Ortahisar Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısının ilk oturumu dün yapıldı. CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, Maraş Caddesi’nde tek şeritli trafik akışının devam etmesi gerektiğini açıkladı.

Şahin, “Gayemiz üzüm yemek. Bağcıyı dövmek değil. Söylemeden geçemiyoruz. Kahramanmaraş ve Cumhuriyet Caddesi arası kısmı trafiğe kapatıldı. Büyükşehire de gelmişti. Bir iki alternatif sunmuşlardı. Bir gün hepten kapatalım dendi. Orada çalışma var. Büyükşehirin 13 milyonluk yatırımı. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü koronavirüs tehlikesine dikkat çekti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü koronavirüs tehlikesine dikkat çekti

O yolun kapatılması Trabzon’da ileride telafisi mümkün olmayan zararlar meydana getirecek. Lojistik yolun tamamen trafiğe kapatılması sıkıntı yaratacak. Bant kapatılmıyordu. Daha sonra bariyerle kapatacağız dediler. Orada lojistik destek nasıl sağlanacak? Bankalara para gelecek. Vatandaşın işi var. Yaşlı hastasını getirecek. Sonra Sayın Zorluoğlu, bariyer kuracağız, zabıta koyacağız dedi. Vatandaş kalp krizi geçirdi. Ambulans oraya yarım saatte geldi. O yolun çalışması lazım.

Bu konuda sizin de ısrarcı olmanız gerekir. Tek şerit devam etsin. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu zamanında gündeme gelmişti. O zaman da söylemiştim. Sağlı Sollu kaldırımlar genişletin bir geçiş devam etsin dedim. İki yer de indi bindi yeri yapılsın.” şeklinde belirtti. 

Başkan Genç, “Kapatılması konusunda çok ısrarcı olanlardanım. Burada iş yeri, otel, banka var. Kapatmanın üstünde kamu yararı varsa tek bantta kullanılabilir. Kurulan tek bant. Ama lojistik için.. Anayasa maddesi değil. Önce verilen karar. Sonuna kadar yine savunurum. Uygulamadaki eksik aksaklık görülür. Zaten yol olarak yapılmış. Meydan tarafında otoparklara giriş çıkış işleyecek orası.” dedi.

“SURUN DİBİNE BÖYLE BİR YAPIYA NASIL İZİN VERİYORLAR?”

Öte yandan başka bir konuyu gündeme getirerek Şahin, “Bir gün önce gördüm tuhafıma gitti. Pazarkapı’da bir kentsel dönüşüm yapıldı. Vatandaşın yerleri alındı. Rüştü’nün fırının yanındaki balıkhane yapıldı. Güzel oldu. İki gün önce baktım balıkçılar yanıma geldi. Buraya seyyar balıkçı dükkânları yapacaklar dediler. Orada dükkânlar vardı. Vatandaşın dükkânlarını niye kamulaştırıp yıktın surları açmak için. Balıkhanedeki insanlar yok pahasına yüksek fiyatla dükkanlarını aldılar. Balıkçı esnafı da ‘ben balığı 100 lira 160 liraya satacağım. Kira veriyorum. İşgaliye veriyorum. Seyyar ise ucuz fiyatına satacak. Müşteri de oraya yönlenecek. Tam balıkhane karşısına yapılması çok yanlış. Bir surun dibine böyle bir yapıya nasıl izin veriyorlar.” şeklinde belirtti.

Rabia MOLLAOĞLU