Trabzonspor'un bu sezon kötü başlayan gidişadı hakkında birçok kesimden Teknik Direktörü Abdullah Avcı'ya eleştiriler gelmeye devam ediyor. Trt Spor ekranlarında yayınlanan Gündem Futbol programında Spor yazarı Fatih Doğan, bu eleştiriler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Trabzonspor eleştirildiği için başarısız değil"

fatih_dogan_dan_besiktas_la_ilgili_bomba_aciklamalar_h18403_d2e21

Trabzonspor'un şampiyonluğundan medyanın katkısının olduğunu vurgulayan Doğan, "Ben geçen sene Trabzonspor için çok güzel sözler söyledim. Ben medyanın övgüsünün Trabzonspor’un şampiyonluğunda çok fazla katkısı olduğunu düşünmüyorum. Yani gazeteler Trabzon’u övdü hep alkışladı diye Trabzonspor şampiyon olmadı. Yüzde 1-2 katkısı olmuştur. Neden? Motivasyon açıcından takdir edildiğini görmek oyuncuları hocayı takdir etmiştir. Burada ki temel nokta Trabzonspor’un başarısındaki en önemli faktör Abdullah Avcı, futbolcular, Trabzon taraftarı, Trabzon camiasıdır. Sahip çıktılar motive oldular. Her yönü ile Trabzon’un gücünün sahaya yansıttılar ve şampiyon oldular. O yüzden Ahmet Ağaoğlu’nun payını es geçip Şampiyonluğu medyanın başarısıymış gibi nitelendirmeyeceksek Abdullah Avcı’nın bu kadar başarısını alkışlarken onun payını vermeden başarıyı medya üzerinden açıklayamazsınız. Başarıyı nasıl medya üzerine yıkamıyorsanız başarısızlığı da medya üzerinden açıklayamazsınız. Yani Trabzonspor eleştirildiği için başarısız değil. Hata yaptığı için çıkış yolu bulamadığı için maçlarda kötü sonuç aldığı için eleştirilmeye başlandı. Bu eleştiride 21 aylık birikim değil. Herkes Abdullah Avcı ile ilgili pozitif şeyler söyledi." açıklamalarından bulundu.

Trabzon'da Turist Gibi Gezen Kişi Bakın Kim Çıktı? Trabzon'da Turist Gibi Gezen Kişi Bakın Kim Çıktı?

Suçluyu dışarda değil içerde çözülmeli

FaOMSilXgAIzAhS

Yaşanan başarısızlığının suçlusunu dışarda aranmamasını söyleyen Doğan," Trabzonspor’un ne problemi var? Çok basit bir örnek. Sergen Yalçın şampiyon yaptı takımı hepimiz alkışladık.  Bir yıl sonra kamp dönemi süreçler kararlar olmadı. Sergen Yalçın’ın ayrılığı ile sonuçlandı. Sergen hoca kötü antrenör olduğu için mi takım bir anda kötüleşti. Bu iş bir psikoloji bir bilim. Duygusal düşüşler var. Siz bunu sadece iki tane sakatlık ile açıklayamazsınız. Trabzon’da 3 tane sakatlık var. Başarısızlığa katkısı şu anki duruma katkısı yüzde 8’dir. Geri kalan yüzde 92’sini nereye koyacaksın. Orada başka bir hikaye var.  Trabzonspor’un bu meselede önce sakinleşmesi lazım. Bütün takımların başarılı giden şampiyonluklarından sonra ikinci şampiyonluğu kovalamak daha zordur. Buna böyle bakacaksınız. Suçluyu dışarda arayarak değil içerde çözecek yapmak lazım. Burada aslında suçluda aramaya gerek yok. İnsan faktörü insandır suçlu. Eğer insan futbolcusunu o anda bütün takım ruhu ile yeniden motive edebilecekse buda kolay değil tek başına yapılmaz. Zordur o süreçler. Trabzonspor üst üste iki şampiyonluk deneyimini çok eskiden yaşadı. Yakın dönemde böyle bir tecrübesi de yok. O yüzden bu işleri bırakıp içe dönmek hatta bu eleştirileri yeni bir sinerjiye dönüştürecek kişi Abdullah Avcı’dır." ifadelerini kullandı.