Trabzonspor’un golsüz berabere kaldığı Başakşehir maçının 78. Dakikasında yaşanan elle oynama pozisyonu dün gecenin konusuydu. Birçok yorumcu pozisyonun penaltı olduğu yönünde görüş belirtirken bazı eski hakemler ilgili pozisyonun penaltı olmadığı görüşündeydi.

var

MAÇTA ÖNEMLİ İKİ DAKİKA

31.dk.

İlk pozisyon da Peres’e yapılan faul verilse Hüseyin Türkmen’e sarı kart olmayacaktı.

78. Dk.

Hasan Ali’nin ceza sahası sol çaprazında topu uzaklaştırmak istediği pozisyonda oyuncu eliyle hamle yaparak topu kornere attı. Böyle pozisyonlarda çok penaltı verildi ancak Meler VAR’ı da dinledikten sonra pozisyonu izleme gereği bile duymadı. Meler’in maçın sonuna 3 dakika ilave etmesi bile tartışma yarattı ki Meler’de maçın bu skorla bitmesini istedi!

SİOPİS ELİYLE RAKİBİN KOLUNU BOZDU MU?

Siopis eliyle Hasan Ali’nin eline hafifçe dokunuyor. Bu nedenle Hasan Ali’nin hafifte olsa dengesi bozuluyor. VAR protokolüne göre bu temas olduğu için müdahale edilmedi.

TAMAMEN TAKTİR HAKKI

61MEDYA.COM olarak pozisyonun tamamen hakem taktir hakkı olduğunu yorumluyoruz. Bu sezon ilk yarıya baktığımızda budan daha ağır nice penaltıların verildiğini hatırlayalım. Bundan daha iki hafta önce Fenerbahçe Beşiktaş maçında Fırat Aydınus’un FENARBAHÇE lehine verdiği penaltı henüz hafızalardayken bu penaltının verilmemesini ‘Hakemin taktir hakkı’ olarak değerlendiriyoruz.

POZİSYON NEDEN PENALTI?
Uzaktan gelen ve oyunculara 3-5 m mesafede iken yerden sektikten sonra bombe kazanan ve savunmacının sağ kol-eline gelen bir top... savunmacının ceza sahası içinde yaşanan bu pozisyon 
Penaltı mi değil mi?
1) Uzaktan gelen toplarda oyuncuların  ellerini kollarını kaçıracak önlem alacak zamanı var mıydı ?
2) Oyunculara gelen bu top kısa mesafeden beklenmedik bir topmuydu ?
3) Savunmacı oyuncu rakibi topla oynamasın diye genişliyor muydu ?
4)Savunmacı topa vurmaya çalışırken beden doğal konumda mı hareket ediyordu ?
5) Kol-el mi topa gidiyor yoksa top ele-kola mi geliyordu ?
Pozisyonu çözmek için bu soruları sormak yeterli 
Uzaktan gelen bu topta Hasan ALİ kolunu kaçıracak zamana sahip sağ ayağı ile topa vurmak istiyor (eğer sağ ayak o şekilde kalkarsa sağ kol oyuncunun dengede kalması anatomik yapı gereği sağ arkaya açılmalı )
Ama öne rakibin görme ve oynama alanında engel oluşturan profesyonel yaklaşım gereği sağ kol açılıyor ve ayaktan önce topa temas ediyor ayak ıska geçiyor.
Oyuncunun senkronize hareket beceriksizliği elle oynamasının üstünü örtemez.Tıpkı ofsayt tespitlerinde halk diliyle rakipten gelen diye tabir edilen topta  aranan BİLEREK OYNAMA-BİLEREK KURTARMA kriterinde oyuncunun BAŞARISIZ OYNAYARAK PASI rakibe gidince DEVAM diyorsak 
Bu penaltılık pozisyonunda Hasan Ali nin beceriksizliği KASIT YOK yaklaşımı ile örtülemez 
Uzaktan gelen topta geniş zamanı olmasına rağmen kolunu elini kaçıracak saklayacak zamanı olmasına rağmen yapmamış saklamamış önlem almamış ve topa yaptığı hamle de sağ kolu ile topla oynamıştır 
Bu bir penaltıdır 
Oyuncunun beceriksizliği koordinasyon eksikliği penaltıyı kasıt yok dedirtemez 
Pozisyon penaltıdır 
Vahim olan diğer bir konu 
VAR Hakemi 
Bir önceki hafta FB-BJK maçında elle oymaya verilen penaltıda suskunluğu ile bu maçta verilmeyen penaltıda ki suskunluğu çelişki yaratmıştır!
Hangi uygulama doğrudur ?
Kafaları karıştırmışlardır!
Tıpkı Hasan Ali nin beceriksizliği koordinasyon eksikliği gibi VAR HAKEMİ de benzer eksiklik içinde olmuştur..