İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yaptığı Netanyahu benzetmesi, Erdoğan düşmanı fanatikler hariç herkesin vicdanını yaralamıştır. Erdoğan düşmanı fanatikler var… FETÖ’cüler, KETÖ’cüler… HDPKK’lılar vs… Onlar için Türkiye düşmanlığı ile Erdoğan düşmanlığı aynı seviyeye geldiği için memnun kalmış olabilirler… Yoksa Erdoğan’ı Netanyahu’ya benzetmek asla kabul edilmez…

Birincisi; Erdoğan Müslüman’dır, Netanyahu kafir bir Yahudi’dir.

İkincisi; Erdoğan insandır. İnsanlığın, fakirin, kimsesizin, mültecinin, mazlumun yanındadır. Netanyahu, ırkçıdır, zalimdir ve katildir. Erdoğan şayet Müslüman olmasaydı Suriyeli mültecilere açtığı kucak dolayısıyla dünyada en büyük insanlık onurunu kazanırdı. Ama Erdoğan, o onuru Allah’tan bekleyerek kucak açtı.  Tarih bunu yazacak. Tarih Türklerin insanlık sınavını altın harflerle yazacak.

Üçüncüsü; Netanyahu, iktidarı teslim etmemek için kan döken bir vampirdir. Erdoğan, bir tek Müslüman kanı için bile iktidarı kabullenmez. Kanın üzerinde oturmaz.

                                                   +++

İYİ Parti lideri Akşener’in Erdoğan düşmanlığının bu noktaya varabileceğini gerçekten düşünemedik. Şayet kastettiği 2016 yılındaki ‘hendek’ olayları ise bu daha vahimdir.Zira HDPKK’lılar Akşener’den sonra yaptıkları açıklamalarda Meral Hanıma destek vermiş ve hendek olaylarını hatırlatmışlardı. Yani bir anlamda Meral Hanım bu söylemleriyle onların önünü açmıştır. Benzer söylemlerde bulunmuşlardır.

                                                    +++

Uzun zamandır HDPKK meşrulaştırılmak isteniyor. HDPKK, Filistin direnişini desteklerken Erdoğan gibi tüm kimliklerini ortaya koyarak değil… Kendilerini HAMAS’a benzeterek destekliyorlar. “HDPKK’lılar HAMAS, Türkiye ise İsrail” diyerek kem küm ediyorlar. Yani Türkiye’yi İsrail gibi işgalci olarak nitelendiriyorlar. Bunu en iyi bilenlerden biri de Meral Akşener’dir. Akşener’in üstelik ‘A’ kadrosundaki Sofi Nurettin adlı teröristin öldürüldüğü gün bu açıklamayı yapması manidardır.

                                                     +++

Meral Hanımın bu benzetmesi aynı zamanda Filistinlilere yapılan hakarettir. Netanyahu Gazze’yi bombalarken… Mescid-i Aksa’yı ablukaya alırken İsrail’e ve ABD’ye karşı bir şeyler yapmak isteyen ve çırpınan tek lider Erdoğan’dı… Erdoğan’ın her çıkışı Kudüs’te, Gazze’de öylesine yankı uyandırdı ki çocuklar İsrail askerlerinin karşısına ellerinde Erdoğan fotoğraflarıyla çıktılar. Netanyahu uçaklardan bomba atıyor, Filistinli çocuklar ellerinde Erdoğan fotoğraflarıyla sokağa çıkıyor… Türk milliyetçisi bir siyasi parti lideri Erdoğan’ı Netanyahu’ya benzetiyor. Meral Akşener bu benzetmeyle Filistinli kadınların ve çocukların da vicdanını yaraladı. Tıpkı Diyarbakır annelerinin vicdanlarını yaraladığı gibi…

                                                        ***

Recep Tayyip Erdoğan’ı Netanyahu’ya benzeten İYİ Parti lideri, hemen akabinde Erdoğan’ın memleketine giderek ikinci büyük yanlışa imza attı. Belli ki sözlerinin oluşturduğu yaranın farkında değil. Rize İkizdere’ye “Taş Ocağına dikkat çekmek için” gittiğini söylüyor. Ama Taş Ocağına çıkamadan geri döndü. Taş ocağına dikkat çekemedi ama twetter de 120 bin twitle TT oldu.

“İkizdere’de başlayan tepkiler, Çayeli’nde boyut değiştirdi. İyi ki Meral Hanım Rize Merkeze gitmeden Trabzon’a geri döndü. Aksi halde Rize Merkez’de çok daha ağır olaylarla karşılaşabilirdi. Meral Hanım’ı takip eden muhabirimiz Rabia Mollaoğlu’na olayları sorduk.

“İkizdere ve Çayeli’nde tepkiler organize değildi. Ancak Rize ziyaretinde organize eylemlerle karşılaşabilirdi. Zira dilden dile konuşuluyordu.” dedi.  Meral Hanım’ın gördüğü tepkiler karşısında yaptığı benzetmeyle ilgili yeni bir açıklama yapmasını bekledik. Kendileri şu açıklamayı yaptı; “Ben Netanyahu seçime gitmiyor, Erdoğan da İstanbul’da benzerini yaptı. Onun için söyledim.” diyor. Böyle bir benzetme olabilir mi? Netanyahu, kendi dışında hükumet kurulmasın diye kan döküyor. Erdoğan belediyeyi devretmemek için kan mı döktü? Yoksa seçimi mi engelledi? Ne hazindir ki Akşener’in söylemleri hiçbir gerçekle örtüşmüyor. Akşener, gerçekten vicdanları yaraladı. Bunu hala göremiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.