Nurullah CABRİ- Üniversite eğitimi sırasında KYK kredisi alan öğrenciler aldıkları kredinin 2-3 katını ödemeleri yönünde tebligatlarla karşı karşıya kalmaya başladı. Duruma tepki gösteren İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, ayrıca İYİ Parti’nin KYK kredileri için politikasını anlattı. Öğrencilerin hayata borçlu olarak atılmasını eleştiren Milletvekili Örs, “Devlet öğrencileri gelir kapısı  olarak mı görüyor? Açığı öğrenciler ile mi kapatacaklar? Üniversite öğrencilerinin yurt ücretlerinin artırılması ve KYK borçlarının faizlendirilmesi öğrencilerin belini büküyor. Birçok öğrenci bu borçları ödeyemedikleri için hacizli durumda. Sosyal devlet, hayata atılmamış, iş bulamamış öğrenciyi bu duruma düşürmez.” eleştirilerinde bulundu.

Muhabirimiz Nurullah Cabri'nin en mutlu günü! Muhabirimiz Nurullah Cabri'nin en mutlu günü!

DEVLETİN TEFECİ FAİZİNE BENZER BİR UYGULAMASI VAR

Öğrencilere iş imkanı sağlanmadığını ama ciddi meblağlarda borç çıkarıldığını kaydeden Milletvekili Örs, “İş bulamamış gençlerimiz borç yüküyle karşı karşıya. Üniversiteyi bitirip iş bulamadan, hayata borçlu başlıyorlar. Birçok üniversite mezunu, devlete karşı borçlu hayata başlıyor. Bizim KYK borçlarının silinmesi için bir teklifimiz vardı. Ancak şu an KYK faizlerinin önüne geçilmesi gerekiyor. Devletin tefeci faizine benzer bir uygulaması var. Bunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Öğrencilere iş imkanı sağlanmalı. İş imkanı sağlansın öğrenciler o borcu öder. İstihdam yok ama buna rağmen öğrencilikte almış oldukları krediler ile karşı karşıya kalıyorlar. Bununla ilgili bir teklifimiz var. Öğrencilerin sosyal sorumluluk projelerinde çalıştırılarak bu borçların sıfırlanması. Böylece sosyal sorumluluk projelerinde çalışacaklar ve bu borcu ödeyecekler. Bu da faizsiz olacak. Bu şekilde mezun olduktan sonra hayatın içinde olurlar. Bu şekilde toplumun sosyal katmalarında yer bulurlar. Ama bundan önce üniversite mezunları faiz sarmalından çıkarılmalı.” değerlendirmelerinde bulundu.

BİZ GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMALIYIZ

Gençlere istihdam alanı yaratılması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Örs, “Birçok öğrenci bu yüzden umutsuzluğa kapılıyor. Evine ödeme emri ve haciz geliyor. Bu bir sosyal devlet anlayışı değil. Biz gençlerin önünü açmalıyız ve onlara istihdam sağlamalıyız. Bugün üniversite mezunlarında işsizlik çok fazla. Atamayan öğretmenler, mühendisler var. Bir de bunları borç yüküyle karşı karşıya bırakıyoruz. Onları üniversite mezunu yapıyoruz ama borçlandırıyoruz. Bu sosyal devlet anlayışı ile örtüşmez.”  açıklamalarında bulundu.