ÖMK düzenlemesiyle devreye giren kariyer basamakları sınavıyla ilgili öğretmenler seslerini duyurmak için Bakan Özer’e randevu talebinde bulunmuştu. Bakan Özer’den bu konuyla ilgili henüz açıklama gelmedi.

Öğretmen sendikalarının tamamının tepkisini çeken ÖMK ile yürürlüğe giren (kariyer basamakları) Uzmanlık  sınavıyla ilgili Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den randevu talebinde bulunmuşlardı. Ancak bu talep sonrası Bakan Özer hangi bir ifade kullanmadı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer bugün İskenderun'da gerçekleştirilen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.  İskenderun’da görev yapan okul yöneticileriyle bir araya gelen Bakan Özer ÖMK ile yürürlüğe giren düzenleme hakkında herhangi bir açıklamada bulunmaması dikkat çekti.  Öğretmenler seslerini duyurabilmek için sosyal medya platformu Twitter’da #MahmutÖzerİstifa hastag’ı açtı. Bakan Özer’e istifa çağırında bulunan öğretmenler tepkilerinin göstermeyi sürdürüyor.

istifa222

Bakan Özer’in yaptığı açıklamalarının satırbaşları şöyle;

 "Okulların o olağanüstü koşullardaki en güvenli ortamlar olduğunu gösterdik ve bir nesli tekrar uzaktan eğitime mahkum etmeyerek kurtarmış olduk. Bu, bu ülkenin geleceği için çok kritik bir hamledir. Türkiye'deki eğitim sisteminde 19 milyon öğrenci ve 1,2 milyon öğretmenin bulunduğu devasa bir sistem olduğunu, Kovid-19 salgını gibi olağanüstü koşullarda eğitim sistemi normalleştirilmeden Türkiye'yi normalleştirmenin mümkün değil. Eğer biz okulları açmasaydık ülkenin bu kadar kolay bir şekilde normalleşmesi mümkün değildi.  İşte bu tarihî katkılardan dolayı ben Millî Eğitim Bakanı olarak tüm öğretmenlerime hem birinci dönemin sonunda hem ikinci dönemin sonunda başarı belgesi gönderdim."

ÖMK'ya yönelik çıkan karar için Ali Yalçın'dan flaş açıklama! ÖMK'ya yönelik çıkan karar için Ali Yalçın'dan flaş açıklama!

Bakan Özer, göreve başladığı 6 Ağustos tarihinden bir ay sonra 6 Eylül günü okulları açtığını, o dönemde tatilin uzatılması için sosyal medya aracılığıyla baskı yapıldığını belirtti. Dirayetli durularak o sürecin atlatıldığını vurgulayan Özer, 17 Haziran'da okullar kapandıktan hemen sonra yeni eğitim yılı hazırlıklarını başlattıklarını açıkladı.

Cumhuriyetin 100'üncü yılına girerken eğitimde kronikleşen problemleri kaldırarak güzel başlangıçlar yapmak için çalıştıklarının dile getiren Bakan Özer, daha önceki yıllarda yapılanlara ilave üç şey yaptıklarını söyledi. Özer, ilk kez 12 Eylül'de eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce tüm Türkiye'deki okullarda 60 bin temizlik görevlisinin göreve başlatıldığını, tüm öğrencilerin yardımcı kaynak ihtiyacının öncelikle elektronik ortamda paylaşılarak ardından da basılı olarak öğrencilere ulaştırıldığını dile getirdi.

Özer, "2022-2023 eğitim öğretim yılı başında ders kitapları gibi yardımcı kaynakları da basıp ücretsiz olarak tüm illerimize gönderdik. 153 milyon ders kitabı ücretsiz ulaştırılırken 160 milyon da yardım kaynağı öğrencilerimize ulaştırdık." ifadelerini kullandı.

Son olarak yıllardır okulların bütçesinin bir sorun oluşturduğunu anlatan Bakan Özer, ihtiyacı olan okullara daha fazla bütçe gönderilmesiyle ilgili temenniler dile getirildiğini de açıkladı.

Şu anda tüm okullara bütçe gönderildiğini söyleyen Özer, bu miktarın 6 milyar 200 milyon lira olduğunu açıkladı.