Eğitim İş Trabzon Şube Başkanı Tamer Özlü, öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağını eleştirerek, taslağın öğretmenleri bölecek düzenlemeler barındırdığını söyledi.

Eğitim iş üyesi Öğretmenler , Öğretmen meslek kanunu konusunda eleştirilerini artırarak imza kampanyası başlattı:

Eğitim-İş olarak, siyasi iktidar tarafından eğitimin paydaşlarına danışılmadan, öğretmenlerin haklarını ve taleplerini dikkate almadan hazırlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağının geri çekilmesi talebiyle TBMM Başkanlığı’na gönderilmek üzere imza kampanyası başlattık. Ayrıca tüm illerimizde Meclis’te grubu bulunan partilerin milletvekillerine faks ve e-posta  göndererek söz konusu talebimiz için çağrıda bulunduk.

Milletvekillerine gönderdiğimizi çağrı metni şöyle:

"Sayın Milletvekili;

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu, hem mesleğimizi hem de eğitim sistemini zedeleyecek niteliktedir. Biz eğitimin paydaşlarından fikir dahi alınmadan hazırlanan bu kanun taslağı, öğretmenin koşullarını ve öğretmenliğin niteliğini artırmaktan uzak olmakla beraber, milli eğitimimiz açısından yeni sıkıntılara da yol açma potansiyeline sahiptir. Çünkü kanun teklifi:

- Okuldaki çalışma barışını bozacak, öğretmenleri kendi arasında performans adı altında ayrıştıracak, öğretmenler odasını bölecek niteliktedir.

- Öğretmeni, veli ve öğrenci gözünde ayrıştıracaktır. Öğretmene dair haksızca iyi öğretmen-kötü öğretmen ayrımı oluşacak, bu ayrım okulun öğrencisinden velisine kadar tüm öznelerini bölecektir.

Bu kadar kapsamlı ve eğitim sistemini kökünden değiştirecek bir düzenlemenin, eğitimin tüm paydaşlarının fikri katılarak hazırlanması tüm ülkenin meselesidir. Başöğretmen Atatürk'ün yeni nesilleri emanet edecek kadar yücelttiği öğretmenliğin hak ettiği yere gelmesinin önündeki engelleri kaldırmak yerine, yeni engeller koyulmasına müsaade etmeyeceğinizi umuyoruz. 

Öğretmenliği değersizleştirecek, eğitimi niteliksizleştirecek, okulu tümüyle bölecek bu kanun teklifinin geri çekilmesi ve doğru bir kanun teklifinin katılımcı yöntemlerle yeniden hazırlanması için sizlerin de desteğini bekliyoruz."

Öğretmen kariyer basamakları nedir ?


Özlü sözlerine şöyle devam etti ; Öğretmen kariyer basamakları ve meslek kanunu ne getirecek , Kariyer basamakları, öğretmenler arasında ayrıştırma getirecektir. Bugünden öğretmen odalarında tartışılmaya başlamıştır. Peki nasıl olacak bu ayrışma; Bu uygulama çalışma barışını bozacaktır. Okul idaresi, öğrenci ve veli arasında sık sık gündeme getirilecek, iyi öğretmen, kötü öğretmen, uzman öğretmen , başöğretmen ayrımına sebep olacaktır.
"Ben öğrencimi uzman öğretmene verdim" tarzında cümleler çalışma barışını bozacak sorunlar yaratacaktır.
Meslek kanunu gereklidir. Ancak bu şekilde olmamalıdır.
Uzmanlık ve başöğretmenlik kariyer basamaklarının, sınava tabi tutulmuş olması ayrı bir garabeti ifade etmektedir. Bu ünvanlar kaldırılmalıdır" dedi.

kariyer-meslek-kanunu
Özlü ayrıca ;  Sistemli ve ihtiyacı karşılayan ve ayrıca öğretmenlerin mesleki gelişimini düzenli olarak artıran bir hizmetiçi eğitime mecburuz. Ancak bu eğitimlere katılan öğretmenlere, harcadıkları zamanın karşılığının ücret olarak ödenmesi gerektiğini belirterek,  Böylelikle hizmetiçi eğitimler öğretmenlerin dinlenme  zamanlarını ortadan kaldırmadan gerçekleştirilecektir." dedi. Bu koşullar altında Bakanlık hem vereceği hizmetiçi eğitimi daha nitelikli yapmak zorunda olduğunun farkına varacak ve hem de öğretmenler alacağı hizmetiçi eğitim için daha istekli olabileceğinin altını çizen ÖZLÜ ,hizmetiçi eğitimlerin, meslekte ilerlemek için belirleyici olması gerektiğini söyledi.