AK Parti Trabzon Milletvekili Cora, Romanya’daki 22. Yurt dışı Ekonomi Zirvesine katıldı

AK Parti Trabzon Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Türkiye Romanya Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Salih Cora, bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için Romanya’ya gitti. Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Yönetim Kurulu ve üyeleriyle Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen 22. Yurt dışı Ekonomi Zirvesine katılan Milletvekili Cora, Romanya temasları sırasında öncelikli olarak Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz’ı ziyaret etti. Burada Romanya Türkiye Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ile de bir araya geldi. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasında dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için parlementerler arası diplomasinin önemine değinildi. “Yakın siyasi diyaloğumuz ve dostane ilişkilerimiz, karşılıklı üst düzey ziyaret trafiğimize de yansımaktadır.” diyen Cora, mevkidaşı Georgescu'yu Türkiye’ye davet etti. Ardından Bükreş Ticaret Odası ziyaret edildi. Türk heyetini, Ticaret Odası Başkanı luliun Stocklosa karşıladı. Burada yapılan toplantıda heyetler arasında İkili iş görüşmeleri ve iki ülke arasındaki ticari fırsatlar değerlendirildi.

Başkan Bekir Sıtkı Tarım uyardı! Başkan Bekir Sıtkı Tarım uyardı!

Cora, iş dünyası ile yaptığı toplantının ardından Maarif Vakfının Bükreş’teki Uluslararası Türk Okulunu ziyaret etti. Öğrencilerle bir araya geldi, yetkililerden okulun faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Maarif Vakfının önemine değinen Cora, “Vakfımız bayrağımızı dünyanın her bir yerinde onurla, gururla dalgalandırmaktadır. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

İş dünyası ile yaptığı toplantıları genel olarak değerlendiren Cora, “Türkiye ve Romanya arasında kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar bulunmaktadır. Romanya ve Türkiye Karadeniz'deki komşular, müttefikler ve stratejik ortaklardır. Romanya, Türkiye'nin Balkanlardaki en büyük ticaret ve yatırım ortağıdır. İlişkilerimiz üst düzeyde var olan yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülmektedir ve iş birliğimizi her alanda ilerletme gayreti içerisindeyiz. Pandemiye rağmen 2021'de ticaret hacmimiz, 2020'ye göre yüzde 30 artış gösterdi. Özellikle son yıllarda gerek ticaret hacmi hedeflerimiz gerek turizmden eğitime kadar pek çok alanda ortaya koyduğumuz ortak akıl gerekse de bölge barışı için attığımız dostluk adımları bölgemizin refah ve istikrarına önemli katkılarda bulunmaktadır. Askeri tedarik ihalelerine, yalnızca AB ve NATO üyesi ülkelerin firmalarının katılabilmesi kısıtlamasının kaldırılmasından memnuniyet duyduk. Bu kısıtlamanın ortadan kaldırılmasıyla birlikte Türk savunma sanayi ürünleri Romanya'da daha fazla yer bulacaktır. İlişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.