Evlilik, birçok kişinin hayali olsa da öncesinde insanı korkutabilir. İnsanın hayatını değiştirdiği ve sorumluluklarını artırdığı bir karar olduğu için öncesinde tedirgin olmanız çok normal. Evlilik öncesinde aklınızdan birçok soru geçiyorsa doğru yoldasınız demektir. Sorularınızı sormaya bir yerden başlayarak ilk adımı atmalısınız. Karşınızdaki kişiyi ne kadar seviyor olsanız da onunla evlilik kararı almak yeni sorunları ortaya çıkarabilir. Bu sorunların üstesinden gelmek için partnerinize ve kendinize sormanız gerekenler ise;

Mutlu Bir Evlilik İçin Sorulması Gereken 5 Soru (4)

İyi Bir Dostluğunuz Olduğuna/Olacağına İnanıyor Musunuz?

Aşk ve tutku ilişkinin başında çok yoğun şekilde yaşanır. Zaman geçtikçe yıllar ilerledikçe yerini sevgi ve dostluğa bırakır. Dostluk, sevgi gibi değerler gerçekten önemsemeyi gerektirir. Bu aşamada huzur, fedakarlık, bencillikten arınma, eşin mutluluğunu önemseme gelir. Sağlam ve uzun ömürlü bir evlilik istiyorsanız bu konuyu detaylıca düşünüp partnerinizle konuşmalısınız.

Mutlu Bir Evlilik İçin Sorulması Gereken 5 Soru (3)

Birbirimize Karşı Dürüst Olacak Mıyız?

Sağlıklı bir ilişki sevgi, saygı ve sadakat temeline dayanır. Bunun yakında dürüstlük de bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Duygularınızı sevdiğiniz kişiye rahat ve açık bir şekilde ifade edebiliyor musunuz? Ona karşı açık olabiliyorsanız aranızdaki bağ daha güçlü olacaktır.

Mutlu Bir Evlilik İçin Sorulması Gereken 5 Soru (1)-1

Problemleri Nasıl Çözüyorsunuz?

İlişkide her zaman sorunsuz bir yaşantı olmayabilir. Karşınıza problemler çıkacaktır. Peki çift olarak bu problemlerle birlikte nasıl başa çıkıyorsunuz? İlişkinize zarar vererek mi yoksa çözüme odaklanarak mı ilerliyorsunuz? Sevdiğiniz kişiyle aranızda iyi bir iletişim varsa karşınıza çıkabilecek sorunları kolaylıkla çözebilirsiniz.

Mutlu Bir Evlilik İçin Sorulması Gereken 5 Soru (2)

Saygının İlişkinizdeki Yeri Nedir?

Sevdiğimiz kişiden saygı görmeyi beklemek elbette ki doğal bir durumdur. Karşınızdaki kişiyi sürekli olumsuz yönde eleştirip onun ilgi ihtiyaçlarını görmezden gelerek kırıcı davranmış olursunuz. Bu nedenle sevdiğiniz kişiyi önemsediğinizi ve ona saygı duyduğunuzu her fırsatta gösterin.

Mutlu Bir Evlilik İçin Sorulması Gereken 5 Soru (1)

Kendini Evliliğe Hazır Hissediyor Musun?

Evlilik sorumluluk almayı gerektirir. Bir eş ile olmaya ve aile kurmaya hazır hissetmek bambaşka bir şeydir. Getirdiği sorumluluk da büyüktür. Sonrasında kötüye gider bir şekilde değişecekseniz evlenmenizin bir anlamı kalmaz. Evi otel gibi kullanan, bencil davranan, evli olduğu halde bekar gibi yaşayan bir eş ile evlilik yürütülmez. Öyle evlilikler var ki eşlerin birbirinden haberi bile olmuyor. Çünkü aralarında doğru bir iletişim yok. Bu yüzden evliliğin sorumluluğunu üstlenecek olgunluğa erişmiş olmak önem taşır.

Beklentiler ve Hayat Amacınız Ortak Mı?

Eşler birbirine yakın görüşlere sahip olduğunda veya ortak bir hayat amaçları olduğunda uyumlu bir ekip gibi yaşarlar. Karşılarına çıkan zorluklarla birlikte mücadele ederler. Evlilikte ilişki tek taraflı olmamalıdır. Yani eş sadece kendini veya karşısındaki kişiyi mutlu edebilmek için çabalarsa biz olma duygusunu hissedemezler. Eşlerin birbirini mutlu edecek adımlar atması evliliği sağlıklı bir hale getirecektir.