Trabzon Barosu Başkanlığı, 5 Nisan Avukatlar Günü açıklaması

Kubilay Çiçek: "Asgari ücretliler yine enflasyona ezdirildi" Kubilay Çiçek: "Asgari ücretliler yine enflasyona ezdirildi"

Trabzon Barosu Başkanlığı, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde dikkat çeken bir açıklamaya imza attı. Baro, “Mesleğimiz tehdit altında! 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz!” açıklamasında bulundu.

Trabzon Barosu Başkanlığı, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde yaptığı açıklamayla avukatların yaşadığı sorunlara işaret etti. Avukatlık mesleğinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını ileri süren Trabzon Barosu, “Meslek sorunlarının her geçen gün çoğalarak arttığı, savunmanın gittikçe güçsüzleştirildiği ve mesleğimizin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir ortamda Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz! Yargının üç kurucu unsurundan biri olan ve bağımsız savunmayı temsil eden avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin teminatıdır.  İnsanlık tarihinde adalet kavramı son derece önemlidir. Toplumsal düzen ve barış ancak adaletin sağlanması ile mümkündür. Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan en temel değer adalet ise, adaletin temel unsuru da Avukat ve avukatlık mesleğidir. Yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının sağlanamaması, yargıya duyulan güven ve inancın yanı sıra avukatlık mesleğinin de itibarını zayıflatmaktadır.   Meslektaşlarımızı hedef haline getiren ve can alan avukata yönelik şiddet mesleğimizi icra ettiğimiz mekanların da sınırlarını aşmıştır.” denildi.

Mesleğimiz tehdit altında

AVUKATLIK ASGARİ TARİFESİ DÜŞÜK

Avukatlık asgari tarifesinin de düşük olduğu vurgulanan açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi: “Bağlı çalışan avukatların ücret ve özlük haklarının ortak bir statüde düzenlenmemiş olması, stajyer avukatların hâkim-savcı stajyerleri ile eşit haklara sahip olmaması, yüksek vergi ve SGK primlerinin ağırlığı, kamu hizmeti olarak yürüttüğümüz CMK ve adli yardım ücretlerinin düşüklüğü, avukatlık asgari ücret tarifesinin sarf ettiğimiz emeği ve aldığımız sorumluluğu karşılamaması avukatların ekonomik zorluğa düşmesine neden olmaktadır. Hukuk fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden arttırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına; arabuluculuk ve uzlaştırma faaliyetlerinin yaygınlaştırılması meslek alanlarımızın daraltılmasına sebep olmaktadır. Unutmayınız! Bağımsız savunmanın temsilcisi olan Avukatların etkin olmadığı bir yargılamadan hak, hukuk ve adalet çıkmaz. Bu nedenle bir hukuk devletinde avukatlara mesleklerini etkin bir şekilde icra etmelerini önleyecek engeller konulamaz.”

HİÇBİR VATANDAŞI SAVUNMASIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Şiddete karşı mücadeleyi sürdüreceklerini de vurgulayan Trabzon Barosu, “Meslektaşlarımızın ve mesleğimizin sorunları, çok büyük bir onurla sürdürdüğümüz avukatlık mesleğimizi icra etmemize engel olmayacaktır. Bizler dün olduğu gibi bugün de yargı bağımsızlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmaya devam edeceğiz. Avukatlık mesleğinin itibarını kimseye teslim etmeyeceğiz. Avukata yönelik şiddeti ne olursa olsun durduracağız. Meslektaşlarımızı ekonomik, sosyal ve psikolojik şiddet karşısında yalnız bırakmayacağız. Cumhuriyetimizin kurucu değerlerine ve temel niteliklerine bağlı Trabzon Barosu Avukatları ve Trabzon Barosu olarak mesleğimizden aldığımız güçle; hiçbir avukatı yalnız, hiçbir vatandaşı savunmasız bırakmayacağız. 5 Nisan Avukatlar Günü’nü hep birlikte kutlayacağız!” açıklamalarında bulundu.