Suudi Arabistan ile yürütülen diplomatik ilişkiler Trabzon'da esnafın yüzünü güldürdü.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yaşanan diplomatik gelişmeler Trabzon esnafının beklentilerini artırdı. Suudi Arabistanlı turistlerin diğer turistlere oranla şehre daha fazla bıraktığını belirten Trabzon esnafı pandeminin ardından bu turizm sezonunun çok iyi geçeceğini söyledi.

Esnaf Suudi turistleri bekliyor (3)

HAZİRAN’DAN SONRA İYİ GEÇECEK

Trabzon'da siyasi liderler yeni asgari ücreti değerlendirdi Trabzon'da siyasi liderler yeni asgari ücreti değerlendirdi

 Suudi turistlerin gelmesinin Trabzon esnafını çok rahatlatacağını söyleyen esnaf Mustafa Cimşit, “Tabi rahatlatır. Çok rahatlatır. Trabzon ekonomisine ekstra bir girdisi olur. Biz bekliyorduk. Şuanda tam zamanı. Bu ay için başladık. İnşallah önümüzdeki üç ay böyle. Devam edecek. Hazırlıklarımızı yaptık. Özellikle Suudiler bizim için çok önemli. Çünkü onlar çok alışveriş yapıyorlar. Harcamak için geliyorlar” diyerek turistleri beklediklerini kaydetti.

Pandeminin ardından oldukça zor duruma düşen esnafın Haziran ayı itibariyle turistlerin gelmesiyle rahatlatacağını belirten esnaf Ali Üçüncü, “Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamaları bizi baya etkiledi. İşlerimiz şampiyonluktan sonra açılmıştı. Ama son birkaç gündür işlerimiz baya durgun. Hazirandan itibaren iyi olur diye umut ediyoruz. Ama şuanda bir aldığımız ürünü bir daha alamıyoruz. Hem personel maliyetleri hem de ürün maliyetleri çok arttı. Onu fiyata yansıttığımızda müşteri memnun olmuyor. Nasıl olacak bilmiyoruz. Bizim şuanda 22 personelimiz var ve zorlanıyoruz. Talebi karşılamakta, aldığımız ürünlerin ödemesinde zorluklar çekiyoruz. Ama ümit ediyoruz ki Hazirandan itibaren daha iyi olacak” dedi.

Esnaf Suudi turistleri bekliyor Mustafa Çimşit

SUUDİLERİN GELMEMESİ ESNAFI KÖTÜ ETKİLEDİ

İsmail Yurdakul isimli esnaf ise geçtiğimiz yıllarda Suudi turistlerin gelmeyişinin olumsuz etkileri olduğunu belirterek, “Trabzon turizm konusunda cazip bir şehir. Özellikle Trabzonspor’un uluslararası etki yapması turizmi olumlu etkileyecektir. Turistlere çok fazla tatlı satışı yapıyoruz ama en fazla Suudiler alıyor. Onların olmaması birkaç sene bizi çok etkiledi. Umarım turist olarak bu yıl gelirler. Çünkü onların para bırakmaları daha fazla. Onların gelmesi Trabzon ekonomisine olumlu bir katkı yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Esnaf Suudi turistleri bekliyor İsmail Yurdakul

Ertuğ Altıntaş, “Bütün esnaf Suudilerin gelmesinden olumlu etkileniyor. Kim kazanmıyorum diyorsa onda bir sıkıntı var demektir. Dışarıdan gelen buraya para harcamaya geliyor. Doğal olarak bu da herkesin işine yarıyor. Oda geçerli bir sebep. Önceden Araplar geliyordu, ondan sonra Kuveytliler gibi ülkelerden gelmeye başladılar. Ekonomik durumları iyi olan ülkeler olduğu için daha fazla para bırakıyorlar” diyerek Suudi turistlerin daha fazla para bıraktığını söyledi.

Esnaf Suudi turistleri bekliyor Ertuğ altıntaş

TURİSTLERİ İYİ AĞIRLAMAK LAZIM

Trabzon’a gelecek turistleri iyi ağırlamak gerektiğini ve geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması gerektiğini belirten Sezai Alemdağ,Bu sene Arap ülkelerinden gelen turistler daha yoğun olacak. Ukrayna savaşının durmaması Ege tarafı için sıkıntılı olacak. Ama yine de ülkemize Avrupa’dan da turist gelir. Cumhurbaşkanımızın Arap ülkelerine yaptığı ziyaretlerle adımlar atılıyor. İnşallah o bölgelerden yüksek seviyede Arap turist geleceğine inanıyorum. Meydanda lokantalarda gece bire kadar hareketlilik oluyor. Pandemi döneminden sonra bir tabak yemek 60 lira olmuş. Şimdi bunu bizim yiyecek durumumuz yok. Ama Araplar yiyor. Onun için onların gelmesiyle esnaf biraz olsa nefes alacaktır. Bu bütün Trabzon’daki tüm sektörlerdeki esnaf için aynı olacaktır. Trabzon için Arap turistler veli nimet. Bu turistlere iyi bakmak lazım. Bundan yıllar önce Rusya’dan bavul turizmi vardı. Bitti. Çünkü biz süngeri boyayıp deri diye onlara sattık. Turistleri ürkütmemek lazım. Turist geliyor, sana para bırakıyor. Onun için özellikle tur şirketlerinin bu işleri çok iyi organize etmesi lazım. Kurumlarla birlikte çalışmaları lazım. Oteller de bundan nasibini alacak. Ekonomik olarak her şeye faydası var diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Esnaf Suudi turistleri bekliyor Sezai Alemdağ

SUUDİLER REZERVASYON YAPTIRMAYA BAŞLADI

Buğra Bayraktar ise Suudi turistlerin rezervasyon yaptırmaya başladıklarını söyleyerek, “Sezon açıldı diyebiliriz. Yaklaşık 15-20 gündür şehirde bir yoğunluk yaşanıyor. Sayın Cumhurbaşkanının Suudi Arabistan’la da bir görüşmesi oldu. Bunun olumlu dönüşlerini aldık. Ön rezervasyonlar geliyor. Temmuz, Ağustos ayı için Suudi Arabistanlı turistlerin rezervasyonları görüyoruz. Pandeminin etkisi nedeniyle yaşanan kötü ekonomik şartlar bu sezon kapanacaktır. En azından insanların geçtiğimiz yıllardaki ekonomik sıkıntılarına bir nebze ilaç olacaktır. Pandemi tüm dünya için çok kötü geçti. Turizm için yarı bir parantez açacak olursak çok daha kötü geçti. Biz tüm otelleri kapattık. Geçen sezondan bu senenin iyi geçeceğinin sinyallerini almıştık. Be sene özellikle Temmuz, Ağustos aylarının iyi geçeceğini düşünüyorum. Şuan ekstra bir pahalılık var” dedi.

Fatoş YETİMHELLAÇ