık oluyor bu kente. Gelir tarifesi her sene gelir. Bütçe görüşmelerinde idare bazı hizmetlere zam ister. Geçenlerde otomatik su zammına benden başka kimse iraz etmedi. Bu yetki gaspıdır. Siz de getirdiniz. Siz de deyin o zaman enflasyon oranında gelir tarifesi zam yapıyorum. Böyle bir şey olalir mi? Uzunsokağa döşenen taşların su doygunluk testlerini yapmadınız dedim. Orada dikkate aldılar. Patır patır dökülüyor. Yazık günah. Tamam diyip yine bildiklerini yapıyorlar.?" şeklinde konuştu.

Başkan Genç meclis üyelerine yanıt verdi

Meclis üyelerinin ardından Başkan Genç, "Altyapı projesi oy kaygısıyla yapılmaması gereken bir işti. Hem biz hem Büyükşehir Belediyesi bu işe oy kaygısı olmadan girdik. Altyapı projesini tamamlayacağız. Dün itibariyle Pelitli'de  pazarcılar ayrı yerde pazar açtı. Satış yapılırken şartnamede balıkçılık yok. Ya şartnamesine ya da yönetim planına konulması getekiyordu. Bu yapılmadığı için biz yasal olarak ruhsat taleplerini karşılamak zorundayız. Klinik konusunu Büyükşehir Belediyesine taşıyacağım. Acil müdahale konusunda önemli bir fikir. Tarım Müdürlüğümüzün kurulması gündemimizde. Biz sokaktan aldığımız hayvanın bakımını klinikte yapar sonra aldığımız sokağa bırakırız. Sahipli hayvanların çoğu bir müddet sonra terk ediliyor. Sahiplenmesinler. Kliniğimizde baksınlar sevsinler. Evde bakım hizmeti var. Evde fizik tedavi hizmetini soracağım. Toplu taşıma konusunu not aldım. Su zammı Meclis kararıyla alındı. O ayrı bir değerlendirme konusu. Toptancı Hali konusu Büyükşehir Belediyesinin konusu. Trafik konusu doğru ama bizim kültür merkezi projemizi neticelendiremedik. Neticelendirilince biz de trafiğin azalmasına katkı sağlayacağız inşallah. Promosyonla ilgili görüşmeler oldu. Erken hareket etmek istemedim. Nihayetlendirince ıllayacağım. Bu ay ya da önümüzdeki ay niihayetlendirilir. Satışları makul bulanlardanım. Ben bu kurumun yöneticiyi. Yarın başkası gelecek. Pandemi girdiğinden beri kredi kullanmadık. Bu nedenle arazi değerlendirmelerini biz de yapıyoruz. 2019'da kuraları çekilen toki konutları içib 1056'sı Ortahisar'da yağışacsk. Nerelerde olacağı konusunda net karar verilmedi. Bu çalışmalar neticelendirilince bilgisini veririm. sözleşme yapılacak.  Aygören Vadisi konusu hemen hemen çözülecek. Gözalan Sayvan için Başkanımıza ileteceğim." açıklamalarında bulundu.