Trabzon’da 28 Ağustos 2020 günü ortadan kaybolan Emre Kara’nın katili olduğu iddia edilen Mehmet K. hakkında karar verildi. Üç arkadaş arasında Akçaabat ilçesi Simba Yaylasında bir kız çocuğunun ezilmesi üzerine başlayan kavga sonucu Emre Kara bıçaklanarak öldürülmüştü. İki şüpheli gözaltına alındıktan sonra katilin Mehmet K. olduğu ortaya çıkmıştı. Emre Kara’nın katili olduğu iddia edilen Mehmet K. yargılandığı mahkemede ikinci celsede son savunmasını yaptı. Pişman olduğunu ve vicdan azabı çektiğini ileri süren Mehmet K,  önce müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ardından sanığın eylemi maktulden kaynaklı haksız fiile karşı gerçekleştirmiş olması nedeniyle cezasını 18 yıla indirdi. 

Trabzon’da arkadaşını öldüren katil, müebbet hapis cezasından kurtuldu 18 yıl hapis cezası aldı.

BİRBİRİNİ SUÇLADILAR

Trabzon’da 28 Ağustos günü ortadan kaybolan Emre Kara’yı merak eden baba Mehmet Kara polis merkezine giderek kayıp ihbarında bulundu. Baba Mehmet Kara oğlunun kullandığı aracın plakasını polise verdi. Cinayet masası dedektiflerin ısrarlı takibi sonucunda Emre Kara’nın aracı kısa sürede Akçaabat’ta terk edilmiş olarak bulundu. Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri araçta parmak izi ararken, cinayet masası dedektifleri ise güvenlik kameralarında Mehmet K.’nın araçta olduğunu tespit etti. Gözaltına alınan Mehmet K.  Mehmet K. yanında Yusuf Ö.’nün olduğunu ve cinayeti Yusuf Ö.’nün işlediğini söyledi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası Dedektifleri bunun üzerine Yusuf Ö.’yü gözaltına aldı. Yusuf Ö. ise hakkındaki iddiaları reddetti. Sorguya alınan Yusuf Ö., cinayetten haberini olmadığını Mehmet ile buluştuklarını ve Simba yaylasında bir kız çocuğuna çarptığı için kaçtıklarını ve tartışlarını daha sonra ayrıldıklarını söyledi.

DEDEKTİFLER DELİL TOPLADI

Cinayet masası dedektiflerinin yaptığı çalışma sonucunda Emre Kara’nın cep telefonunun son sinyal verdiği baz istasyonu belirlendi. Emre Kara ile birlikte aynı istasyonda Mehmet K.’nın telefonunu sinyal verdiğini tespit edildi. Dedektifler, Yusuf Ö.’nün cep telefonun farklı bir baz istasyonundan sinyal verdiğini ortaya çıkardı. Yeniden sorguya alınan Mehmet K., yaşanan olayı anlattı ve Emre Kara’yı öldürdükten sonra Akpınar Mahallesinde attığı ormanlık alanı gösterdi.

DEDEKTİFLER CİNAYETİ ÇÖZDÜ

28 Ağustos günü buluşan ve gezintiye çıkan üç arkadaşın Akçaabat ilçesi Simba Yaylasına bir kız çocuğunu ezmesi üzerine aralarında tartışma çıktığı çıkan tartışma sonucunda aracın sürücü Emre Kara’nın bıçaklanarak öldürüldüğünü belirledi.  Bıçaklanarak ormana atılan Emre Kara’nın öldüğünden emin olmak için gece yarısı cesedin yanına giden şüphelilerden Mehmet K.’nın cesedi taşla ezdiği ortaya çıktı.

JANDARMAYA İHBAR ETTİ

Cinayet şüphelisi Mehmet K.’nın, cinayetten sonra jandarmayı 156 ihbar hattını arayarak arkadaşının kendisine tecavüz etmek istediğini, elinden zor kurtulduğunu ve nerede olduğunu bilmediğini söylediği soruşturma dosyasına girdi. Tutuklanan ve “Kasten tasarlayarak adam öldürme” suçundan yargılanan Mehmet K., yargılandığı mahkemede son savunmasını yaptı. Pişman olduğunu ve vicdan azabı çektiğini belirten Mehmet K., ikinci celsede Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti tarafından önce müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanığın eylemi maktulden kaynaklı haksız fiile karşı gerçekleştirmiş olması nedeniyle cezasını 18 yıla indirdi.