MÜSİAD Trabzon Şubesi Başkanı Zafer Ofluoğlu yeni turizm sezonu öncesi uyardı.

Şehrimizde Turizm hareketliliğini sürdürülebilirliğini sağlamak için ,”Turistin Milliyetine değil memnuniyetine” bakılarak hizmet verilmelidir yoksa uzun vadede çok ciddi kayıplar olabilir. Örnek verecek olursak bölgemize son zamanlarda Orta Doğu Arap Ülkelerinden gelen Turistlerin sayısının artmış olmasıyla birlikte sadece Orta Doğu pazarına hizmet hazırlıkları yapılıp diğer yerli ya da yabancı turistlerin hizmetlerini olması gerektiği gibi yapamazsak ileride yaşanabilecek her türlü olumsuzluklar diğer pazarlarında kaybolmasına sebep olabilir.

Trabzon'da çırılçıplak koşan adam kameralarda! Trabzon'da çırılçıplak koşan adam kameralarda!

Turizm de pazar çeşitliliği arttırılmalı ve gelecek olan turistlere de standartlara uygun hizmetler sunulmalıdır.

•    Bununla birlikte alt yapı ve üst yapı çalışmaları güçlü ve hazır olmalı ki gelen turistlerin havaalanında karşılanmasından konaklama yapacağı yere götürülmesine ve şehrin, bölgenin gezilecek yerlerini tarihini kültürünü ve diğer özelliklerini gerektiği gibi anlatarak onların Güler yüzlü ve mutlu bir şekilde uğurlanması gerekir. Bu anlamda şehrimizde bulunan bütün turizm paydaşlarına görev ve sorumluluklar düşmekte

•    Gerek kamu, gerekse Turizm dernekleri, yapacakları genel denetim ve kurumsal çalışmalarla Turizm alanında ki; karşılama –ağırlama-gezdirme ve uğurlama süreçlerinin doğru ve sistemli yürütülmesine ve müşteri memnuniyetini esas almalıdırlar.

•    Ayrıca Turizm de kayıt dışı önlenmeli, kurumsallık ön plana çıkartmalı ve fiyat istikrarı sağlanmalıdır.

•    Turizm sektöründe hizmet kalitesinin artırılması, kalifiye elaman sorununun çözümü ve Turizm sürelerinin daha uzun döneme yayılması temel hedeflerimiz olmalıdır.

Dünyada marka olmuş, Turizm şehirleri arasına girmek istiyorsak, Kamu kurum ve kuruluşları, Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, Turizm sektöründe faaliyetler gösteren bütün paydaşlar ve Şehrimizde yaşayan bütün vatandaşlar ile hep birlikte, Turizm nedir, nasıl yapılmalıdır en iyi şekilde anlayıp ona göre, kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerle, Turizmi daha uzun sürelere yayıp sürdürülebilir hizmet kalitesi ile çalışmaları devam ettirmeliyiz. 

Bu anlamda; MÜSİAD Trabzon Şubesi olarak tüm üyelerimizle, Şehrimiz Turizmine gereken katkıyı vermeye ve katma değer oluşturmaya devam edeceğimizi ve tüm paydaşlarla ortak hareket edeceğimizi tüm kamuoyuna ilan ederiz."