MHP’de muhalifler de artık yol ayrımında… Meral Akşener tek başına hareket eder noktaya geldi. Birlikte hareket ettiği diğer genel başkan adaylarıyla yolculuğu sona erdi. Artık Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ  yok… Akşener kendisine destek veren tabanının önde gelenlerini toplayarak bundan sonrasına yine birlikte karar verilmesini istedi. Ortaya 3 ayrı yol haritası önerisi çıktı.

  1. MHP’den kopmayalım ve bekleyip görelim
  2. Merkez bir parti kuralım, zaman geçirmeyelim.
  3. 2019 seçimleri için Cumhurbaşkanlığı adaylığını düşünelim.

***

Ülkü Ocaklılar, MHP’den kopmaya sıcak bakmazken, merkez sağda dolaşan milliyetçiler Merkezde yeni bir parti önerdi. İkisinden de umudu olmayanlar ise umutsuz bir vaka olan 2019’u işaret etti.  Sonuç olarak gelinen noktada Meral Hanım için ‘En başarılı yol’ henüz belirlenemedi. Zira yolların hiçbirinin ufkunda sonuç gözükmüyor.

***

MHP Genel Merkezi ise hemen tüm il teşkilatlarını budayarak parti içi krizi aşmaya çalıştı. Genel Merkez, ocaktan yetişenlerin MHP’yi terk edebileceklerine hiç inanmadı. 15 yıldır AK Parti fırtınası karşısında MHP’den kopamayan veya kopmayan çekirdek kadronun bu aşamadan sonra Merkez bir parti için MHP’den kopacağına hiç inanmadı. Zaten bunun için bu kadar rahat davrandı. Bugün bakıldığında Genel Merkez kazanmış görünüyor. Kaldı ki gidenlerin yıllar yılı tutunamayıp geri dönemleri de bir vaka… İşte BBP partisi örneği… Baba ocağına dönüş başladı.

***

Gelelim Devlet Bey’e ve izlediği politikaya destek verenlere… Devlet Bey’in partinin ve milliyetçilerin önünü açtığına inanarak en başından beri sürece destek veren ocak kökenli bir kanaat önderi ile konuştuk. “Size soruyorum. MHP’nin eski sistemde mi iktidar şansı vardı, yoksa şimdi mi?” sorusunu sordu. Sonra cevabını kendisi verdi “Eski sistemde MHP hiçbir zaman tek başına iktidar olamayabilirdi. Ama  Allah izin ederse 2019’da ülkücü bir cumhurbaşkanı seçeceğiz.” dedi. Derken inandığı besbelliydi. Doğrusu 2019’da olur mu bilemeyiz ama AK Partili bir cumhurbaşkanının alternatifinin MHP’li cumhurbaşkanıdır. Bunu net olarak söyleyebiliriz. Daha önceki yazılarımızda da ifade ettik. Bize göre 2019 seçimlerinde MHP oyunu artırarak çıkacaktır. Milletvekili sayısını da artıracaktır. Bugünkü teşkilatların yapısına ve dağınıklığına bakarak yorum yapmayalım. Teşkilat-sokak ilişkisi elbette önemli ama konjonktür MHP’nin yükselişini işaret ediyor.

***

Söz MHP teşkilatlarından açılmışken biraz da yerelden bahsetmek istiyoruz. MHP, referandum sürecinde, yani o koşuşturma da ilçe kongreleri yaptı. Şimdi de 20 gün içinde il kongresini yapacak. Üstelik bazı teşkilatlara ilçe başkanı atanmamışken… Belli ki yangından mal kaçırmak gibi bir süreç işletiliyor!.. Halbuki  MHP teşkilatlarının tam da bu dönemde kendi tabanına anlatmaya ve toparlayıcı iradeye ihtiyacı var. MHP’nin tam da bu süreçte daha çok konuşulmaya ve konuşturmaya ihtiyacı var. Buradan bakılınca MHP’de il Başkanlığının bir yarışa dönüşmesi gerekiyor. Ölü bir kongre yerine partinin hâlâ ilgi odağı olduğunu gösteren keyfiyete ihtiyaç var. Olur mu bilemeyiz ama yeni sistemde anahtar rolü verilen MHP’ye ilgisiz bir kongre yakışmaz. Hele hele parti içi muhalefetin ön almaya kalktığı bir dönemde teşkilâttan daha canlı ve tabanı heyecanlı bir MHP kongresi beklenebilir. Sorumluluğu taşıyacak ve toparlayacak isimler olduğuna inanıyoruz. Buna Trabzon’un da çok ihtiyacı var.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.