Günümüzde obezite sadece aşırı şişmanlık olarak algılansa da obez olan insanların pek çok farklı sorunlarla uğraştıkları bilinmektedir. "Obezitenin yol açtığı hastalıklar "bu yazımızın ana konusu.

Obezite Neden Meydana Gelir? Günümüzde obezite sadece aşırı şişmanlık olarak algılansa da obez olan insanların pek çok farklı sorunlarla uğraştıkları bilinmektedir. "Obezitenin yol açtığı hastalıklar "bu yazımızın ana konusu.

Hamileliğin ilk haftası belirtileri için tıklayınız.

Sağlık Sayfamız için tıklayınız

  • Obezite Cinsel Yaşamı Etkiler mi?

Obezitenin yol açtığı hastalıklar; ilk başta cinsel yaşam üzerindeki olumsuz etkisi gelmekte. Bilindiği gibi cinsellik hareket üzerine kurulmuştur. Obez insanlar hem hareket yönünden kısıtlandıklarından hem de aşırı yorgunluk ve terlemeyle karşılaştıklarından normal bir cinsel hayata sahip olamazlar. Bu durum psikolojik olarak da kişi üzerinde cinsel isteksizliğe sebep olacaktır.

  • Obezite kısırlığa sebep olur mu?

Obezite kadınlar üzerinde kısırlığa sebep olabiliyhor. Bununla birlikte obez kadınlar kendi yaşıtları normal kadınlarla karşılaştırıldıklarında hamile kalma oranları çok daha düşük olabiliyor. Vücutta bulunan fazla östrojen ve progesteron hormonlarını olumsuz yönde etkilemekte. Bununla birlikte obez kadınlarda adet düzensizliği de görülüyor.

  • Obezite Kalp Hastalığına Sebep Olur mu ?

Obezite hangi hastalıklara yol açar sorusunun cevapları arasında kalp hastalığı da mevcut. Bilindiği gibi vücutta bulunan fazla yağlar kan dolaşımını olumsuz yönde etkilemekte. Hızlı bir kan dolaşımı kalbin çok daha fazla yorulmasına sebep oluyor. Bu durumda kalp hücreleri çok çabuk yıpranıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar obezlik ve kalp hastalıkları arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

  • Obezite Erken Menopoza sebep olur mu?

Obez kadınların pek çoğunda menopoz dönemi 40 yaşından önce görülmekte. Ülkemizde normal şartlarda menopoz dönemi 48-49 yaş civarında. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde görülen erken menopozların %3 oranındaki kısmı obezlik sebebiyle meydana geliyor.

Depresyona Dikkat

Obezite kişinin depresyona girme riskini arttırmakta. Elbette bunun en önemli sebebi şişmanlık yüzünden kişinin özgüvenini kaybetmesi. Dışarıdan nasıl göründüğünü sürekli olarak düşünen insanlarda bir süre sonra psikolojik sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor. Kişi çekingenlik duymaya başlayarak kendisini sosyal yaşamdan uzaklaştırma yolunu seçiyor.

Pandemi bitti endemi başladı Pandemi bitti endemi başladı