Öğretmen Meslek Kanunu, TBMM’de kabul edilerek yasalaşmasının ardından öğretmenler öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılmak için sınava girecek.

Trabzon Eğitim-Sen Şubesi bu uygulamaya karşı çıkarak sınavın öğretmenler arasında çalışma barışını bozacağını ileri sürdü. Şube Başkanı Engin Nur, “Bu kariyer basamakları denilen sınavla öğretmenlerin bu şekilde ayrılması, öğretmenler arasında çalışma barışını, meslek dayanışmasını bozacak. Bir öğretmenin uzman olup olmadığını sadece sınav ölçemez!” dedi.

YENİ DÖNEM SORUNLARLA BAŞLADI

Yeni eğitim-öğretim yılının sorunlarla açıldığını belirten Şube Başkanı Nur, “Yeni eğitim-öğretim dönemi sorunlarla başladı. En önemli sorun da eğitim öğretimin öznesi olan öğretmenler mutsuz. Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılıyor. Öğretmenler sınava girerek öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen gibi kadrolara ayrılacak. Bu kariyer basamakları denilen sınavla öğretmenlerin bu şekilde ayrılması, öğretmenler arasında çalışma barışını, meslek dayanışmasını bozacak. Uzman öğretmen olunca bin lira, başöğretmen olunca 2 bin lira daha maaş artacak.

GİZLİ REKABET YARATACAK

Ben 40 yıllık öğretmenim. Örneğin sınava girip 69 puan aldım ve sınavı kazanamadım. 10 yıllık öğretmen de 70 puan alırsa sınavı kazanıyor. Bir sınavla 10 yıllık öğretmen uzman olacak. Bu durum öğretmenler arasında hoşnutsuzluk, gizli rekabet yaratacak. Bugün geldiğimiz noktada öğretmenlerin büyük çoğunluğu Öğretmenlik Meslek Kanuna karşı çıkıyor. Öğretmenlerin huzursuz olduğu yerde eğitimde başarı bekleyemezsiniz.

VELİLER AYRIM YAPACAK

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon'da ilçe ilçe gezdi! Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Trabzon'da ilçe ilçe gezdi!

Bu sefer veliler çocuklarını okutacakları okulda düz öğretmene mi, uzman öğretmene mi, başöğretmene mi vermek ister? En yüksek kademedeki öğretmene vermek ister. Veliler bile öğretmenler arasında ayrım yapmaya başlayacak.

SINAV ÖLÇÜ OLAMAZ!

Öğretmenlerin belli bir kısmı hükümete yakın sendikalardan istifa etmeye başladı. Meclis açıldığında meslek kanunun geri çekilmesi ve yeniden tüm sendikalara danışılarak tüm öğretmenleri kapsayıp, eğitimciler arasında ayrım yapmayan bir kanun düzenlemesi yapılması lazım. Öğretmenler arasında ayrım yapılamaz. Bir öğretmenin uzman olup olmadığını sadece sınav ölçemez!

KIDEM BAZ ALINSIN

Sınava istemeyenler girmiyor. Ancak sınava girmeyenler sınava girip kadro alanların karşısında ezik duruma düşecek. Kıdemine göre muamele yapılması gerekir. Kıdemlerine göre maaş artırımı yapılması lazım.” açıklamalarında bulundu.