CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, Araklı’yı çöp kokusuna boğan tesise tepki gösterdi. Hamzaçebi, "Ya bu rezalet önlenecek ya tesis ortadan kalkacak” dedi

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Araklı Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’nin Araklı ve Arsin’de vatandaşları çöp kokusuna boğmasını eleştirdi. Tesis yüzünden insanların evlerinde camlarını bile açamadığını dile getiren Milletvekili Hamzaçebi, tabiatın zehirlendiğini savundu. Yetkililerin sorunu çözeceklerine dair beyanda bulunmalarına rağmen sorunun çözülmediğini kaydeden Milletvekili Hamzaçebi, “Trabzon Araklı Taşönü köyüne Çöp Entegre Tesisi kurdular. Havalı bir ismi var, çevreye saygılı, teknolojik bir tesisi akla getiriyor ama ne gezer. Çevreye, insana saygısız, vahşi depolama da yapan, köy halkına ve bölgede yaşayan insanlara hayatı zehir eden bir tesis. İnsanlar evlerinin pencerelerini bile açamıyor pis kokudan. Evimin balkonunda çay içmekten vazgeçtim pencere açamıyorum diyor diyor Taşönülü bir kadın. Tesisin civarından burnunuzu kapamadan geçmeniz imkansız.” eleştirilerinde bulundu.

Ya bu rezalet çözülecek ya tesis ortadan kalkacak (1)

Beşikdüzü Teleferik’te ihale çıkmazı! Beşikdüzü Teleferik’te ihale çıkmazı!

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI SADECE SEYREDİYOR

Tesise çevreye zarar verdiğini öne süren Milletvekili Hamzaçebi, “Çöplükten sızan zehirli sular Yanbolu Deresi’ne, oradan da Karadeniz’e ulaşıyor. Toprak, bitkiler, su kirleniyor, tabiat ve canlılar zehirleniyor. Araklı Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sadece seyrediyor. Çöplüğün üzerinde yüzlerce doğan uçuyor. Yürürken, tepenizden süzülerek uçan yırtıcı kuşların saldırısına uğrar mıyım diye bir endişeye kapılıyorsunuz. Mahallinde inceleme ve basın toplantıları yaptım, soru önergesi verdim, yetkililer çözüm üreteceğiz dediler ama sorun hala devam ediyor.  Bu defa Taşönü ve civar köylerin halkıyla geleceğiz oraya.  Vatandaşımızın yaşam hakkını sizden söke söke alacağız. Ya bu rezalet önlenecek, ya da bu tesis oradan kalkacak. Hadi bakalım…” diyerek adeta meydan okudu.