Ortahisar Belediye Meclisinde belediye iştiraki ORKENT’in sermaye artırımı gündeme geldi. ORKENT’in 50 bin TL olan sermayesinin 1 milyon 50 bin TL’ye yükseltildi. Sermaye artırımına gerekçe olarak Mehmet Akif Ersoy Yüzme Tesisleri’nde giderin fazla olması gösterildi.

Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar Trabzon'da zincirleme kaza! Ard Arda çarpıştılar

Songül MAZLUM-Ortahisar Belediye Meclisinde belediye iştiraki ORKENT’in sermaye artırımı gündeme geldi. ORKENT’in 50 bin TL olan sermayesinin 1 milyon 50 bin TL’ye yükseltilmesi Plan ve Bütçe Komisyonundan gündeme geldi. Sermaye artırımının gerekçesini açıklayan AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, “ORKENT tamamen Ortahisar Belediyesinin iştiraki. Ortahisar Belediyesine devredilen Mehmet Akif Ersoy tesislerinde yüzme havuzu, tenis kontları ve spor alanları faaliyetlerine başladı. Bu yüzden maliyetlerimizde de ciddi artışlar oldu. Elektrik ve doğal gaz giderlerimiz artıyor. Güneş Enerjisi Santrali kurulana kadar giderimizi karşılamak için bu sermaye artırımını yapmak durumundayız. Sadece havuz gideri 1 milyon TL, elektrik gideri aylık 450 bin TL, doğal gaz gideri de var. Girdi maliyeti çok. Gelirlerimizle bunu karşılama ihtimalimiz yok. Havuzumu tekil bazda 21 bin 400 kişi kullanıyor. 93 özel gereksinimli birey kullanıyor. Bunun ilerleyen aylarda 130’a çıkmasını bekliyoruz. Havuza gelenlerin 16 bin 400’ü 24 yaş altı. Kadınlar da havuza büyük ilgi gösteriyor. İlerleyen aylarda tekil kullanıcı sayısının 40 bine ulaşmasını bekliyoruz. Gençlik ve Spor İl müdürlüğü bile bu kadar ilgi gösterilmesini beklemiyordu.” İfadelerini kullandı.

HAVUZ ENGELLERİ İÇİN ÜCRETSİZ KADINLAR İÇİN 20, SİVİLLER 40 TL

CHP’li Şahin, ORKENT’in kentsel dönüşüm işleri için kurulduğunu hatırlatarak havuzla neden ORBEL’in ilgilenmediğini sordu. Bunun üzerine Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “ORBEL’in daha çok personel ve akvaryumla ilgilendiğini ve iş yükünün artmaması için kendi önerisi ile ORKENT’in bünyesinde olduğunu kaydetti. ORBEL’e fazla yük binmesini istemediğini kaydeden Başkan Genç, “Aslında bu iş tamamen engelli kardeşlerimizin servis talebi ile başladı. Kadınlardan da yüzme havuzu talebi olduğunu gördük. Sosyal hizmet talebi doğunca biz bu işi üzerimize aldık. Orada kafe kafeteryanın da bulunduğu bir yaşam kompleksi oluşturduk. Engellilerimiz ücretsiz faydalanıyor. Kadınlar için havuz 20 TL, siviller 40 TL. Fiyatı artırıp sosyal hizmet amacından uzaklaşmak istemedik.

ÇATIYA GÜNEŞ ENERJİSİS SİSTEMİ TAKILAMIYOR

Çatıya Güneş Enerjisi Santrali kurmayı düşündük ama havalimanına yakın olduğumuz için Sivil Havacılık’a takıldık. Ortahisar Belediyesinin güneş Enerji Santrali tamamlanana kadar giderlerimizi bu şekilde karşılayacağız.” diye konuştu.

YENİ MAHALLE’DEN MEYDAN’A KADAR KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNERDİ

Ortahisar Belediyesinin Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu da, “Sosyal Belediyecilik ile yatırımcı belediyeciliğin yan yana yürümesi güzel. Ancak ORKENT’in işlevi tesis işletmeciliği olmamalı. Sermaye artırımı yapalım ama unu duymak isteriz: Coğrafi olarak nerede ne var? Belediye olarak arsa üretmemiz gerekiyor.  Kaynak üretilmesi gerekiyor. En kıymetlisi de kendi ürettiğimiz ile dönebilmek. Pilot kentsel dönüşümler yapılmalı. Bakıldığında keyif alınan yerler olmalı. Yenimahalle’den başlayıp Meydan’a kadar kentsel dönüşüm yapsak. Oradaki tüm binalar ekonomik olarak ömrünü doldurmuş binalar. Şirketten beklentimiz bu yönde.” açıklamalarında bulundu.

Çakıroğlu’nun önerilerinin ardından Başkan Genç, “ORKENT ekibimiz teknik çalışmalar yaptılar. Belediye lehine arsalar oluşturduk. Ürettiğimiz arazilerin yüzde 80’ini arttı. 2-3 kentsel dönüşüm projesi için de görüşmeler sürüyor. Karşıyaka, Pelitli ve Çağlayan’da toplantılar yapıldı. Asli kentsel dönüşüm işi içinde önemli çalışmalar var.” şeklinde konuştu. Yapılan istişarelerin ardından sermaye artırımı oy birliği ile kabul edildi.