TÜRSAB ve TİSAD Başkanı stadyumun ziyarete açılmasını önerdi.

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı ve TİSAD Başkanı Murat Çavga, Medicalpark Stadyumu'nun turizme açılmasının şehre ve kulübe önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

HEM TRABZONSPOR HEM TRABZON KAZANACAK

Stadyumda düzenlenecek turlarla birlikte hem şehir turizmine hem de Trabzonspor’a katkı sağlanacağını söyleyen Çavga, “Biz bu fırsatı Trabzonspor taraftarları başta olmak üzere diğer turistlere verdiğimizde hem kulüp hem Trabzon kazanacaktır.” dedi.

SPOR, ŞEHİR TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

KANTARCI, Trabzonspor’un şampiyonluğunun ardından şehre binlerce taraftarın gelecek olmasının kentin ekonomisine etki edeceğini söyleyerek, “Spor aynı zamanda şehirlerin turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlar. Biz bunu geçtiğimiz yıllarda Karadeniz ve Avrupa Gençlik Oyunları'nda gördük. Hem ulusal hem de uluslararası alanda yaşanacak olan müsabakalarla birlikte şehre şehir dışından girdi oluyor. Bunu farklı kulüpler yapıyor ve gelir elde edebiliyor” şeklinde konuştu.

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı ve TİSAD Başkanı Murat Çavga, Medicalpark Stadyumu'nun turizme açılmasının şehre ve kulübe önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Stadyumda düzenlenecek turlarla birlikte hem şehir turizmine hem de Trabzonspor’a katkı sağlanacağını söyleyen Çavga, “Biz bu fırsatı Trabzonspor taraftarları başta olmak üzere diğer turistlere verdiğimizde kulübün kasasına girecek parayı düşünebiliyor musunuz? Taraftarın alacağı hazzı hayal edebiliyor musunuz?” dedi.

İLİMİZE BİNLERCE TARAFTAR GELECEK

Kantarcı, Trabzonspor’un şampiyonluğunun ardından şehre binlerce taraftarın gelecek olmasının kentin ekonomisine etki edeceğini söyleyerek, “Spor aynı zamanda şehirlerin turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlar. Biz bunu geçtiğimiz yıllarda Karadeniz ve Avrupa Gençlik Oyunları'nda gördük. Hem ulusal hem de uluslararası alanda yaşanacak olan müsabakalarla birlikte şehre şehir dışından girdi oluyor. Trabzonspor’un haftalardır açık ara önde şampiyonluğa koşuyor olması özelilikle iç saha maçlarında şehir dışındaki taraftarı Trabzon’a çekiyor. Gelenler de hafta sonları şehirde ekonomiyi hareketlendiriyor. Bizim temennimiz Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi'ne kalabilmesi. Şampiyonlar Ligi'ne kalabilmesiyle birlikte yaşayacağı maçlarla birlikte farklı ülkelerden de ilimize gelecekler. Bu da tanıtımda katkı sağlayacaktır” ifadelerini kulandı.

HEM ŞEHİR HEM TRABZONSPOR KAZANIR

Kantarcı şampiyonluk sonrası için farklı etkinlikler ve planlar yapılması gerektiğini söylerken Trabzonspor’un Medicalpark Stadyumu'nu turlara açmasının katkılarıyla ilgili, “Şampiyonluk için kulübümüzün ve Başkanımızın elbette planları vardır. Çünkü uzun bir aradan sonra gelen TFF tarafından tescilli bir şampiyonluk. Bu şampiyonluğu hem yerelde hem de ulusalda iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Şampiyonluğun şehrimizde ekonomik anlamda da katkıya dönmesi gerekiyor. Farklı fikirler üretiliyor. Stadyumun tura açılması için fikirler öneriliyor. Bununla ilgili bizim de görüşmelerimiz oldu. Üç dönem önce bu fikri beyan etmiştik. O zaman bunu gerçekleştirme imkanları olamamıştı. Stadyumun ziyarete açılması, hem şehir dışından hem de ülke içinden gelen misafirlerin acenteler tarafından mini bir tur yapılması teklifinde bulunmuştuk. Çimlere basmadan, tribünlerden, soyunma odalarına kadar bir stadyum turu düşünmüştük. Bunu bilet alarak kulübe katkı sağlayarak yapacaklar. Üst kısımda çay kahve içilecek bir alan ve hemen yanında TS Club’a yönlendirme yapılabilir. Hem Trabzon sevgisinin pekişmesi, hem de Trabzonspor’u bilmeyenler için Trabzonspor’un tanıtılıp sevdirilmesi hem de ekonomik anlamda katkı için güzel bir adım olacaktır. Bunu farklı kulüpler yapıyor ve gelir elde edebiliyor” şeklinde konuştu.

MEDİCALPARK NEDEN CAMP NOU GİBİ OLMASIN?

Çavga, Barcelona örneğinden yola çıkarak Trabzonspor’un da stadyumu turizme açmasının katkılarının nasıl olacağını anlattı. Çavga, “Şenol Güneş Spor Kompleksi'ni Barcelona Camp Nou stadyumu gibi ücretli ziyarete açalım. Bu düşünülüyor, tartışılıyor veya planlanıyor olabilir. Bunların hiç biri yeterli değil. Bu çalışmanın bu yıla, festivale yetiştiriliyor olması önemli. Festivale gelen herkesin ücretini ödeyerek stadyumu geziyor olabilmesi gerek. Barcelona bunu nasıl yapıyor. Öncelikle ziyaret için 17-23 euro arasında değişen giriş ücretini tahsil ediyor. Devamında; FC Barcelona müzesi ile başlayarak, futbol sahası (oyun alanına iniş), basın toplantı odası (tarihi basın toplantılarının yapıldığı salon), soyunma odaları (misafir takım), oyuncuların maça çıktığı koridorlar, basın gözlem yeri ile devam ediyor ve en sonunda barça butik ismini verdikleri mağaza ile geziyi sonlandırıyorlar. Peki biz bu fırsatı Trabzonspor taraftarları başta olmak üzere diğer turistlere verdiğimizde kulübün kasasına girecek parayı düşünebiliyor musunuz? Taraftarın alacağı hazzı hayal edebiliyor musunuz? Stadı gezecek bir turistin orada kaç saatini geçirebileceğini hesap edebiliyor musunuz? Bu gezinin Trabzon’da konaklama gün sayısına etkisini ve bunun devamında oluşturacağı etkiyi biliyor musunuz? Bakın bu motivasyonun Trabzon ve Trabzonspor ekonomisine katkı sağlayacak bir yönü daha çıktı. Tıpkı şampiyonluk gibi yıllardır hayal edilen ama hayata geçirilemeyen bu veya buna benzer projeler için de o sene bu sene olsun. İşte o zaman şampiyonluk uyuşturucu etkisinden uzaklaşıp şehre katma değer sağlayan bir hale gelecek ve insanların karnını doyurabilecek hale dönüşecektir” ifadeleriyle stadyumun tura açılması fikrinin sağlayacağı katkıları anlattı.

Yeni asgari ücreti işveren makul buldu Yeni asgari ücreti işveren makul buldu

Fatoş YETİMHELLAÇ