Dedi: Sizinle ‘ifrat’ ve ‘tefrit’ keyfiyetlerini konuşmak istiyoruz. Bu iki kavramı tarif eder misiniz?

Dedim: Doğal ve normal olanın dışına çıkmak. İfrat aşırıya kaçmak… Tefrit, normal olandan daha aşağıda kalmak. Bunlar üzerinde nereye gelmek istiyorsunuz?

Dedi: Sanatçı Sezen Aksu, Hz. Adem ve Hz. Havva’ya ‘cahil’ diyerek hakaret etti. Halbuki Hz. Adem (A.S.) bir peygamber. Yani bizim minik cahilimiz, Allah’ın peygamberlerine cahil diyecek kadar ifrat noktasına gitti.

Dedim: Cehalet ve sapkınlık ne kariyer dinliyor ne makam. Biri inanılmaz oranda cahil, diğeri aynı oranda sapkın… Her ikisi de ifrat noktasına savrulmuş vaziyette.

Dedi: İfrat ve tefrit noktalarını anlatırken, bu konuda yorum yapan Başbakanlık dün yazdığı ‘Sezen’in Adem’le Havva’sı’ yazısında eski basın Müdürü Akif Baki farklı yorumluyor. Bakın neler diyor: “Adem denildiğinde illa İslam Peygamberi Hz. Adem kastedilmiyordur. Eski Ahit’te böyle mesela… Mesela, Hristiyanların kilise duvarlarına çıplak resmettikleri kendi Adem ile Havva’larıdır. Müslümanların ki değil. Sezen’in de Adem ile Havva’sı olabileceğini anlamayan aklı evvelin derdi başkadır.” Ne dersiniz…

Dedim: Sezen ifratına, Akif’in tefriti derim. Sonra u yorumu getiririm. Allah kimseye Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerinden ifrat ve tefrit noktasına düşürmesin. Bu kafalar dünün İslamcıları… Başbakana basın müdürlüğü yapacak düzeyde insan var. Erdoğan bu isimleri yanından uzaklaştırınca nasıl savrulmuşlar. Sezen Aksu’nun Adem Peygambere aşağılamasını bile meşrulaştırmanın peşindeler.

HDPKK ile iktidar ortaklığı kurmaya razı olanlar farkında olarak veya olmadan PKK’yı nasıl masumlaştırıyorlarsa… Bu kafalar da aynı çizgide… Bütün bunları Erdoğan düşmanlığı için yapıyorlar. Şu laflara bakar mısınız? ‘Sezen Aksu’nun Adem ile Havva…’ Bir dinin, bir mezhebin farklı yorumları olabilir. Lakin bir bireyin bir peygamber hakkında bireysel düşüncesi kıymet hükmü taşımaz. Hristiyanlara göre Adem ile Havva tarifi farklı olabilir. Müslümanlara göre farklı yorum yapılabilir. Ancak bireyler için böyle bir yorum olamaz. Sezen Aksu bir Hristiyan olarak bile Hz. Adem’e cahil demiş olsa yine kınanmalıdır. Tıpkı, peygamberimize hakaret eden Hristiyanlar gibi. Peygamberimizi hicveden, peygamberimize hakaret eden Charlie Hebdo için şimdi kalkıp Charlie’nin Muhammet anlayışı diyebilir miyiz? Besbelli ki amaç İslam peygamberini aşağılamak. Aynı şekilde Sezen Aksu’nun “Selam söyle cahil Adem ile cahil Havva’ya” sözleri doğrudan ve apaçık biçimde Adem Peygamberi hedef almışken, “Sezen’in farklı Adem ile Havva’sı vardır.” demek nasıl yorumlanır?

Erdoğan düşmanlığının savrulduğu noktaya bakar mısınız? İslam peygamberine hakaret edenlere, küçümseyenlere şirin görünmek yeni bir siyaset dili midir? Benzer dili Millet İttifakı içinde yer alan Ali Babacan’dan da görüyoruz. Daha önceleri LGBT’ye selam gönderen Babacan şimdi de Sezen Aksu’ya sevgi gönderiyor. Yoksa bu anlayış Millet İttifakı içinde yer alabilmenin veya güven verebilmenin yeni şartı mıdır?

Yoksa eski muhafazakârlar Millet İttifakı içinde yer bulabilmek için artık Kuran hükümlerini yeni müttefiklerine ve onların hoşuna gidecek şekilde yorumlayarak yaşam hakkı mı arıyorlar? Erdoğan düşmanlığından bu noktalara mı savruldular.