İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’de görüşülerek yasalaşan 'Dezenformasyonla Mücadele Yasası'na ilişkin hükümete sert sözlerle tepki gösterdi. Örs, “İktidara ‘Sen doğru söylemiyorsun arkadaş, verdiğin bilgiler doğru değil, doğrusu bu.’ dediğimizde sansür yasasının hangi maddesini ihlal etmiş olacağız, neyle suçlanacağız, nasıl yargılanacağız, ne kadar ceza alacağız?” dedi.

CHP’li Oyman gündemi, siyaseti ve siyasetçileri eleştirdi CHP’li Oyman gündemi, siyaseti ve siyasetçileri eleştirdi

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’de görüşülerek yasalaşan 'Dezenformasyonla Mücadele Yasası'na ilişkin hükümeti sert sözlerle eleştirdi. Milletvekili Örs, “İktidarın politikalarına karşı çıkan herkes bu yasa değişikliğiyle zapturapt altına alınıp sindirilmek isteniyor. Bu kanun dezenformasyonu engelleme yasası değil, olsa olsa enformasyonu engelleme yasasıdır. Bu kanun iktidarın gerçekleri halktan gizleme çabasıdır. Son yıllarda sosyal medya üzerinde büyük bir baskı var. Önce internet yayınlarına RTÜK denetimi getirildi, iktidar partisi internet mecralarında kendilerini eleştiren insanlara aba altından sopa göstererek bir korku iklimi oluşturmaya devam ediyor. Özellikle gençlerin yoğun olduğu sosyal medya kontrol altına alınmak isteniyor arkadaşlar. Şunu açıkça görüyoruz ki iktidarın niyeti sosyal medyaya bir düzenleme getirmek değil, seçimler öncesi sosyal medyayı dikensiz bir gül bahçesine çevirmektir ve ayrıca bu teklif ki bu da önemli medya ve toplum üzerindeki baskıyı artırmaya yönelik olup iktidar kontrolündeki maaşlı-maaşsız, unvanlı-unvansız trollere itibar suikastı yapanlara yönelik bir kanun teklifi de değildir.” ifadelerini kullandı.

“HANİ SİZ YASAKLARA KARŞIYDINIZ?”

İktidarın gerçek diye pazarladıkları ile vatandaşlarımızın yaşadıkları farklı; iktidarın gündemi ile milletin gündemi farklı. İktidar elindeki medya gücü ve trolleriyle pembe tablolar çiziyor, Türkiye'yi büyütüyor, enflasyonu düşürüyor, Ay'a adam yolluyor ama vatandaş ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünüyor. Şimdi, iktidara ‘Sen doğru söylemiyorsun arkadaş, verdiğin bilgiler doğru değil, gerçek değil; doğrusu bu.’ dediğimizde bu sansür yasasının hangi maddesini ihlal etmiş olacağız, neyle suçlanacağız, nasıl yargılanacağız, ne kadar ceza alacağız? İktidar sahibi arkadaşlara seslenmek istiyorum. Hani siz yasaklara karşıydınız? Hani yasaklarla mücadele edecektiniz? Geldiğiniz noktada nereden nereye savrulduğunuzu inşallah fark edersiniz, görürsünüz. Ama az kaldı diyoruz. Sandık gelecek, biz geleceğiz; yasaklar ülkesine çevirdiğiniz bu güzelim memleketimizi, bu cennet vatanımızı hak ettiği insan hakları ve özgürlüklere kavuşturacağız.” şeklinde konuştu.