Nasıl ki beslenme, barınma, uyku gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılıyorsak ruhsal ihtiyaçlarımızı da karşılamak zorundayız. Eğer yaşadığınız psikolojik bir durum günlük hayatınızın akışını olumsuz etkiliyorsa, hayat kalitenizi düşürüyorsa ve uzun bir süredir devam ediyorsa psikolojik problem yaşıyor olabilirsiniz.

Diş ağrısı çektiğimizde nasıl ki diş doktoruna gidip tedavi oluyorsak psikolojik olarak kendimizi iyi hissetmediğimizde de bir ruh sağlığı uzmanına gitmeliyiz.

Ekonomik zorluklar, gelecek kaygısı, iş stresi, etrafımızdaki kişilerle olan ilişkilerimiz, geçmiş travmatik anılar, şiddet, kazalar, hastalıklar insan ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla maruz kaldığımız olumsuz etkiler yüzünden psikolojik sağlamlığımızı kaybetme ihtimalimiz var. Psikolojik sorunlarınız ağır bir aşamaya gelmeden önce psikolojik destek almak yani erken müdahale sizin daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Kendinizle ilgili endişelendiğiniz şeyler varsa bunları mutlaka dile getirmelisiniz. Ruh sağlığıyla ilgili bir sorunu çözmenin en doğru ve etkili yolu profesyonel yardım almaktır. Ruh sağlığı uzmanları bilimsel olarak kanıtlanmış teknikler kullanarak sorunun çözülmesine önemli derecede katkıda bulunur. Bu sayede yaşadığınız problemi kontrol altına almış olursunuz. Psikolojik destek sizin hayata bakış açınızı değiştirecektir. Aynı zamanda hayatta yaptığınız yanlışların farkına varmanızı sağlayarak kendinizi tanımanız için gerekli fırsatı size sunar. Yargılanmadan ve tarafsız bir şekilde kendinizi ifade etmenize yardımcı olur. İnsan yeni olay ve durumlarla karşılaştıkça psikolojik destek alma ihtiyacı da artıyor.  Psikolojik açıdan sağlıklı insanlar, duygularının farkında olan ve kendini ifade edebilen aynı zamanda strese karşı dik durabilen, umut sahibi ve iyimser kişilerdir.

Psikolojik destek almak için yapılan başvurular çoğunlukla bu desteği almanın kaçınılmaz hale gelmesiyle yapılıyor. Psikolojik açıdan destek verebilecek bir uzmanla görüşmek için psikolojik problemler yaşama zorunluluğunuz yok. Eğer ruh sağlığı desteği zamanında ve düzenli şekilde yani psikoterapi seanslarını aksatmadan alınırsa kişinin sosyal, kişisel, iş gibi alanlarda başarılı olmasını sağlıyor. Bu sayede gün içinde karşılaştığımız gerginlikler yüzünden yaşadığımız olumsuzluklarla baş etmek kolaylaşıyor.

Düzenli psikolojik destek kişinin aynı zamanda kendini iyileştirebilme gücünü kazanmasını sağlıyor. En güncel sorun olan iletişimsizlik ile daha kolay baş edebilmeyi öğrenen birey, psikoterapi seanslarının kendisine kazandırdığı birçok tekniği yaşam boyu kullanma şansını yakalıyor.

Psikolojik destek için; psikolog, psikolojik danışman, psikiyatri uzmanı, pedagog ile görüşebilirsiniz. Başa çıkmada zorluk yaşadığınız, günlük hayatınızı, sosyal ve kişisel yaşamınızı olumsuz etkileyen her konuda destek alabilirsiniz. Unutmayın hayatınızın mimarı sizsiniz. Sevgiyle kalın