Feyenoord'un takım kaptanı Orkun Körkçü'den merak edilen açıklama geldi. Körkçü, "İnancıma aykırı"

Dünya Kupası'nda Arjantin'e soğuk duş! Dünya Kupası'nda Arjantin'e soğuk duş!

Hollanda ekiplerinden Feyenoord'ta takım kaptanlığı yapan Orkun Körkçü, merak edilen o soruyu cevapladı. Geçtiğimiz haftalarda Hollanda Futbol Federasyonu LGBT 'ye detsek amaçlı olarak gökkuşağı renklerinde kaptanlık pazubandı ile dikkat çekmek istemişti. A Milli Takım 'da da forma giyen Körkçü, bu pazubandı takmayacağını belirterek, karşı çıkmıştı.

Körkçü'nün bu kararı bir kesimin desteğini alırken, bir kesim ise eleştirilerde bulunmuştu. Aynı kararını Fortuna Sittard maçında da sürdüren Körkçü, maç sonu yaptığı açıklamalarda, "Benim inancıma ters bir durum ve ben eğer bir inanca sahipsem bunun arkasında dururum" ifadelerini kullandı. 

Körkçü yaptığı açıklamada, LGBT'ye destek amaçlı bir hareketin içinde olmayacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı,

"Kaptanlık bandını takmama sebebim tamamen inancıma dayalı. Kendime ve inancıma yakın olmak istedim. Bu kararımın çevre baskısıyla da bir alakası yoktu. İnancıma dair bir şeyin arkasındaysam, bundan asla geri dönmem. Herkes, herkese saygı duymalı. Yaptığım açıklamada da bundan bahsetmeye çalışmıştım. Bu konuyla ilgili reklam olmak istemiyorum"

Yıldız futbolcunun babası da yine konu ile ilgili oğlunun aldığı kararı daha öncesinde şu sözlerle açıklamıştı, "Orkun, inancı ve tavrı ile tanınan bir kişi. Bu durum, kariyeri boyunca bu şekilde devam edecek. Orkun kişiliğini, inancının gerekçesini ve tavrını sergiledi. Her gün olsa da bu böyle devam edecek. Çünkü o inançlı bir karakter ve kimseyi memnun ya da tatmin etmek için bu hareketi sergilemedi. Orkun, her zaman kendi doğrularını yaşar ve yaşaması da gerekir.” 

Feyenoord Kulüp Müdürü de kaptanlarının aldığı bu karara saygı duyduklarını dile getirmişti.

Orkun Körkçü Kimdir?

Orkun Körkçü, 29 Aralık 2000'de Hollanda'nın Haarlem kentinde dünyaya geldi. Şu an 21 yaşındaki futbolcu doğduğu Hollanda'da küçük yaşlarda futbol ile tanıştı ve şu an kaptanlığını yaptığı Feyenoord kulübünün alt yaş gruplarında kendini geliştirmeye başladı. Kısa sürede yeteneği ile teknik ekibin onayını alan Körkçü, 2018 yılında A Takım seviyesine yükseldi. Aynı yıllarda ise Türkiye U21 takımına davet edildi ve burada da kendini kanıtlamayı başaran başarılı futbolcu, 2020 yılı itibari ile Türkiye A Milli Takım kadrosunda yer almakta. On numara pozisyonunda top koşturan Körkçü, merkez orta saha olarak da görev alabilmekte. Piyasa değerini de yıllar geçtikçe artırmayı başaran yetenekli orta saha, bu sezon Hollanda Ligi Eredivisie'de 10 maçta 4 gol 1 de asist ile takımına katkı sağlarken, Avrupa Ligi'nde ise 4 maçta 1 gol 1 de asist buldu.

Milli futbolcu, geçen sezon şampiyon olan Trabzonspor ile ilgili de  önemli açıklamalarda bulunmuştu. Türkiye'de Beşiktaş taraftarı olduğunu belirten Körkçü, "Trabzonspor çok büyük bir kulüp. İyi bir sezon geçirdi. Şampiyonlar Ligi'nde başarılar dilerim" ifadelerini kullanmıştı.