Milletvekili Ayvazoğlu Türkiye-Yunanistan gerginliğini değerlendirdi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Yunanistan’ın uluslararası sözleşmeleri çiğneyerek adaları silahlandırması ve CHP'li emekli büyükelçi Yalım Eralp’in, Türkiye'nin değil Yunanistan'ın yanında saf tutarak adalar Yunanistan’ın yönündeki söylemlerini yorumladı. Milletvekili Ayvazoğlu, emekli büyükelçi Eralp’e hakkını helal etmediğini söyleyerek Yunanistan’ın başkalarının kumandası altında olan uydu bir devlet olduğunu söyledi.

YUNANİSTAN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KUCAK AÇTI

Yunanistan’ın Türkiye karşıtı terör örgütlerine daima kucak açtığını söyleyen Milletvekili Ayvazoğlu, “PKK’nın, YPG’nin, PYD’nin ve FETÖ’nün birbirinden farkı yok. Darbeler ülkesi olan Yunanistan2un daha önce darbeden mağdur olan Yunanistan’ın bir darbeyle birlikte Türkiye’yi dize getirmek isteyen ve mağdur olarak tanımladığı FETÖ terör örgütü üyelerine kucağını açmış olması… Akdeniz bir mülteci mezarlığına dönmüşken mültecilere yapmış oldukları mezalimler ortadayken FETÖ ve diğer terör örgütlerinden kaçan teröristlere kucak açan bir ülkenin elbette bir kurgunun içerisinde ciddi bir rolü vardır. Kırk yıldır Atina’nın üç-beş kilometre ötesinde bir terör kampı var. Kırık yıldır bu terör kampı işlevsel olarak hayatına devam ediyor ve Türkiye’yi tehdit eden tüm terör örgütlerine kucak açıyor. Bu mu komşuluk, bu mu diplomasi demek lazım. Onların anladığı dilden konuşmak lazım. Türkiye eski Türkiye değil. Biz 20 milyon kilometre kare bir imparatorluktan 780 bin kilometre karelik bir vatana düşürüldük. Dün o denizlerde bize balık bile avlatmıyorlardı. Büyükelçi de duysun. Sanırım o artık farklı kulvarlarda balık avlamak istiyor ama biz o denizlerde petrol, doğalgaz aramaya başladık. Niye geçmişte yapamadılar? Niye biz bugün yapabiliyoruz diye konuşmak lazım” ifadelerini kullandı.

MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

Yunanistan’ın küçük devlet olmayı içine sindirmiş bir ülke olduğunu kaydeden Ayvazoğlu, “15 Temmuz’da tanklarla bizim halkımızı çiğnediler. Kendi meydanlarında tanların ezdiği Yunanistanlı gençler vardı. Bu fotoğrafı görmeden bu fotoğrafın önüne, arkasına bakmadan bu küstah tavrı gösteriyor olabilmesi aslında kendi büyüklüğünden değil taşeronluk ruhundan kaynaklanan bir şey. Bu kurgunun içerisinde büyük devletlerin küçük devletlerle yapmış olduğu birlikten kaynaklanan bir şey. Küçük devlet olmayı içine sindirmiş, kabul etmiş… Yazıklar olsun ki Yunanistan Yunanistanlığını yapıyor. Ama bizim yıllardır devlet adamı, büyükelçi diye görevlendirdiğimiz ülkemizin haklarını korumakla mükellef olan bir büyükelçi Yunan ağzıyla konuşabiliyor. Kendisini bu şekilde ifade etmekten çekinmiyor. Kendisine hakkımı helal etmiyorum. Bu zihniyetle birlikte mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimiz beyan etmek istiyorum” dedi.

