MOR PATATESİN FAYDALARI Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Geleneksel patates sebze olarak çok fazla yararı olmayan aksine kızartması yapıldığında zararlı olabilecek sebzelerden bir tanesidir. Ancak çok da fazla bilinmeyen mor patatesin faydaları bildiğimiz patates ile karşılaştırıldığında oldukça fazla olmasıyla dikkat çekiyor. Renginden dolayı insanların patates olarak değerlendirmekte zorlandıkları bu gıda aslında oldukça faydalı ve sürekli şekilde tüketilmesi gereken gıdaların da başında gelmekte. Dünyada en uzun süre yaşayan insanlar olarak ün yapmış olan Okinawaların mor patates sayesinde bu kadar uzun yaşadıkları kanıtlanmıştır.

mor-patates

  • Mor patates Alzheimer'ın Düşmanı

Mor patates önemli faydası antioksidan özelliğe sahip olan yaban mersininden dahi çok fazla antioksidan özelliğe sahiptir. İnsan üzerinde görülen en önemli etkisi size hücrelerin yaşlanmasını önemli oranda yavaşlatmasıdır. Bu da kişinin doğrudan daha uzun bir hayat sürmesine sebep olur. Bu yaşam süresinde de sağlıklı olmasını sağlar. Örneğin Alzheimer hastalığı belli bir yaştan sonra insanları tehdit etmeye başlar. Bu hastalığa yakalanan ve mor patates tüketen kişilerde hastalığın ilerlemesinin oldukça yavaşladığı gözlemlenmiştir.

Kanda bulunan yağlar insan sağlığını tehdit eden bir başka durumdur. Mor patatesin faydaları arasında bu yağ oranını düşürmesi de bulunmakta. Kandaki yağ oranı düşünce kalp daha sağlıklı bir şekilde çalışmakta. Bir başka özelliği ise kanser riskine karşı vücudu korumasıdır. Ne çeşit kanser olursa olsun mor patates tüketenler kansere karşı önemli bir direnç göstermişlerdir. Kanser üzerinde etkili olan bir sebze elbette ki bağışıklık sistemi de koruma özelliğine sahip olacaktır. Bu sayede hastalıklara yakalanan bu hastalıkları çabuk atlatmakta, yakalanma sürecinde olanlar da sadece kısa süreli kırgınlık yaşayarak, yatağa düşmeden hastalıkları atlatmaktalar.

  • Mor patatesin faydaları

Mor patates bildiğimi patates ile karşılaştırıldığında tat olarak çok daha tatlıdır. Bu tatlılık sayesinde doğal tatlandırıcı olarak da uygun olan yerlerde kullanılabilir. Aynı zamanda içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde de kış aylarında tüketmek için önemli bir gıda.