Anayasa Mahkemesi tarafından geçmiş yıllarda alınan kararlar sebebiyle yaşanan mağduriyetleri hatırlatan Yalçın ÖMK düzenlemesiyle devreye sokulan Kariyer basamakları sınavıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ÖMK’nin bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde yürütülen davada ara karar çıktı. Çıkan karara göre, AYM, Milli Eğitim Bakanlığı ve en yüksek üyeye sahip 3 sendikadan görüşlerini alacak. Bu karar sonrası Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, alınan kararla ilgili açıklamalarda bulundu. Kararın katılımcı demokrasi ve hak arama özgürlüğü adına olumlu bir adım olduğuna dikkat çeken Yalçın, kanunun aksayan ve düzenleme gerektiren yerlerini ve öğretmenlerin beklentilerini dile getireceklerini açıkladı.

Uzman öğretmenlik sınavında flaş iddia! Uzman öğretmenlik sınavında flaş iddia!

Yalçın, "Paylaşacağımız görüşlerin, öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak, toplu sözleşme talebimiz ekseninde öğretmenlikte geçen hizmet süresinin esas alındığı bir kariyer düzenlemesine kapı aralayan sağlıklı bir karara yardımcı olmasını umuyoruz. Anayasa Mahkemesi'nin 2008 yılındaki kararıyla oluşan kaosun, yaşanan hak kayıplarının, mağduriyetlerin, adaletsizliklerin ve eşitsizliklerin, verilecek yeni karar ile tekerrür etmemesi en büyük temennimizdir.” İfadelerini kullandı.