Meteoroloji, etkili olan sağanak yağışın ardından Karadeniz Blgesi'ndeki 6 ili kırmızı kodla uyardı. Bu gece yarısından sonra başlayacak sağanak yağışta Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak'daki vatandaşların sel ve taşkınlara karşı tedbirli olması gerektiği vurgulandı. 

Gece yarısından sonra sağanak yağışların etkisini artıracağını aktaran Meteoroloji, sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunmasını istedi. Yapılan uyarının ardından AFAD; EGM, Jandarma, TSK ve Sahil Güvenlik gibi kolluk kuvvetlerinin yanında DSİ ve belediyelerin teyakkuza geçirildiğini açıklandı.

Meteoroloji'den yapılan açıklama sonrası AFAD'dan konu ile ilgili şu ifadeler kullandıl:

"Meteoroloji'den alınan bilgilere göre Batı Karadeniz'de halen devam eden yağışlar, bu gece saatlerinden itibaren şiddetini artıracaktır. Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında; ilgili afet grupları AFAD Yönetim Merkezi'nde grup temsilcilerinin katılımıyla toplanmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, TSK, Sahil Güvenlik Komutanlığı meteorolojik uyarı verilen illerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuza geçirilmiştir. Emniyet'ten 1 helikopter Sinop iline, Sahil Güvenlik'ten 1 helikopter Bartın, Amasra'ya görevlendirilmiştir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü kamu kurumları ve belediyeler, yaşanabilecek olumsuzluklara destek vermek amacıyla, iş makinesi ve personel görevlendirmek üzere teyakkuza geçirilmiştir. Ayrıca, meteorolojik uyarı verilen illere sınır ve yakın tüm iller teyakkuza geçirilmiştir.

Başkan Genç: “Hakemlik mesleği eleştiriye en açık alan!” Başkan Genç: “Hakemlik mesleği eleştiriye en açık alan!”

Bakanlığımızca; Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat ve Sakarya illerinden Bartın, Düzce, Kastamonu, Zonguldak ve Sinop illerine, toplamda 104 personel, 14 araç ve 10 bot görevlendirilmiştir."