BÜYÜKELÇİNİN EZBERİ BOZULMUŞ

Büyükelçinin Yunanistan’ın sözcülüğünü yaptığını belirten Ayvazoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan konusundaki tavrını anlayarak, “Büyükelçinin ezberi bozulmuş. Geçmişte alışkanlık haline getirdiği söylemler, eylemler, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerle yeksan edilmiş. Yunanistan meselesinde Cumhurbaşkanımız Ege’deki haklarından vazgeçmeyeceğini, adaların silahsızlaşması konusunda uluslararası sözleşmeden doğan bütün yetkiyi kullanacağını söyledi. Belli ki bu büyükelçiyi oldukça rahatsız etmiş. Aynı zamanda Yunanistan’a bir asır öncesindeki gibi pişman olacağı hülyalardan, hayallerden, masallardan arınması gerektiğini, biraz silkelenmesi gerektiğini, reailst, ayakları yere basan devlet olabilme gücünü belki kendinde bulabileceğine dair söylemlerle birlikte aklına başına alması yönünde de uyardı. Bu anlamda da ikaz etti” şeklinde konuştu.

ARTIK GÜÇLÜ TÜRKİYE VAR

Trabzon'da kaçakçıların yuvası anbean görüntülendi Trabzon'da kaçakçıların yuvası anbean görüntülendi

Ayvazoğlu, Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını söyleyerek, “Yunanistan’ın AB ülkesi olmasına rağmen bu birliğin tamamen ilkelerine aykırı, evrensel insan haklarına, uluslararası tüm sözleşmelere aykırı söylemleri, beyanları ortada. Bu Büyükelçi kalkıp sanki Yunanistan’ın sözcülüğünü yapar gibi, sanki başka bir devletin elçisiymiş gibi konuşmamsı çok hafif bir ifadeyle talihsizlik olarak görebiliriz. Kaldı ki daha yeni TSK’nın Efes 2022 tatbikatı oldu. Oraya 37 ülke katıldı. Yunanistan kalktı neredeyse o ülkelerin yarısını arayarak tatbikata katılmamaları noktasında kendince uyarıda bulundu. Bütün bunlar göz önüne alındığında kimse kusura bakmasın, bizleri Doğu Karadeniz’de anakaraya hapsetmeye çalışan fukara aklın haritalarını çoktan yırttık. Karabağ’a, Suriye’ye, Libya’ya, Irak’a, Kapalı Maraş’a bakın. Bunlar bizim elimizdeki çok önemli doneler. Artık eski Türkiye yok. Güçlü Türkiye ve güçlü bir lider var” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÖYLE BOŞ LAFLARA PAYE BIRAKMAYACAK

Ayvazoğlu, “Bunun yanı sıra uluslararası sözleşmelerin gündemden kaynaklı hususlarla alakalı olarak yenilenmeyeceği noktasında da hukuki bir kaide yok. Ama bunu yapabilecek bir devlete ihtiyacımız vardı. Yıllardır biz o güçte, o iradede bir devletimiz olmadığı için o alışkanlıklarla birlikte bahse konu olan Büyükelçi’de bu açıklamaları yapmış. Biz bütün küresel blöflere rest çekmiş bir liderin ülkesinde yaşıyoruz. Yok öyle yağ mağ. Yok öyle Yunanistan’ın ağzından konuşmak. Artık bunu anlamayacak halk da yok. Bütün dünyaya haykırdığımız ‘one munite’ gibi küresel itirazlarımız var. Dünya beşten büyüktür gibi dünyanın dengelerini bozan stratejik hamlelerimiz var. BM’de bir onur karinesi gibi duran bir Kudüs hadisesi var. Bütün bunlara baktığınız zaman o gücü, o kudreti bulan Türkiye Cumhuriyeti böyle boş laflara paye bırakmayacak. Uydu devlet, kukla devlet Yunanistan’ın ağzından konuşan, emekli de olsa özellikle bütün ulusal haklarını korumakla mükellef biri ağzından çıkan sözleri dikkate almayacak kadar büyük bir ülkeyiz” sözlerini kaydederek Türkiye’nin büyüklüğüne vurgu yaptı.