Amerikalı Youtuber, Trabzon'daki köylülerle konuşunca şaştı kaldı Amerikalı Youtuber, Trabzon'daki köylülerle konuşunca şaştı kaldı

"Dezenformasyonla mücadele düzenlemesi" olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Kanunla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, düzenleme kapsamında, Türk Ceza Kanunu'nun "Kamu Barışına Karşı Suçlar" bölümüne yeni bir suç tipi ihdas edildiğini ve halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymanın suç olacağını söyledi. CORA, “Halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Failin, suçu gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde söz konusu ceza yarı oranında artırılacak. ‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilecek. Milli İstihbarat Teşkilatının faaliyetleri ve personeline yönelik suç teşkil eden içerikler katalog suçlar kapsamına alınacak.” dedi.

SAHTE HESAPLAR ÜZERİNDEN İTİBAR SUİKASTI YAPILAMAYACAK, LİNÇ SEANSLARI OLMAYACAK

“Gazetecilik, doğru bilgiye ulaşmak için araştırma yapmaktır. Ama şimdi bakıyorum bir haber çıkıyor, iddialar var deniyor… Bu iddiaları atmadan önce bunu araştırmak zorundasınız. Bir insanı itibarsızlaştırmak için gerçeklikle ilgisi olamayan iddiaları ortaya atan, yalan yanlış şeyler yazan kimse yazdıklarının hesabını hukuk önünde verecek. Çamur attım izi kalsın yapamayacak.” diyen Cora, sözlerine şu şekilde devam etti: “Orman yangınlarında milletimiz korku, panik ve telaş içindeyken yangın uçağı kafasının üstünden geçtiği halde ‘yangın uçağı göremedim’ diye yaygara koparanlar, depremzedeleri ziyarete gittiğinde Kızılay çadırının içinden çıkıp ‘Kızılay nerede, vatandaşa çadır dağıtmadılar.’ diye kışkırtma yapanlar dikkat etsin. Terörle mücadele ederken, bir operasyon devam ederken hiçbir bilgiye dayanmadan ‘Yüzeylerce askerimiz şehit oldu.’ gibi moral bozucu haberlerle halkta endişe yaratanlar, bu yasadan sonra dikkatli olacak. Gerçeklerin üstü yalanlarla örtülemeyecek. Hakikat çarpıtılmayacak. Sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden itibar suikastı yapılamayacak, linç seansları olmayacak.” ifadelerine yer verdi.