Trabzon Maraş Caddesinin zemininde yaşanan sıkıntılar devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük ‘Dökme Agrega’ alanı olan Maraş Caddesi büyük kutlama ile açılmıştı. Trabzon’da uzun yıllardan beri konuşulan Maraş Caddesinin yayalaştırma projesi 25 Haziran 2022’da hizmete açıldı.

Yıllardır beklenen proje Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun gayretleriyle tamamlandı.

Agrega işlemi Ortahisar’da ilk kez Maraş Caddesi’nde uygulandı. Agrega kumlara, çakıl taşlarına ve kırma taşlara verilen ortak isimdir. Maraş Caddesi’nde ise çakıl taşları ve kırma taşlardan oluşan iri agregalar kullanılmış.

İri agregalar beton zemin üzerine yer yer yapıştırıcıyla birlikte dökümü yapılıyor. Kuruması ise birkaç günü alıyor. Maraş Caddesi’nde çalışmalar 6 Mart’ta başlamış  2022 yaz mevsimine hazır hale getirilmişti. 

img-2462img-2461img-2460

Görüntüsü ile büyük beğeni toplayan projenin zeminde kullanılan malzeme çok konuşulmuştu. Maraş Caddesinin zemininde kullanılan ‘Dökme Agrega’ malzemesi pul pul dökülmesiyle dikkat çekti. Projenin yapımı sırasında da kullanılan malzemenin elverişsizliği sert sözler ile eleştirilmişti.

WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.26.26

Dökme Agrega uygulaması sadece peyzajda kullanılmıyor

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden Kahramanmaraş Caddesi de yayalaştırılan zemin çalışması ile ilgili eleştirilere ise cevap verilmişti.

Yapılan açıklama şöyleydi:

Dökme agrega uygulaması esnasındaki sıcaklık önemlidir. Döküm yapılırken sıcaklık 10 °C nin altında olmamalıdır. Sonrasında epoksi bağlayıcılığı olduğu için hava sıcaklığının önemi yoktur. Dökme Agrega uygulamasının sadece peyzaj alanlarında kullanıldığı algısı yanlış. Uygulama alanları arasında okul bahçeleri, hangarlar ve fabrikaları da var.”

WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.26.19

Maraş Caddesindeki zemini 6 ay sonra dağılacak mı?

Büyükşehir Belediyesinde konuyla ilgili şu ifadeler kullanılmıştı:

“Yüklenici ile yapılan sözleşme de 5 yıl + 5 yıl noter onaylı malzeme ve uygulama garantisi verilmektedir” denildi ayrıca “Malzeme 6 ay sonra dağılacak” iddiası da yanıtlanarak,

“Kullanılan malzeme poliüretan esaslı olmadığı için, soğukta sertleşen sıcakta çözülen bir özelliği yoktur. Epoksi malzeme seçimi bunun için yapılmıştır. Ayrıca; malzemenin 8 mm ve 10 mm gibi uygulaması varken Kahramanmaraş Caddesi’nde 16 mm uygulanmaktadır.”

 

Kahramanmaraş Caddesindeki yer kaplama sökülüyor

 WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.26.16

Maraş Caddesinin zeminini Trabzon’daki muhalif kesim şu sözler ile değerlendirmişti:

CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt: Bir işiniz de tam olsun...

 

Kahramanmaraş Caddesinde yapılan yer kaplamasının söküldüğünü ifade etmişti. Hatta yerinde incelemiş ve korkulan şeyin gerçekleştiğini belirtmişti. Söğüt, “Ne bahane bulursa bulsunlar, ne söylerse söylesinler, cadde boncuk - boncuk sökülüyor. Sevinecek halimiz yok, fakat söyleyecek sözümüz var; Bir işiniz de tam olsun!” ifadelerini kullanmıştı.

Maraş Caddesinin zemini elle koparılıyor

 

Ortahisar Belediye CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Maraş Caddesinin zemininde kullanılan malzemeye dikkat çekmişti.

Zorlu şu eleştirilerde bulunmuştu: “Maraş Caddesi gerçekten güzel görsel yapıya kavuştu. Özellikle araç trafiğinden uzaklaşması güzel oldu. Orada beklentimiz, değişik sosyal alanların olması, bankaların uzaklaşması. Bu da zamanla olacak. Bu malzemeyle ilgili bir takım eleştirilerde bulunmuştum. Ama şu an, çokça bozulmalar oluyor. Elle koparılmaya başlandı. Bazı yerlerde imalat tabiri caizse saçaklanarak yapılmış. Bunu yapan müteahhit, kesin kabulü uzatılarak yapılması gerekiyor. Burada en az 2 yıl, karın malzemenin üzerinden geçmesi gerekiyor. Eksikliklerin yapılarak sonucun beklenmesi gerekiyor.”

Vatandaşlar tarafından görüntüsü beğenilen ancak zemininde aşınmalar yaşanan Maraş Caddesi tekrardan gündeme geldi. Maraş Caddesinin zeminin sürekli aşınması vatandaş tarafından da tepkilere neden olmaya başladı.

WhatsApp Image 2022-10-19 at 12.26.26 (1)

Peki Maraş Caddesinde kullanılan Agrega malzemesi nedir?

 

Agrega, beton üretim işlemlerinde kullanılan kumlara, çakıl taşlarına ve kırma taşlara verilen ortak isimdir. Su ve çimentoyla uygun oranda karıştırıldığında beton elde edilir. Beton üretiminde önemli rol oynayan agrega malzemesi üretilen betonların yüzde 75’lik kısmını karşılıyor.

3 çeşitte ayrılan agrega ise şöyle sıralanır:

 

İnce agrega: Kum ve kırma kumlara

İri agrega: Çakıl taşları ve kırma taşlar

Karışık agrega: İri ve ince agregaların karışımından oluşturulan agrega.

Agrega özellikleri ise şöyle;

İmamoğlu Trabzon'da bu ilçelerde program yapacak İmamoğlu Trabzon'da bu ilçelerde program yapacak

 

•       Odun, kömür ve çabuk kırılan deniz kabuğu gibi zayıf taneler içermemelidirler.

•       Tanelerin boyutları yayvan ve uzun olmamalıdır.

•       Basınca ve aşınmaya karşı dayanıklı taneler içermelidirler.

•       Taneleri sert olmalı ve boşluk içermemelidirler.

•       Betona zarar verebilecek maddeler içermemelidirler.

•       Çimento ile zararlı reaksiyona girmemelidirler.

Maraş caddesinin Trafiğe kapanması halkın geniş kesimi tarafından desteklenmiş, övgüler almıştı.

"Umarız Uzun yıllar başarılı bir şekilde Trabzon vatandaşına hizmet eder. İnşallah eleştiriler boşa çıkar" diyoruz.