Eğitim alanında 13 sendikanın Bakan Özer’den randevu talep etmesi üzerine CHP'li Milletvekili Kaya bu bildirinin ardından Eğitim sendikalarına destek oldu.

Trabzon'da Sendika göçüyle iş bırakma eylemi! 2 Kasım Trabzon'da Sendika göçüyle iş bırakma eylemi! 2 Kasım

Öğretmen Meslek Kanunu’nun (ÖMK) geri çekilmesi ve 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak olan kariyer sınavının iptali için Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den randevu talep edildiği ifade edildi. Eğitim alanında 13 sendika Bakan Özer’den randevu talep ederek yaşadıkları mağduriyeti dile getirecekler.  

Eğitim İş yapılanan talep konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Eğitim-İş olarak, 13 katılımcı sendika ile beraber, Öğretmenlik meslek kanunun geri çekilerek kapsamlı ve bütüncül yeni bir meslek kanunu hazırlanması ve 19 Kasım 2022 tarihinde yapılacak kariyer basamakları sınavının iptali için görüşlerimizi iletmek üzere Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den randevu talebinde bulunduk. Eğitim-İş, Eğitim Sen, Teç-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim-Sen, Özgür Eğitim-Sen, Töb-Sen, Eğitim Söz-Sen, Eğitim Hak-Sen, Eşit Haklar Sendikası, Eğitimde Birlik-Sen, İdeal Eğitim-Sen, Engelsiz Eğitim-Sen imzasıyla 16 Kasım Çarşamba günü için ortak randevu talebi, sendikaların MYK üyeleri tarafından Bakanlığa elden teslim edildi. Ayrıca yine 13 sendikanın imzasıyla, ÖMK’nın iptali için, yasanın yarattığı tahribat ve itirazlarımızı içeren dilekçemiz de yarın Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na sunulacak.”

resized_852c3-f822836catanmayanogretmenlerankarada

Öte yandan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya bu bildirinin ardından Eğitim sendikalarına destek oldu. Sosyal medya hesabından Bakan Özer’e seslenen Kaya, “Öğretmenlerin sesine kulak ver sayın Mahmut Özer. Mahmut Hoca, öğretmenlerin #MahmutÖzerİstifa sesini duyun, 19 Kasım sınavını iptal edin. İnatlaşmanın kimseye faydası yok.” açıklamasında bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya bir gün önce ise öğretmenlere destek olarak şu ifadeleri de kullanmıştı: “19 Kasım 2022'de yapılacak uzmanlık sınavına ilişkin, öğretmenler arasında sınavda çıkacak soruların elden ele dolaştığı iddialarını gündeme taşıdım. Milli Eğitim Bakanlığı l @tcmeb iddiaları araştırıp tedbir alacağına, hakkımda suç duyurusunda bulunacakmış. Hodri meydan.”